כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
כלכלת משפחה, צרכנות

חתונות הכסף...

26/05/2008

פעמונים ארגון לשיקום כלכלי מסביר איך להעניק לבני הזוג שמתחתן את המתנה המתאימה מבלי להכנס לחובות, ומה צריך לחשב לפני מתן המתנה

כמה כסף נותנים לחתונה? האם לתת את אותו הסכום אשר הזוג נתן לנו? האם לתת על פי הערכה של עלות המנה או על פי הקרבה לזוג? על שאלות אלו ועוד יענה פעמונים- ארגון לשיקום כלכלי.
 
1.מומלץ להעריך מראש את מספר הארועים באותה השנה- העריכו את ארועי השמחה שאתם שותפים להם וחלקו את הסכום בתקציב לכלל הארועים. הערכה מראש של הארועים תאפשר הערכות כלכלית מראש בשילוב הערכה לסכום העתידני  הנדרש.

2. לכלול בחישובים  מראש את ההוצאה של המתנה- בניהול כלכלת המשפחה ישנה את ההתנהלות השוטפת של הקצבתם סכומים על פי סעיפי הצריכה השונים כמו מזון,ביגוד,ארנונה,חשמל,חינוך וכדומה. ברשימה זו יש להכניס את סעיף "מתנות" סכום המוקצב שנתית ומחולק יחסית לכל חודש. ובכך יוצרים "קופת חיסכון" מקדימה לכל ההוצאות החתונה. 

4. הגדרת פרמטרים למתן המתנה- להגדיר על אילו פרמטרים אתם מעניקים את גובה המתנה וזאת בהתאם  לחשיבות הארוע. בר מיצוה אינה שוות ערך לחתונה וזוג שמתחתן אינו דומה לאח שמתחתן.

5. לערוך חישוב הערכת מתנות פעמיים בשנה- מומלץ לקיים הערכה של מספר הארועים אשר יתקיימו פעמיים בשנה, וזאת על בסיס הארועים שידועים לנו. הרי אין חתונה בהפתעה. ועל בסיס מידע זה יש להקצות את הסכום החודשי למתנות.

6. תחילה יש לקבוע פרמטרים למתנה ורק לאחריה הסכום שיינתן- בהערכת חישובי המתנות מומלץ תחילה לקבוע את הפרמטרים למתןהמתנה ( סוג הקרבה, הקשר המשפחתי וכד' ) ורק לאחריה את המחיר.
 
6.העזרה אינה חייבת להיות כלכלית בלבד- ניתן לעזור לא רק במובן הכלכלי אלא גם בהמלצות, טיפים בהכנות ואו לקשר בין מכר שיכול להוזיל עוליות. עזרה זו תלוייה  במידת הקירבה שלכם לזוג המתחתן והפתיחות שלהם לקבלה כזאת.

חשוב לזכור שיש לתת את המתנה על פי החלטה כלכלית ראלית ולא מתוך אמוציונלית. למרות שהאירועים אלו מאוד אמוציונאלי. חשוב ולדבוק בכללי ניהול כלכלת המשפחה וזאת למרות הרצון.

אילו שיקולים עלולים אינם נכונים לבחירת המתנה הנכונה?

1.לא לתת מתנה על בסיס חשבונות מהעבר- לא מומלץ לנהל חשבונות של להחזיר בדיוק את הסכום שקיבלתי, או לבחון כמה נתנו לי לחתונה ועל בסיס זה להחשב. חשבונות מהעבר מחייב את הזוג לנהל רשימות מדוייקות, או העלאת בעיות שונות כגון במידה והזוג הראשון שמתחתן ואני לא? לא זוכרים כמה נתן הזוג? אין ביכולתכם לתת את הסכום הנ"ל ועוד. ולכן מומלץ לחשב את היכולת הכלכלית של בני הזוג ועל בסיס זה יש לתת את המתנה

2.לא מומלץ לחשב את עלות החתונה לבני הזוג ועל בסיס זה לתת מתנה- לפני מתן החתונה יש נטייה לאורחים לחשב את עלות המנה, צלם, שמלת הכלה ועוד, ועל בסיס  זה להעניק את המתנה. חשיבה זו מוטעת מכוון שהאחריות וההחלטות שנלקחו הינם  רק על החתן והכלה התוספות החישובים והעלויות הינם על בני הזוג שמתחתן. אין באחריות האורחים לשלם אם הזוג החליט להוסיף זיקוקים או ולהגיש מנות גורמה בגן שעלותם יקרה פי שתיים.

3.לא מומלץ לתת מתנה על פי קירבה אלא על פי פרמטרית מוגדרים מראש- האם בגלל קרבה משפחתית יש לתת יותר או בגלל קרבה חברית? האם הסכום שנקוב מציג את האהבה שלי והשמחה שלי כלפי הזוג שמתחתן? ולמי לתת יותר לבן דוד רחוק או חבר קרוב? יש לקבוע פרמטרים ברורים וידועים ועל בסיס זה לתת מתנה.

4. לא מומלץ לתת מתנה תוך התייחסות להשקעה עתידנית- לא מומלץ להעניק מתנה מתוך הידיעה כי בעתיד זאת תהיה "השקעה בטוחה", הרבה חברים נעלמים במהלך השנים וקשרי המשפחה לא תמיד נשארים הדוקים או שלא תהיה יכולת של בני הזוג להחזיר באותה המטבע
 
5. אין להעניק מתנה גבוהה יותר כי לא נעים- חשוב לדבוק בתקציב הכולל למתנות.חריגה מתקציב זה תוביל עלולה להוביל להוצאות אשר יהיו גבוהות מההכנסות ובכך לחריגה בחשבון הבנק. ולכן השאירו את האמוציות בצד.

ארגון פעמונים – ארגון לשיקום כלכלי מעניק סיוע למשפחות לעמוד על רגליהן.

הארגון נוסד לפני 10 שנים ורק בשנה האחרונה הצליח לסייע בשיקומן הכלכלי של למעלה מ-2,000  משפחות. הסיוע נעשה באמצעות הדרכה, ליווי ופיקוח כלכלי. הסיוע ניתן חינם על ידי כ-800 מתנדבים.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.