כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
טכנולוגיה, קנין רוחני

10 דברים שכדאי לדעת על הכשרה בנושא טכנולוגיות מידע

16/04/2008

רבים פונים להכשרה בתחום טכנולוגיות המידע בניסיון לרכוש את מיומנויות נדרשות לסביבת עבודה עתירת ידע המאפיינת ארגונים רבים כיום.

עבור רבים, הצורך בהכשרה מעולם לא היה גדול יותר. הרעב להכשרה בתחום זה מונע על ידי קצב השינוי המהיר בכל תחומי החיים,. אנשים וארגונים כאחד עושים מאמץ לעמוד בקצב החידושים הטכנולוגיים האחרונים ועל כן הן משתמשים והן אנשי מקצוע זקוקים להכשרה מתמדת בטכנולוגיות המידע. כדי שתמשיכו להיות רלוונטיים, אתם זקוקים לידע ולכלים של העידן הדיגיטלי והכשרה היא הפתרון.

כך ייצא שתידרשו לקבל החלטות חשובות בנושא בחירת הקורסים וההכשרה אותם תרצו לעבור כחלק מההזדמנות לקדם את הקריירה שלכם.

אז איך תוכלו לעשות זאת בצורה הטובה ביותר? אתם יכולים להתחיל בכך שתקראו את עשרת הדברים הבאים, אותם כדאי לדעת בנושא הדרכות טכנולוגיות מידע.

1. השלימו את הפערים שיש לכם בניסיון וידע

ההכשרה בתחום טכנולוגיות מידע מתמקדת הן בתיאוריה והן בלימודים מעשיים – רכישת מיומנויות וידע. זוהי פעילות שתמלא את הפערים שיש לכם בשני התחומים. שאלו את עצמכם מה חסר לכם? האם אתם רק מתחילים? אם כך, ההכשרה שאתם צריכים היא כזאת שתנחיל לכם ידע בסיסי במחשבים . אם אתם אנשי מקצוע בתחום, אולי אתם צריכים תעודה. לפני שאתם מתחילים בהכשרה, אתם חייבים לדעת מהם הצרכים שלכם. אילו פערים אתם רוצים למלא? האם הצורך הוא של ארגון, או של אדם יחיד? מהי הקריירה וההתמחות שאתם שואפים להגיע אליה? מה אתם צריכים לדעת? האם אתם בטוחים שהקורס ישלים את הפער שיש לכם? קבעו את יעדי הקורס שלכם בקפידה. מטרת ההכשרה הזאת צריכה להיות מוגדרת וברורה.

2. רואים, שומעים, עושים

כדי לרכוש כלים וידע פרקטיים, הגישה הטובה ביותר להכשרה היא זו של "לראות, לשמוע, לעשות". כלומר, הגישה האינטראקטיבית והשיתופית. אתם רואים כיצד הדברים מתבצעים. אתם מקשיבים לרעיונות, ואז אתם עושים ומתנסים בעצמכם. "עשייה היא הדרך הטובה ביותר ללמוד את מה שצריך ללמוד לעשות". כל הכשרה צריכה לשלב שיעורים תיאורטיים ומעשיים.

3. בחירה נבונה של קורסים

איכות ההדרכה משתנה מאוד. חשוב לבחור את ספק הקורס על בסיס דברים מוצקים. מרכזי הדרכה מוערכים על סמך איכות החומרים, כשירות המרצים, מידת התמיכה שהמרצים מספקים לתלמידים, מיומנויות ההוראה של המדריכים, התמקדות בטכנולוגיות מידע, אפשרויות ייעוץ, מוניטין, איכות המתקנים ועוד נושאים הקשורים לאיכות. אל תשכחו שאתם אמורים להפיק תועלת מהניסיון המעשי של המרצים.

4. התמקדות בלמידה יעילה

למידה יעילה חייבת לעמוד במוקד ההכשרה בטכנולוגיות מידע. האם הקורס ממלא את הפערים? מה התלמיד יכול לעשות עכשיו שהוא לא יכול היה לעשות קודם? תוצאות הקורס הן המפתח. האם הידע והכישורים שנרכשו רלוונטיים ומתאימים? מהו ערך ההכשרה שקיבלת? התוצאה צריכה להיות לא למידה בלבד, אלא גם היכולת ליישם את באופן עצמאי את החומר הנלמד. חשוב לציין כי, יעילות הלמידה קשורה גם במשך הקורס – ייתכן שהידע יכול היה להירכש בהרבה פחות זמן. 

5. רכישת כישורים מעשיים

תעודות הן תוצאה חשובה של הלמידה, ובמיוחד כאשר יש צורך בתעודה רשמית. אבל המיקוד המרכזי של ההכשרה צריך להיות רכישת ידע ומיומנויות מעשיות. קבלת תעודה היא דבר משני. התעודה הכתובה לא תקדם אתכם בתחום טכנולוגיות המידע. הקורס צריך להעניק לכם תעודה כלשהי, אבל גם ידע ומיומנויות. הכשרה אין פירושה רק למידה אינטנסיבית, אלא גם יצירת הזדמנויות.

6. חשוב מאוד לתרגל

אם אתם רוצים לבנות לעצמכם קריירה בטכנולוגיות מידע ויש לכם תואר או תעודה ללא ניסיון מעשי, חשוב מאוד שתתרגלו את הנושא. תצטרכו לרכוש ידע ומיומנויות כדי לקדם את הקריירה שלכם. לא מספיק ללמוד למבחנים ולדעת את החומר העיוני בלבד. 

