כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
כלכלת משפחה, צרכנות

רפואת חירום כלכלית או 6 צעדים לצאת מהבוץ

30/08/2007

צעד ראשון: "הזעקת כוח חילוץ" 
 
זהו השלב החשוב ביותר! ההכרה שלנו בכך, "שהגיעו מים עד נפש", מעלה את הריכוז שלנו, מכניסה אותנו למתח בונה, שאם נשכיל לנצלו, יאפשר לנו לעמוד במשימה בהצלחה. זהו השלב בו אנו אוספים את כוחות הנפש שלנו לצורך כיבוש המטרה שהצבנו לעצמנו.
 
צעד שני: "החייאה"
 
גם שלב זה מתייחס עדיין להיבט הנפשי. רבים מאתנו נוטים בשלב הזה להיכנס להיסטריה, הדאגה מכרסמת בנו, איכות השינה יורדת ומפלס השלווה שואף לאפס. זה הזמן להשתמש בכל אמצעי ההרגעה העומדים לרשותנו, החל בשימוש במשפטים חיוביים כגון: "אנו נצליח", "הדברים בשליטה" וכד', וכלה בשימוש בטיפות "רסקיו" ודומיהן לתקופה הקרובה. מתח מוגבר עשוי להוביל לצעדים פזיזים ושגויים ויש לעשות הכל על מנת לא להגיע לכך. התלכדו. חזקו את הזוגיות ובקשו תמיכה מהמשפחה הקרובה והחברים. זו לא בושה. אתם זקוקים כעת לכל המשאבים המצויים בסביבתכם.
 
צעד שלישי: "טיפול נמרץ"
 
כן, זה אולי השלב הכואב ביותר. הרגע בו עלינו ממש "לחתוך בבשר החי". אך אין סיבה להיכנס לדיכאון, נזכיר לעצמנו כי מדובר במשהו זמני וכי בסוף תהליך ההבראה, נוכל ליהנות בשנית מהדברים שכרגע ניאלץ לוותר עליהם. להלן רשימת המלצות חירום: 
א. הקפאת ביטוחי החיים (חוץ מ"ריסק").
ב. הפסקת תשלומים חודשיים לתוכניות חסכון.
ג. ביטול כל המינויים לסוגיהם.
ד. לשקול אפשרות של מכירת הרכב.
ה. לשקול אפשרות להקפיא את החזר המשכנתא.
ו. לצמצם בשיחות הטלפון, לבטל שיחות יוצאות אם אפשר.
ז. לשקול וויתור על הטלפון הסלולארי. אם יש לכל אחד מבני הבית, אז לצמצם ולהשאיר מכשיר אחד בלבד.
ח. לוותר על חוגים ופעילויות דומות.
ט. לצמצם יציאות למינימום אם בכלל.
י. להפסיק לחלוטין מתן מתנות (במיוחד צ'קים לאירועים משפחתיים).
יא. לפטר עוזרת.
 
צעד רביעי: "אשפוז"
 
בתקופת האשפוז, עלינו למלא אחר הוראות הרופאים בקפדנות. לשם כך עלינו להכין את "הגיליון הרפואי". הנה לפניכם הצעדים שנעשה:
הכנת רשימת הכנסות והוצאות מסודרת ומדויקת. נעשה זאת בעזרת תדפיסי הבנק וכרטיסי האשראי + כל החשבונות ששילמנו בשלושת החודשים האחרונים.
 
א. מחשבים בדיוק כל שקל שהוצאתם בשלושת החודשים האחרונים, כולל עמלות וריביות. סכום שאין לו הסבר, לכתוב תחת הסעיף 'שונות', אבל לקחת אותו בחשבון. מחשבים את ההוצאה החודשית הממוצעת בשלושת חודשים הללו, וזה המאזן החודשי שלכם, שבעזרתו אתם מכינים את התקציב שעל פיו תחיו. (ניתן לעשות זאת באופן עצמאי ולהוריד טפסים מהאתר, להורדה לחץ כאן).
 
ב. את המאזן מחלקים להוצאות קבועות והוצאות משתנות. הקבועות הן שכר דירה, משכנתא, ארנונה, ביטוח רכב, קופ"ח, חשמל, טלפון, לימודים, החזר הלוואה וכל ההתחייבויות שלכם. ההוצאות המשתנות, הן מזון ומכולת, ביגוד והנעלה, חופשות, בילויים, ספרים, מתנות, קוסמטיקה וכו'.
 
ג. בתקציב, דואגים להשאיר כסף להוצאות בלתי צפויות, בגובה של %5­%10 מגובה ההכנסה, למקרים כמו תקלה בבית, תקלה באוטו, טיפול רפואי, טיול של הילד בבית­הספר וכו'. לא היתה לכם הוצאה בלתי צפויה באותו חודש, אז בחודש הבא אפשר לבזבז. אנשים לא קולטים שכאשר הם מנהלים תקציב, נשאר להם כל חודש יותר כסף, כי אתה מוציא את מה שיש לך ולא את מה שאין לך.
 
