כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
טכנולוגיה, קנין רוחני

פטנט PCT?

1/01/2008

ראשית נגדיר מה הוא פטנט. פטנט הוא זכות בקניין רוחני הניתת לאדם או ישות משפטית (למשל,תאגיד ) על ידי רשות הפטנטים של אותה מדינה בה הוא ניתן. הזכות המוענקת לבעליה היא למעשה זכות שלילית מאחר והיא זכות למנוע מאחרים לעשות, להשתמש, להציע למכירה או למכור את האמצאה המוגנת בפטנט או לייבא אותה למדינה בה הוא ניתן. 
 
כעת נגדיר את המונח PCT – PCT הינו ראשי תיבות של Patent Cooperation Treaty כלומר אמנת פטנטים שיתופית אשר חברות בה למעלה מ 132 מדינות. ישראל חברה באמנה משנת 1996. מטרת האמנה להוות מנגנון בינלאומי לרישום, חיפוש ובחינה של בקשות לפטנט .
 
כיצד עובד מנגנון ה PCT ?
 
ראשית על הממציא להגיש בקשה במדינת האם בה הוא מעוניין (על המדינה להיות חברה באמנה). המשרד המקבל מנפיק מספר סידורי לבקשת הפטנט ומודיע למבקש כי בקשתו התקבלה במשרד הפטנטים של אותה מדינה. למשל: אם הגשת בקשה לפטנט בישראל, אזי 
 משרד הפטנטים הישראלי  
ינפיק לך אישור עבור קבלת הבקשה לפטנט אשר בו מופיע מספר הבקשה ותאריך ההגשה. חשוב להבין כי עדיין לא התקבל פטנט. מרגע זה יש לך תאריך קדימה ושעון העצר החל לעבוד. מאחר וישראל חברה באמנת ה PCT, ברשות הפטנטים ישנה מחלקה הנקראת מחלקת PCT ותפקידה להוות חוליה מקשרת בין ישראל כמשרד רושם לבין ארגון הפטנטים העולמי כמשרד מקבל ( WIPO). אם בעל הבקשה לפטנט מעוניין כי בקשתו תרשם בעתיד מחוץ לישראל יש בידו שתי אפשרויות:
1. להגיש בקשות מקבילות באותן המדינות בהן מעוניין הממציא לבקש הגנה על אמצאתו. 
2. להגיש בקשת PCT .
 
מאחר ואנו דנים בעניין בקשות PCT נרחיב את הדיבור על סעיף 2 (סעיף 1 יובא בכתבה אחרת). 
לרשות מבקש הבקשה לפטנט באחת ממדינות אמנת ה PCT, עומדים 12 חודשים בהן יוכל להחליט אם להגיש בקשת PCT או אם לאו. אם החליט המבקש להגיש בקשת PCT אזיי הוא חייב לעשות זאת עד תום 12 חודשים מיום קבלת תאריך הקדימה ולא מאוחר יותר. בבקשת ה PCT יציין המבקש באילו מדינות עתידיות ירצה לרשום את בקשת הפטנט שלו ולהעמידה למבחן (לרוב מציינים את כל המדינות החברות באמנת ה PCT ). מנגנון ה PCT יאפשר למבקש הארכה של תקופת בקשת הפטנט שלו בעוד 18 חודשים נוספים ל 12 החודשים של דין הקדימה בהם יקבל :
1. פרסום הבקשה.
2. דו"ח חיפוש.
3. דו"ח בחינה.
4. תחנות יציאה לרישום במדינות נוספות.
 
כאן המקום לציין כי אין ולא קיים דבר הנקרא פטנט PCT. ה PCT הינו מנגנון משוכלל להארכת תוקפה של בקשת הפטנט ולהערכה האם השקעה רבת שנים כדאית מבחינה פיננסית ואם לאו.
 
אין לראות בנאמר יעוץ משפטי ו/או כל עצה כללית אחרת, ויש להיוועץ במומחה על בסיס פרטני, טרם נקיטת פעולה כלשהי. 
 
יאיר ביטון
IPIS חיפוש פטנטים
מידען מומחה בתחום הפטנטים
מגשר

מקור המאמר:  Reader - מאגר המאמרים הישראלי

פרטים אודות מחבר המאמר:
יאיר ביטון בעל תואר שני במידענות האוניברסיטה העברית בירושלים, תואר ראשון במדעי המחשב והנדסאי מכונות. מומחה בחיפוש פטנטים. שימש כמידען ראשי במספר חברות. כיום מנהל את IPIS מידע פטנטים והון אינטלקטואלי.  http://www.bit-on.co.il

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.