כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
טכנולוגיה, קנין רוחני

כיצד בעל זכות קניין רוחני ימנע יבוא טובין לארץ העלולים לפגוע בזכותו הקניינית?

16/04/2008

בעלי זכויות קניין רוחני נפגעים חדשות לבקרים, סימני המסחר הרשומים על שמם מופרים כלאחר יד וכך גם המוניטין הרב שבנו לעצמם ולמוצר שיצרו בעבודה מאומצת. אחת התופעות המרכזיות שגורמות לפגיעה זו, היא יבוא טובין לתוך מדינת ישראל המפרים את סימני מסחר שנרשמו כדין.

במאמר זה ניתן לך, בעל זכות הקניין, עצות יקרות מפז כיצד להתמודד עם אותם יבואני טובין אשר עלולים לפגוע במוניטין שלכם ובמוצריכם, וכן כיצד לעכב שחרור טובין מהמכס המפרים זכויות יוצרים ואף לגרום לכך שטובין אילו אף יושמדו במקרה הצורך!

ראשית, לפני שנבהיר לכם כיצד ניתן לעכב טובין העלולים לפגוע בזכויותיכם במכס, יש להודות לארגון הסחר העולמי (WTO) אשר במסגרתו נחתם הסכם TRIPS ביום 1.1.1995, ההסכם המקיף ביותר בתחום הקניין הרוחני עד היום, המטפל בזכויות יוצרים וההגנה עליהן. ישראל, כמו יתר חברות ה- WTO, אמצה לתוך הדין הפנימי שלהן את הוראות ההסכם באמצעות חקיקת סעיפים לתוך פקודת המכס, אשר במסגרתם ניתן לעכב טובין כבר עם הגעתם לגבולות מדינת ישראל.

כיצד ניתן לעכב שחרור טובין במכס שלדעתכם מפרים את זכויותיכם? מייד לאחר שנודע לכם כי יבואן עומד לייבא לארץ טובין שעלולים לפגע בזכויותיכם, עליכם לפנות באופן מיידי למכס באמצעות "בקשה לעיכוב שחרור טובין", בכדי למנוע את שחרור הטובין מהמכס. חשוב להדגיש כי התמהמהות בהכנת הבקשה והגשתה למנהל המכס עלולה להחטיא את מטרתה, והטובין ישוחררו לפני שהספקתם להגיב במועד.

מה עלי לכתוב בבקשה לעיכוב טובין? ראשית כל, את הבקשה למכס עליכם להגיש באמצעות טופס הקרוי "הודעה של בעל סימן מסחר". בהודעה זו עליכם להצהיר בפני המכס, כי קיים על שמכם או על החברה שבבעלותכם סימן מסחר רשום וכי עומדים להגיע לנמל טובין העלולים לפגוע בסימן המסחר הרשום (בעגה המקצועית – "טובין מופרים"). כמו כן עליכם לציין כיצד טובין אלה עומדים להגיע (באוניה או במטוס). אם יש ברשותכם מידע נוסף הנוגע למשלוח האמור, עליכם לציין זאת במפורש בהודעתכם. מומלץ מאוד לפרט בבקשה את כל הנתונים אשר יש בידכם בנוגע למפר, כגון זהותו, תיאור מפורט עד לקוצו של יוד של הטובין, תאריך ושעה מדויקת ככל הניתן של מועד יבוא הטובין ארצה, נמל המכס הצפוי וכן הלאה.

אילו מסמכים לצרף? את הבקשה עליכם להגיש בצירוף המסמכים הבאים:

1) תעודת רישום סימן המסחר או כל ראיה אחרת שברשותכם, המעידה על כך כי הנכם בעל זכות הקניין הרשום בארץ.

2) דוגמא של הטובין שלגביהם יש לכם זכות קניין רוחני הרשום בארץ.

3) קטלוג או כל מסמך נוסף המעידים על אופי הטובין.

4) טופס מכס מס' 226 - כתב התחייבות לשיפוי, לצורך כיסוי נזקים אפשריים ובלתי מוצדקים שייגרמו ליבואן או למס כתוצאה מעיכוב הטובין.

5) עורכי הדין המייצגים בעלי זכות קניין ומגישים את הבקשה בשמם, צריכים להגיש גם ייפוי כוח מבעל הזכות.

יצרנית הסוכריות "mentos" למשל, אשר בבעלותה סימן מסחר רשום לגבי סוכריות אלה פנתה לרשויות המכס מייד בבקשה הנ"ל עם היוודע לה, כי עתידים להגיע לישראל סוכריות שנטענו על ידה כי הן דומות. לאור פנייתה של יצרנית הסוכריות בסופו של דבר עוכבו הטובין המופרים לכאורה את סימן המסחר שלה במכס. למרות שבסופו של דבר בית המשפט העליון הורה לשחרר את הטובין המעוכבים במכס, הדגש הוא כי באמצעות הגשת בקשה כדבעי למכס, ניתן למנוע את שחרור הטובין המופרים במכס רק לאחר שיומכם ניתן לכם בבית המשפט. פנייה לערכאות שיפוטיות לאחר שכבר הטובין המופרים שוחררו לתוך ישראל יכולה לגרום לעיתים לנזק רב, ובאמצעות הגשת בקשה כאמור ניתן להקדים תרופה למכה.

מידע נוסף ועצות שימושיות שעליכם דעת:

א. בהנחה שהמכס נענה לבקשתכם, הטובין המופרים יעוכבו ל- 3 ימים בלבד. אולם יש באפשרותכם לבקש מהמכס להאריך את תקופת עיכוב הטובין ל – 3 ימים נוספים.

ב. תוך 3 ימי עבודה מיום העיכוב תתבקשו להפקיד ערבות בנקאית, כתנאי להמשך הטיפול. אם ידכם אינה משגת להמציא למכס ערבות בנקאית תוך 3 ימי עבודה או אם אתם לא רוצים לערב את הבנק בעניין זה, אתם יכולים להפקיד כסף מזומן במקום הערבות הבנקאית האמורה.

ג. לאחר שהפקדתם את הערבות הבנקאית או כסף מזומן, עליכם להגיש תביעה לבית המשפט המוסמך נגד היבואן המפר תוך 10 ימים. בהנחה שלא תעשו כן, יבוטל העיכוב וכל עבודתכם תרד לטמיון. עצתנו היא להכין את התביעה וכל הנלווה לה (אשר בלאו הכי נדרש זמן רב להכינה) כנגד היבואן המפר מבעוד מועד, משום שרק במקרים מיוחדים ניתן להאריך את התקופה ב- 10 ימי עבודה נוספים.

ד. עם הפקדת הערבות שהמצאתם למכס, דרשו מהמכס את כל הפרטים שבידיו אודות היבואן המפר וכן דוגמאות מהטובין שעוכבו לשם צירופם לתביעה אשר עלים להגיש. צירופם כראיה לתביעה אשר תגישו תפטור מכם את החובה להחזירם תוך 10 ימים.

לסיום נציין, כי באמצעות ליווי משפטי מראשית דרכם תוכלו לממש את זכויותיכם בדרך טובה עוד יותר. שכן, העצות שניתנו מעלה הנן עצות קצרות ואינן ממצות באופן מלא את הסוגיה שבנדון.

רמת גן: רח´ החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל´:  03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל´:  04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל: eli-doron@taxlawyers.co.il 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.