כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
שכר, קריירה, משאבי אנוש

גם מי שאינו עובד חייב בתשלום דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות

28/10/2007

אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (ורו"ח) /
   eli-doron@taxlawyers.co.il  
   
על פי חוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], התשנ"ה- 1995 וחוק ‏ביטוח בריאות ממלכתי, התשנ"ד - 1994‏ מי שאינו עובד ואינו עצמאי מחויב בתשלום דמי ביטוח לאומי בשיעור של 4.61% ודמי ביטוח בריאות בשיעור של 5% מהכנסתו ממקורות פירותיים (למעט הכנסת עבודה או הכנסת הון) על הכנסה שעד למחצית מהשכר הממוצע במשק (שיעור כולל של 9.61%) וכן דמי ביטוח לאומי בשיעור של 11.05% ודמי ביטוח בריאות בשיעור של 5% מהכנסתו ממקורות פירותיים (למעט הכנסת עבודה או הכנסת הון) על הכנסה העולה על מחצית מהשכר הממוצע במשק (שיעור כולל של 16.05%). יצוין כי השכר הממוצע במשק נכון ליום 1.1.07 הנו 7,537 ₪. 
 
סכום המינימום שעל מי שאינו עובד ואינו עצמאי לשלם כדמי ביטוח לאומי הנו 52 ₪ וכדמי ביטוח בריאות 86 ₪. את הסכום האמור על מי שאינו עובד ואינו עצמאי לשלם גם אם אינו מגיע אליו מכוח ההוראות דלעיל. 
 
ראוי להדגיש כי על פי סעיף 350 לחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], התשנ"ה- 1995 במסגרת חישוב הכנסתו של מי שאינו עובד ואינו עצמאי לא יובאו בחשבון הכנסות מדמי שכירות מהשכרת דירת מגורים הפטורות ממס מכוח חוק מס הכנסה (פטור ממס על הכנסה מהשכרת דירת מגורים)(הוראת שעה), התש"ן- 1990 וכן הכנסה מדמי שכירות שחלות עליה הוראות סעיף 122 לפקודת מס הכנסה.  
 
אולם קיימים פטורים מתשלום דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות החלים על קבוצות אלה:  
  
מי שמלאו להם 18 שנים וטרם התגייסו  ואינם עובדים, פטורים מתשלום דמי ביטוח בעד תקופה שלא תעלה על 12 חודשים, רצופים או לא רצופים, ובלבד שדחו את גיוסם לא יאוחר מגיל 21. 
 
מי שלומד במוסד חינוכי על יסודי או בהכשרה מקצועית , פטורים מתשלום דמי ביטוח בתקופת הלימודים, וכן פטורים מתשלום דמי ביטוח לתקופה נוספת של עד 12 חודשים, רצופים או לא רצופים, מסיום הלימודים ועד הגיוס, ובלבד שדחו את גיוסם לא יאוחר מגיל 21.  
 
עולים חדשים (לפי חוק השבות) שאינם עובדים  יהיו פטורים מתשלום דמי ביטוח בשנה הראשונה לעלייתם. 
 
עבור חיילים,  משרד הביטחון משלם לביטוח הלאומי דמי ביטוח לאומי. חייל אינו חייב בתשלום דמי ביטוח בריאות, כי הוא מקבל את שירותי הבריאות מצה"ל, והוא אינו מבוטח במסגרת ביטוח בריאות ממלכתי. 
 
עתודאי בזמן שהוא לומד  ישלם את דמי הביטוח הלאומי ודמי ביטוח הבריאות בעצמו, ובזמן שהוא חייל, משרד הביטחון משלם בעבורו את דמי הביטוח. 
 
תלמיד ישיבת הסדר  - משרד הביטחון משלם בעדו את דמי הביטוח הלאומי ודמי ביטוח הבריאות בתקופות שהוא לומד.  
 
סטודנטים במוסד להשכלה גבוהה שאינם עובדים  (חוץ מסטודנטית נשואה) - המוסד לביטוח לאומי שולח פנקסים לתשלום, ועליהם לשלם את דמי הביטוח מדי רבעון.  
 
תלמידי מוסד תורני או ישיבה שאינם עובדים  - עליהם להירשם בסניף המוסד לביטוח לאומי הקרוב למקום מגוריהם, ולשלם בעצמם את דמי הביטוח. 
 
במידה ואינך עובד כרגע ואינך מקבל דמי אבטלה  - יש להירשם בסניף המוסד לביטוח לאומי הקרוב למקום המגורים, ולשלם את דמי הביטוח באופן פרטי.  
 
 
דורון טיקוצקי עמיר מזרחי עורכי דין ונוטריון הינו משרד העוסק בין השאר בתביעות כנגד המוסד לביטוח לאומי.  
 
שאלות אנא שלחו למייל:  eli-doron@taxlawyers.co.il

מקור המאמר:  Reader - מאגר המאמרים הישראלי

פרטים אודות מחבר המאמר:
הכותבים הינם שותפים במשרד דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי - עורכי דין ונוטריון, המתמחה במשפט מסחרי - מיסויי, עסקאות נדל"ן והשקעות בארץ ובכל רחבי העולם. המשרד החל לפעול בחיפה, וכיום פועל בכל רחבי הארץ באמצעות משרדים ברמת גן ובטבריה. כמו כן למשרדנו סניף ברומניה ושיתופי פעולה בכל אירופה. במשרד כ-40 משפטנים, כולל 7 שותפים, בנוסף לצוות העמיתים, צוות המומחים (רו"ח, יועץ פנסיוני ועוד) והצוות האדמיניסטרטיבי.    רמת גן:  רח' החילזון 12, (בית הקריסטל), 52522   טל': 6127446-03, פקס: 6127449-03    חיפה:  שד' המגינים 58, 33264   טל': 8526693-04, פקס: 8555976-04  טבריה:  רח' הירדן 100א' ת.ד. 1902, 14200   טל': 6717201-04, פקס: 6717203-04     http://www.adviser.co.il     לשאלות, ייעוץ או פגישה נא כתבו ל:     eli-doron@taxlawyers.co.il   (  עו"ד מס הכנסה עו"ד  ,  עו"ד מע"מ עו"ד  ,  עו"ד חקירות מס הכנסה עו"ד  ,  עורך דין  )

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.