כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
אלונה קורן- השקעות ושוק ההון

אובר רגולציה בבורסה?

1/11/2007

איגוד החברות הציבוריות מאשים:הרגולאטורים דוחקים הצידה את החברות הבורסאיות הקטנות – שלא בצדק.משרד האוצר והבורסה לניירות ערך פועלים, שלא בצדק, על מנת לדחוק הצידה את החברות הקטנות הנסחרות בבורסה, ולהמאיס עליהן את השהיה בשוק ההון – כך הלינו חברי הוועד הפועל של איגוד החברות הציבוריות, בישיבה בה התארחו ידין ענתבי, הממונה על אגף שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר, וטדי לין, מנהל מחלקת הפיקוח על המשקיעים המוסדיים באוצר.

יו"ר הועד הפועל של האיגוד, דני גולדשטיין, האשים את האוצר ב"אובר שוטינג" (רגולציית יתר) בנוגע לטיוטת החוזר שהפיץ האוצר בנושא שיערוך ניירות ערך דלי סחירות בהם משקיעים הגופים המוסדיים. על פי הטיוטה שפורסמה, על הגופים המוסדיים לשערך ניירות אלו באמצעות הערכת שווי של מומחה חיצוני (כלכלן/רו"ח). ואולם, אם בניירות אלו פועלים שלושה עושי שוק לפחות – הגופים המוסדיים המחזיקים בהם פטורים מביצוע הערכות שווי חיצונית לנייר.

לדברי גולדשטיין, הדרישה למינוי שלושה עושי שוק היא מוגזמת. "כל החברות הבורסאיות המשתמשות כיום בעשיית שוק (כ-400 במספר) נוהגות למנות עושה שוק אחד בלבד. עד כה לא נתקלנו אפילו בחברה אחת שמינתה 2 עושי שוק. לדעתי אין כל צורך במינוי שלושה עושי שוק וניתן בהחלט להסתפק בעושה שוק אחד לניירות דלי הסחירות - על מנת שהגופים המוסדיים יהיו פטורים מביצוע הערכות שווי. מספר עושי השוק בנייר לא יגדיל משמעותית את הסחירות בו ולא יקטין באופן ניכר את המרווחים בין מחיר הקנייה למחיר למכירה. הדרישות הנוקשות של משרד האוצר מכבידות על המשקיעים המוסדיים ו'מבריחות' אותם מניירות הערך דלי הסחירות שנסחרות בבורסה", אמר גולדשטיין.

 
בעקבות ה-IFRS
 
ידין ענתבי הסביר כי בחברות רבות הנסחרות בבורסה שווי השוק אינו משקף את השווי הריאלי של החברה – וזאת בשל הסחירות הנמוכה שקיימת בנייר. תקנות השערוך נקבעו על מנת שהגופים המוסדיים ידווחו על השווי האמיתי של הנכסים  בהם הם מחזיקים. הדבר חשוב במיוחד לצורך קביעת 'תקנות הניוד' בין האפיקים הפנסיונים השונים. השאיפה היא לאפשר לעמיתים חופש מוחלט בכל הנוגע למעבר מאפיק פנסיוני אחד לשני (קרנות פנסיה, קופות גמל וביטוחי מנהלים). לפיכך, לא יתכן שהגופים הפנסיוניים 'יחביאו' את השווי האמיתי של הנכסים בהם הם מחזיקים. הדבר יגרום לעיוות, לפיו עמית שיפדה את קרן הפנסיה שלו במטרה לעבור לאפיק חיסכון אחר – לא יקבל את השווי האמיתי של נכסי הקרן. תקנות השערוך יקלו על המעבר בין האפיקים הפנסיוניים השונים", דברי ענתבי.
 
טדי לין הוסיף כי טיוטת החוזר שכתב האוצר בנושא תקנות השערוך מחויבת בשל התקינה החשבונאית החדשה (IFRS): "קיים תקן לפיו אם לא מתקיים שוק פעיל בנכס מסוים – יש לשערך את הנכס על ידי הערכה של מומחה חיצוני, שיקבע את ה'שווי ההוגן' של הנכס", הוא הסביר.

מנכ"ל האיגוד, גד סואן, הלין על כך שהבורסה החלה להפעיל רשימת ניירות ערך דלי סחירות, בשבוע שעבר. הניירות שנכללים ברשימה זו נסחרים פעמיים ביום (בתחילת המסחר ובסופו) ואינם נכללים במסגרת המסחר הרציף. ואולם, ניירות ערך דלי הסחירות שמונה להם עושה שוק ממשיכים להיסחר בשיטת ה"רצף", מכיוון שעושי השוק מגדילים את הסחירות בנייר. סואן ציין כי התנגד להפעלת רשימת המניות דלות הסחירות – אולם הוא מברך על כך שהבורסה נותנת לחברות דלות הסחירות את האפשרות למנות עושה שוק – ועל ידי כך להישאר במסגרת המסחר הרציף.
 