7. העלויות

העלות היא אחד הנושאים המרכזיים בהכשרות מסוג זה. עבור רבים, זהו הגורם המכריע. אבל המחיר לא צריך להיות הגורם הקובע היחיד בבחירת ההכשרה או המוסד. כדאי לערוך תמיד ניתוח של עלות מול תועלת לפני שמחליטים אם העלות כדאית. כיצד אפשר להעריך את ההשקעה? שקלו את צורכי ההכשרה שלכם. אל תחשבו רק על העלות המיידית, אלא גם על הזדמנויות בהווה ובעתיד. לא כדאי לבחור בפתרון לימודי נחות רק כדי לחסוך כסף. מצד שני, עלות גבוהה לא בהכרח מעידה על איכות גבוהה.

8. השקעה בלמידה

כל המרצים הטובים ביותר והמתקנים החדישים ביותר, לא ילמדו במקומכם. עליכם להיות מוכנים לעשות את המאמץ הדרוש, וללמוד. למידה פירושה יותר מהגעה קבועה לשיעורים. התפקיד העיקרי שלכם הוא ללמוד.   אתם פשוט צריכים להתחייב. חוסר מחויבות הוא בעיה קשה, הנובעת בדרך כלל מתכנון לקוי או חוסר מוטיבציה. האם אתה חוזר על החומר הנלמד כל יום, אחרי הלימודים? האם אתה מתרגל את החומר בעצמך? או שהלמידה שלך נעשית בשעת השיעור בלבד? אמנם שילמתם את מלוא מחיר הקורס שבועיים לפני תחילתו, אבל מה שווה ההתחייבות שלכם אם אתה מאחרים לשיעורים או לא מגיעים אליהם בכלל? ודאו שאתה מוכנים להתמסר ללימודים לפני שאתם מתחילים. זה אולי נראה מצחיק או מוזר, אבל פגשתי כבר תלמידים שרק רצו לשלם את מחיר הקורס ולקחת את התעודה בסוף. הם פשוט לא היו מוכנים לעבור את ה"לחץ" של השיעורים או התרגילים! אלה סדרי עדיפויות מוזרים! או שאתה רוצה ללמוד, או שלא. נקודה! אם אתם רוצים ללמוד, התחילו בתוכנית ועבדו כדי למצותה. שאיפותיכם יעניקו לכם מוטיבציה בשעות הקשות של ספקות ולחצים. עליכם להיות מוכנים לעשות מאמץ כדי ללמוד וליישם את החומר הנלמד. אם לא תתאמצו, פשוט תבזבזו זמן וכסף יקרים.

9. הפתרון הלימודי הנכון

כדי לבחור את הפתרון הלימודי הנכון יש לשקול כמה גורמים חשובים. מהי רמת המוטיבציה והמיומנות שלכם? חשוב להביא בחשבון גם שיקולים כלכליים וזמן פנוי ללמידה. כל השיקולים האלה ינחו אתכם במציאת המודל שמתאים לכם. הרצאות עוזרות יותר לתלמידים בתחום טכנולוגיות המידע מאשר שיטות לימוד אחרות, במיוחד כשישנה התמקדות בתרגול מעשי מעמיק. הכשרה בהנחיית מדריך נחשבת לשיטה היעילה ביותר לרכישת ידע ומיומנויות בתחום טכנולוגיות המידע. עם זאת, עליכם להיות מוכנים ללמוד בקצב הלימוד.

10. כישורים רכים

רוב ההדרכות בתחום טכנולוגיות המידע מתרכזות ברכישת ידע וכישורים בתחום. עם זאת, אם אתם רוצים לבנות לעצמך קריירה בתחום, ישנם נושאים רבים נוספים מעבר לידע ומיומנות טכניים. אתם זקוקים גם לכישורים "רכים" (יכולת הצגה של הדברים, תקשורת, שיווק, ניהול פרויקטים וכו') כדי להגדיל את ערככם. הכישורים הטכניים וההחלטות שלך לגבי הלימודים חשובים, אבל אם לא תוכלו לשווק את עצמכם, תתקשו מאוד להתקדם. יתר על כן, בעולם האמיתי גם הגישה חשובה, והיא תקבע את עתידכם. נושאים כגון מקצוענות הם חשובים מאוד. האם אתם עובדים בצורה אתית? הכשרה בטכנולוגיות מידע היא כלי לקידום הקריירה. אתם לא לומדים רק לשם הלמידה. כאנשי מקצוע בתחום זה, תצטרכו לפתח כישורים מקצועיים ולדעת כיצד הלימודים משתלבים בתוכניותיכם.

בחנו כאן כמה נושאים שכדאי לשקול לפני שמתחילים לימודי טכנולוגיות מידע. בעולמנו המשתנה בקצב מהיר כל כך, והמונע על ידי טכנולוגיות מידע ותקשורת, לימוד איננו אופציונלי. קבלת החלטות מושכלות היא המפתח, והמיומנות החיונית והמשתלמת ביותר היא ללמוד להתמודד עם ההחלטות האלה. המחויבות מבחינת זמן ומאמץ עלולה להיות מפחידה. אבל אל תניחו לה למנוע מכם להשיג את יעדיכם. השקעה בהשכלה, השקעה בעצמכם – היא ההשקעה הטובה ביותר שתעשו אי-פעם.

היצמדו לדרך הנכונה וקבלו החלטות מושכלות.

הכותבת הינה מנהלת פרוייקטים בחברת SMART , העוסקת בהדרכה והטמעת טכנולוגיות , קורסים טכנולוגיים ופיתוח הדרכה ולמידה מתוקשבת.

לפניות: orit.winograd@smart-it.co.il

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.