כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
שכר, קריירה, משאבי אנוש

המועצות הדתיות והמקומיות לא יחויבו בפיצויי הלנת שכר עקב מצבן הכלכלי הקשה

12/03/2008

כב' השופטים עמירם רבינוביץ, יגאל פליטמן ורונית רוזנפלד, קבעו ביום 5.3.08, כי מצבן הכלכלי הקשה של המועצות הדתיות ושל המועצות המקומיות הינו בבחינת ידיעה שיפוטית.

נוכח מצבן הכלכלי הקשה של המשיבות, ובשים לב להלכה שיצאה מלפני בית דין זה, דין הערעור להידחות. השתת פיצויי הלנה מלאים על המשיבות הינה גזירה קשה שעלולה להחמיר את מצבן, וזאת מבלי להביא לפיתרון.

המערערת מס' 1, הינה קרן השתלמות המהווה קופת גמל כמשמעותה בחוק הגנת השכר, תשי"ח-1958 ובפקודת מס הכנסה (להלן-הקרן). המערערת מס' 2, הינה קופת גמל כהגדרתה בחוק הגנת השכר, תשי"ח-1958 (להלן-הקופה). בתביעותיהן, ביקשו הקרן והקופה לחייב את המשיבות להעביר אליהן תשלומים ורשימות נתונים מעודכנות עבור עובדיהן בגין תקופות שונות במהלך השנים 2004-2006. עבור התקופה שממאי 2005 ואילך ביקשו הקרן והקופה, כי בית הדין יוסיף ויפסוק כנגד המשיבות פיצויי הלנת שכר בגין ההפרשות שלא הפרישו בתקופה זו.

בהחלטת בית הדין הארצי, צוין כי בית הדין האזורי טעה בכך שדחה את התביעה לפיצויי הלנה כיוון ש"הסכומים שבכתב התביעה נקבעו על דרך האומדן ואינם מדויקים". צודקת ב"כ המערערות, כי לא יכולה היתה לכמת במדויק את התביעה, משום שהמשיבות לא העבירו את רשימות העובדים המעודכנות והתשלומים עבורם. מצב דברים זה, בו המשיבות לא מילאו את חובתן ולא העבירו למערערות את הרשימות, ודאי שאינו מצדיק פטור מהשתת פיצויי הלנה מלאים על המשיבות.

יחד עם זה יש לשקול האם הפחתת פיצויי ההלנה, כפי שנהג בית הדין האזורי, מוצדקת בנסיבות העניין. בפסק הדין שניתן בע"ע 437/03 מרכנתיל ניהול קופות גמל בע"מ – מועצה מקומית כפר כנא (טרם פורסם, 1.1.06; להלן-עניין מרכנתיל), נקבע כי לבית הדין סמכות להפחית את פיצויי ההלנה, גם כאשר צד אינו טוען זאת במפורש.

כמו כן, מבחין הנשיא אדלר בעניין מרכנתיל בין אי תשלום שכר לעובד, והחיוב המתבקש בפיצויי הלנה, לעומת אי הפרשה לקרן השתלמות. וכלשונו: "... הפגיעה בקרן בשל אי העברת חלק המעביד אינה זהה לפגיעה בעובדים ששכרם מולן; לעובד אשר שכרו מולן אין מנוס ממציאת מקור פרנסה אחר, לעיתים באמצעות תשלום ריבית מופרזת.

לעומת זאת, קרן ההשתלמות אשר אינה מקבלת את "חלק המעביד" מהמעסיק במועדו מחמיצה אמנם את האפשרות להשקעת הכספים, אולם כל עוד הכספים ישתלמו לה באיחור, נזקה הישיר יבוא לידי ביטוי בהפסד הריבית וההצמדה על הסכומים".

בעניין מרכנתיל בית הדין התמקד במציאת נקודת האיזון שבין הרתעת המעביד, לבין הימנעות מהטלת מעמסה על המעביד שתעמיק את המשבר הכלכלי שבו הוא נתון.

נוכח המשבר הכלכלי ברשויות המקומיות, מצא בית דין זה בעניין מרכנתיל, כי האיזון הראוי מצדיק להפחית את פיצויי ההלנה לגובה של ריבית "חשב כללי" כאמור בתקנות מס הכנסה. נקבע, כי המצב הכלכלי הקשה של המועצות הדתיות ושל המועצות המקומיות הינו בבחינת ידיעה שיפוטית.

נוכח מצבן הכלכלי הקשה של המשיבות, ובשים לב להלכה שיצאה מלפני בית דין זה, דין הערעור להידחות. השתת פיצויי הלנה מלאים על המשיבות הינה גזירה קשה שעלולה להחמיר את מצבן, וזאת מבלי להביא לפיתרון.

הכותבים ממשרד דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי, עורכי דין ונוטריון, משרד המתמחה במשפט מסחרי-מיסויי
סימוכין- ע"ע 793/06, יהב השתלמות וחסכון בע"מ ואח' נ' מועצה דתית מטולה ואח'
רמת גן: רח' החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל':  03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל':  04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל: eli-doron@taxlawyers.co.il

אלי דורון, עו"ד-  יפעת גוטמן, משפטנית- eli-doron@taxlawyers.co.il  / www.adviser.co.il

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.