סינגפור כמודל
 
"איגוד החברות הציבוריות מעודד עשיית שוק. לכן פנינו לבורסה לניירות ערך, בבקשה לאמץ את מודל עשיית השוק בסינגפור. לפי מודל זה, הבורסה היא זו שמממנת את עשיית השוק בניירות הערך של החברות הקטנות", הדגיש סואן.

חברי האיגוד העלו בפני ענתבי את הטענה, לפיה רפורמת בכר לא הביאה לתחרות אמיתית בשוק, וכראיה לכך, דמי הניהול שגובות קרנות הנאמנות עדיין גבוהים מאוד. כמו כן, הם הביעו תהיה האם הרפורמה אכן תרמה להפחתת ניגודי העניינים בשוק ההון.
בתגובה לכך אמר ענתבי כי בעקבות הרפורמה הפך שוק קרנות הנאמנות להרבה פחות ריכוזי. "כיום פועלים בשוק זה לפחות חמישה שחקנים שווי כוחות וה'מגרש' נראה טוב יותר ממה שציפינו. התקנות לפיהן גוף אחד לא יוכל לרכוש יותר מ-20% משוק קרנות  הנאמנות ולא יותר מ-15% משוק החיסכון הפנסיוני – התבררו כנכונות ומוצדקות. כיום המערכת החוץ בנקאית מבוזרת בצורה סבירה בהחלט בהשוואה לנקודת המוצא.

"עם זאת, אני מסכים עם הטענה שאין עדיין מספיק תחרות בשוק זה – מה שבא לידי ביטוי בדמי הניהול הגבוהים. לעומת זאת, בשוק קופות הגמל קיימת תחרות אגרסיבית מאוד. אנו מתערבים בדמי הניהול באמצעות קביעת מחירי מקסימום – אבל בפועל ב-90% משוק הגמל דמי הניהול נמוכים מהתקרה שקבענו", אמר ענתבי.

ניגודי עניינים
 
בנוגע לסוגיית ניגודי העניינים אמר ענתבי כי בעוד 4-5 שנים תיפתר לחלוטין בעיית ניגודי העניינים בכל הנוגע לייעוץ השקעות בבנקים: "ליועצי ההשקעות לא יהיו כל סנטימנטים לבנק אותו הם מייצגים, והם יהיו אובייקטיביים לחלוטין. עם זאת, בנושע הייעוץ הפנסיוני חובת ההוכחה עדיין מוטלת עלינו. בעוד שנה, כאשר רוב המערכת הבנקאית תיכנס לתחום הייעוץ הפנסיוני, נהיה חכמים יותר ונוכל לבדוק האם הרפורמה אכן הפחיתה את ניגודי העניינים.

"בנושא הביטוח עדיין לא פתרנו את בעיית ניגודי העניינים. סוכני הביטוח נתפסים כיותר אובייקטיביים מכפי שהם באמת והשאיפה היא שהלקוחות ידעו מהם האינטרסים האמיתיים שלהם. בעניין זה אנו עובדים על טיוטת חוזר של 'מסמך הנמקה', מסמך שכל סוכני הביטוח יחויבו למלא, ולנמק מדוע הם ממליצים ללקוחותיהם על פוליסה מסוימת. אני מקווה שחוזר זה יושלם עד סוף השנה", אמר ענתבי. לדבריו, כיום לבנקים יש נטייה לנתב את המבוטחים לקופות גמל וקרנות פנסיה והשאיפה היא שהבנקים יפיצו גם ביטוחי מנהלים.

נכתב ע"י אלונה קורן (פורסם במגזין "כרוז" של איגוד החברות הציבוריות באוקטובר 2007)

אודות אלונה קורן:

כתבת בתחומי הכלכלה, שוק ההון והפיננסים החל משנת 1998. 
בעלת תואר שני במנהל עסקים מטעם אוניברסיטת בן גוריון, עם התמחות במימון.

כתבה/כותבת בין השאר בכלי התקשורת הבאים:

-הארץ כלכלה (כיום The Marker)
-Bizportal מקבוצת קו-מנחה.
-חדשות מחלקה ראשונה (NFC)
-מקור ראשון
-גלובס
-מגזין The Investor מקבוצת "פורום מדיה"
-המגזין "כרוז" של איגוד החברות הציבוריות    

לאתר הבית של אלונה קורן http://www.koren.dcn.co.il/

ניתן לפנות לאלונה בדוא"ל: alonakor@netvision.net.il

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.