כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
טכנולוגיה, קנין רוחני

שיפור – זה כל הסיפור

28/05/2008

מאמר שני בדיני קנין רוחני, רישום ושמירה על פטנטים והמצאות, והפעם – עד כמה הרעיון שלי צריך להיות חדשני כדי שאקבל עליו פטנט

לפעמים צץ לך בראש רעיון חדש – ומיד מתעוררת השאלה האם בכלל אפשר להגן על הרעיון שלך בפטנט. יש כאלה החושבים שרק רעיון מהפכני למוצר חדשני ומהמם יכול להירשם כפטנט, כיוון שחוקי הפטנטים דורשים שהרעיון יהיה "בעל התקדמות המצאתית", ואם תשאלו את האדם הממוצע ברחוב מה זאת "התקדמות המצאתית" הוא ודאי יענה שמדובר במשהו באמת, אבל באמת, מהפכני וחדשני. אז זהו, מי שחושב כך – טועה מאוד.

מרבית הרעיונות המוגנים בפטנט מתייחסים לשיפור של מוצר קיים ורק לעיתים רחוקות למוצר חדש. רעיונות אחרים שמוגנים בפטנט יכולים להתייחס לשיפור של שירות או שיפור של שיטה קיימים. כמעט כל הרעיונות המוגנים בפטנט מתייחסים ליישום של דברים ידועים, בצורה מעט שונה מהמקובל בתחום. נכון מאוד – אין כל צורך במהפכנות חדשנית ומהממת כדי לקבל פטנט על הרעיון שלך.

הנה מספר רעיונות שנרשמו כפטנט:

כפתור תיק-תק לקישוט בגדים: כפתור תי-תק שניתן לחבר לכל בגד, ומיועד בעיקר למכנסי ג'ינס. הראש של הכפתור, שאמור לבלוט מעל הבגד, מעוצב בצורה חמודה וצבעונית.

ערכת החתלה לתינוק: ערכה שהיא למעשה שקית שבתוכה יש טיטול אחד, שפופרת קטנטנה של משחה, מיכל קטנצ'יק של טלק, לשימוש חד פעמי, ושקית מקופלת שתשמש כשקית אשפה לטיטול המשומש. מתאים בעיקר לטיולים מחוץ לבית.

כיסוי פלסטיק למפסקי החשמל בבית: הכיסויים באים בצבעים מגוונים עם דבק שאיננו מתייבש, ניתן בקלות להצמיד אותם על המפסק להחליף בקלות מדי פעם. טוב בעיקר נגד לכלוך מצטבר ובעד רענון הצבעים בבית.

מד חום לתינוק: מד חום שמעוצב בצורה של צמיד המוצמד בשעות הלילה לפרק היד של התינוק. הצמיד שולח אות למכשיר מצוקה המוצב ליד מיטת ההורים, במקרה שיש לילד חום גבוה.

טלפון נייד עם עדשת ראייה: טלפון נייד אשר על הצג שלו מוצמדת עדשה ראייה מגדילה, המיועדת לאנשים עם בעיות ראייה.

מלחייה חד-פעמית: מיכל עשוי מנייר, מעט יותר גדול מפילטר של סיגריה, שהחלק העליון שלו מנוקב חורים ומכוסה בניילון נצמד ושקוף.

מידת "ההתקדמות ההמצאתית" הנדרשת בחוק הפטנטים היא קטנה מאוד, והעובדה שרעיון מסוים הוא מאוד פשוט לא מפריעה לקבל פטנט עליו. המטרה של חוק הפטנטים היא לעודד אנשים להגשים את הרעיונות החדשים שלהם לטובת הכלל, והעידוד בא לידי ביטוי בכך שהממציא מקבל פטנט על הרעיון. בואו ניקח למשל את הרעיון של המלחייה החד-פעמית. מדובר למעשה בשיפור של  שקית הנייר הקטנטנה המכילה מלח (או פלפל). השיפור של המלחייה הוא בכך שיש לסועד שליטה טובה יותר בכמות המלח שהוא בוזק על המזון, לעומת השקית הקטנה והמרובעת.

הנה כי כן, בא אדם עם רעיון פשוט מאוד ומביא פתרון נחמד לבעיה קטנטנה. בנוסף, אותו אדם גם השקיע זמן כדי לבדוק שהמוצר שלו יעיל ואפשרי. על כל אלה הוא מקבל כתגמול - פטנט על הרעיון החדש שלו. בנוסף, החוק גם מכנה את אותו אדם בשם "הממציא" ולרעיון שלו הוא קורא "המצאה". אם החוק לא היה נותן פטנט במקרה כזה, אזי אותו אדם לא היה מקדם את היישום של הרעיון, ולא היו לנו בשוק מלחיות חד-פעמיות כאלה.

המסקנה: גם אם הרעיון שלך מהווה רק שיפור קטן של מוצר קיים, או שהרעיון שלך מתייחס ליישום של דברים ידועים, אך לצורך משימה אחרת – כנראה שיש לך פטנט ביד!

הכותב הוא מומחה בכיר בקנין רוחני, בעל תואר שני במשפטים מהמכון למחקר משפטי מתקדם באוניברסיטת לונדון ובעליו של משרד עורכי דין הפועל במגדל שלום בתל אביב. בשנים האחרונות הוציא הכותב לאור שני ספרים בתחום: "קנין רוחני" ו"פטנטים".

אתר האינטרנט של עו"ד מאיר דהאן:http://www.mdpatents.com/home.htm

הבהרה: מאמר זה אינו מחליף ייעוץ משפטי ומקצועי, ולפני כל פעולה בתחום יש להתייעץ קודם לכן עם עורך דין המתמחה בתחום.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.