ד. מגדירים תקציב שבועי, שלא חורגים ממנו. קונים רק מה שצריך ולא אוגרים מלאי, גם אם זה במבצע. מלאי, בכל עסק, מכביד על התקציב, כולל בעסק ששמו משפחה. לכן נקנה במבצע רק אם נשאר לנו עודף מהתקציב השבועי. משתדלים בסופרמרקט לא לעבור את חצי גובה העגלה
 
ה. ל­%42 מהשכירים מגיע החזר מס על שש השנים האחרונות. לבדוק אם מגיעים החזרי מס על קופות גמל, ביטוחים ופנסיות, שינוי מקום העבודה, או אם לא עבדת תקופה. לבדוק נקודות זיכוי: במקרה שמישהו מתגרש; במקרה שמישהו, ילדיו, או הוריו, עברו אירוע רפואי קשה; במקרה של שינוי מקום יישוב. גם במקומות עבודה מסודרים, לא תמיד נקודות הזיכוי מעודכנות. לכל שכיר מומלץ לבדוק במס הכנסה פעם בשש שנים, לפעמים מדובר בהחזר של אלפי שקלים.
 
ו. חודש לפני שמחדשים ביטוחי רכב ודירה, לעשות סקר לפחות אצל שלוש חברות, מלבד סוכן הביטוח שלך, כי משנה לשנה התעריפים בחברות השונות משתנים. לבדוק את היקף הכיסוי בביטוח רכב: גיל הנהג וגובה ההשתתפות העצמית, משפיעים על המחיר.
 
ז. ביטוח חיים מכיל מספר רכיבים. במקרה של משבר כלכלי ניתן להקפיא את רכיב החיסכון, שמהווה כ­%70 מעלות הביטוח.
 
ח. יש להימנע מכפל ביטוח דירה, במקרה שיש לכם משכנתא.
 
צעד חמישי: "הבראה"
 
כעת אתם כבר פחות או יותר מתורגלים באורח החיים החדש שסיגלתם לעצמכם ותחושת השליטה שחזרה אליכם והמינוס המצטמק והולך, ממלאים אתכם שמחה ומוטיבציה להמשיך את תקופת ההבראה עד לשיקום המוחלט. בתקופה זו תידרשו לנהל את חייכם ע"פ החוקים שסיגלתם בשלב הקודם ובהחלט לא יזיק אם מדי פעם תטפחו לעצמכם על השכם. הצלחתם! אתם בדך הנכונה! 
 
א. בחודשים הראשונים, עד שאתם מתרגלים לקנות נכון, אל תלכו עם כרטיס אשראי, רק עם כסף מזומן בגובה הסכום שהקצבתם לעצמכם. ככה לא תוכלו לחרוג מהתקציב. שימו לב למחירים. ותרו על מוצרים יקרים. בכל מוצר קנו את הזול במבחר הקיים. קנו רק במרכזי קנייה זולים, כי הפערים הם עצומים.
 
ב. כשאתם קונים בסופרמרקט בכרטיס אשראי, שלמו בתשלום אחד, לא בתשלומים. הקנייה בתשלומים גורמת לנו לאבד את הקשר עם הכסף שלנו.
 
ג. דחו קנייה גדולה ואל תתפתו לקנות בתשלומים. מעבר לזה שאתם מאבדים את הקשר עם הכסף שלכם, במקרים רבים זה יוצא לכם הרבה יותר יקר. לדוגמה, אתם רוצים לקנות סלון חדש. יש לכם שתי אפשרויות: להמתין כמה חודשים ולשים כסף בצד, או לקנות עכשיו בתשלומים, ואז בסופו של חשבון מחיר הסלון יהיה יקר יותר, גם בגלל הריבית על האשראי וגם כי על קנייה במזומן אפשר לקבל הנחה.
 
ד. כשאתם יודעים על אירוע צפוי מראש, התכוננו לקראתו ותתחילו לחסוך: בר מצווה לילד, נסיעה לחו"ל וכדומה. עדיף לשים כל חודש קצת כסף בצד, מאשר לקחת אשראי ולשלם ריבית. 
 
צעד שישי: "השתחררות ומעקב תקופתי"
 
הגעתם ליעד שהצבתם לעצמכם. חשבון הבנק בשליטה, כמו גם החזרי החובות על האובר והמשכנתא. למדתם להצטמצם כשצריך ולהוציא כספים על הדברים הנחוצים באמת. אתם מוכנים כעת לחזור למסלול הטבעי של החיים, אבל, עצרו לרגע! אין הכוונה, שכעת תעוטו על הקניון הראשון שיקרה על דרככם ובתאוות קניות בלתי מרוסנת תגהצו את כרטיסי האשראי שלכם ללא הכר! ממש לא! כמו בדיאטה, הקושי ההוא בתהליך השמירה על המשקל התקין. 
 
גם כאן תצטרכו להיות כל הזמן עם היד על הדופק. תוכלו להיעזר בצוות המאמנים שלנו על ידי פגישת מעקב חודשית ותשכילו לעשות, באם תצטרפו למסלולי ההתעשרות שלנו, בהם תלמדו כיצד להפיק הרבה יותר מכל שקל שתרוויחו וכיצד להתבסס כלכלית ולתכנן את עתידכם הכלכלי על הצד הטוב ביותר. 
 
רוצים ללמוד עוד? מעונינים לשפר את איכות חייכם? הצטרפו לסדנאות ומסלולי האימון האישי של יבולים ותעלו על הנתיב הבטוח לשגשוג כלכלי.

מקור המאמר:  Reader - מאגר המאמרים הישראלי

פרטים אודות מחבר המאמר:

"חלומות חולמים, כסף מייצרים" 
גיל אורלי-מנכ"ל 
 
חופש כלכלי? זה יכול לקרות גם לכם!  
אימון אישי vip להתעשרות , לבכירים בלבד עם גיל אורלי, מחלוצי הרפורמה בניהול כלכלת המשפחה, מנחה סדנאות ומרצה מבוקש, מחבר רב המכר  'נוסחת הכסף' .

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.