כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

הכנסת תקים ועדה לבחינת הפיקוח על ניסויים בבעלי חיים

2/01/2008

לציון יום זכויות בעלי החיים בכנסת, קיימו אתמול ועדת החינוך, התרבות והספורט וועדת המדע והטכנולוגיה ישיבה משותפת לדיון בנושא ”פיקוח על המועצה לפיקוח על ניסויים בבעלי חיים”.

הוועדות התיחסו גם לכתבות שפורסמו לאחרונה בנושא ניסויים הנערכים בקופים ותנאי החזקתם במעבדה.

יו”ר ועדת החינוך, ח”כ הרב מיכאל מלכיאור: ”נושא הניסויים בבעלי חיים רגיש ומורכב ביותר. המוסר היהודי, כמו גם השכל הישר והמוסר הבסיסי של החברה, מתקוממים נגד ניסויים בבע”ח. אולם, פעמים רבות, משמעות הניסויים הינה הצלת חיי אדם. חשוב ביותר לשמור על כל האינטרסים, תוך מזעור הפגיעה בבעלי החיים.פעמים רבות, המדענים המתנגדים אוטומטית לשינויים בחוק צער בעלי חיים, ואני מצר על כך. לאחרונה טיפלנו בוועדה באיסור ניסויים בבעלי חיים לצרכי חומרי ניקוי. המדענים התנגדו, למרות שאף בקשה לניסוי בתחום הזה לא הוגשה מזה 15 שנה. את זה אי אפשר להבין או לקבל”.

יו”ר ועדת המדע, ח”כ בני אלון: ”יש צורך באיזונים. המידה הנכונה של האיזון היא הקובעת. יש איסור על צער בעלי חיים בערכים אוניברסליים, בערכים יהודיים מהתורה, ובערכי מדינת ישראל לפי חוק צער בעלי חיים.”
פרופ` אהוד זיו, יו”ר המועצה לפיקוח על ניסויים בבע”ח: ”ניסויים בבע”ח הם חלק מהמדע, ויש לפקח עליהם. אני שמח לבשר שיש עתה וטרינרית מפקחת במשרה מלאה לבדיקת הניסויים בשטח. זאת, בנוסף לפיקוח פנימי של מוסדות. אנו עושים את עבודתנו נאמנה. ישיבותינו מתומללות וכל אחד יכול לקרוא פרוטוקולים, כך שיש שקיפות מלאה.”

עו”ד אהוד פלג, יועץ לנוח - התאגדות ארצית של אגודות צער בע”ח וחבר במועצה לפיקוח על ניסויים בבע”ח: ”תפקיד המועצה הוא להבטיח פיקוח על ניסויים. בפועל, היא מבטיחה את הניסויים בבע”ח. מתוך 23 חברים במועצה, רק 3 הם נציגי אגודות צער בע”ח, לעומת 12 שבאים מחוגי מדענים וחוקרים - כך שיש להם רוב אוטומטי. אמנם, כיום הפרוטוקולים של המועצה מתפרסמים, וזאת לאחר מאבק עיקש שלנו, שארך שנים.”

עו”ד ראובן לדיאנסקי , מנכ”ל ”תנו לחיות לחיות: ”אנו רוצים שהניסויים בבע”ח ייעלמו מהעולם, אך לצורך הצלת חיי אדם, אנו מסכימים לערוך את הניסויים הנדרשים. יש לבצע אותם ע”י האנשים הרגישים ביותר, בדחילו ורחימו. אסור להשאיר בעלי חיים כמו שנמצאו במכון וייצמן”.

ח”כ יואל חסון, יוזם יום זכויות בעלי החיים בכנסת : ”אין ויכוח שכשמדובר בניסוי שמטרתו הצלת חיי אדם, אין ברירה אלא להשתמש בבע”ח, גם אם הם עוברים סבל. יש רושם, שמשהו לא טוב קורה במעבדות, ולכן חשוב כ”כ הפיקוח. אני מציע להקים ועדת משנה משותפת לפני שתהיה חקיקה ופופוליזם, שתבחן את הפיקוח של המועצה.”

פרופ` אלכס צפרירי, יו”ר הפורום הבין-אוניברסיטאי למדעי הרפואה : ”המחקר הביו רפואי נערך בכל העולם, ולא רק בישראל. בישראל, נעזרים בפחות בעלי חיים לניסויים, מאשר במקומות אחרים בעולם. בישראל: 43 בעלי חיים ל-1,000 תושבים, ובשוויץ, למשל, 63. בקופים- פחות מ-5 ל-100,000, ובשוויץ – 61. לעומת זאת, אנו אוכלים בישראל 13,000 בעלי חיים ל-1,000 תושבים.” פרופ` דניאל זייפמן, נשיא מכון וייצמן: ”אין דרך לטפל בחולים ובתרופות בלי ניסויים בבע”ח. חיסונים הנהוגים כיום, כמו פוליו, נמצאו אחרי ניסויים בהרבה בע”ח. לא כל התרופות מצילות חיים, אך גם שיפור איכות חיים לחולים חשוב.”

ח”כ אריה אלדד, פרופ` לרפואה: ”כשמסתכלים בניסויים בקופים במעבדה, אפשר לחשוב שזה ניסוי אכזרי. אך כך עושים גם לבני אדם בניתוח מח - האדם ער, המח גלוי, איך אין חשים כאב. מי שחושב שחיי בעלי חיים חשובים יותר, ולא יסכים לטפל בילדיו בתרופות שנמצאו ע”י מחקרים בבע”ח, זו התעללות בחסרי ישע. יהיה צורך לקחת את ילדיו מחסותו של אדם כזה. אין רפואה בלא ניסויים בבע”ח, אך צריך למנוע התעללות בהם.” ח”כ זבולון אורלב: ”חייבים לערוך ניסויים בבע”ח. ערך חיי אדם גדול מערך שמירת בעלי החיים. אך יש לצמצם את סבל בעלי החיים למינימום ההכרחי. יש כרגע משבר אמון בין המדענים לשומרי בעלי החיים. יש להגביר את הפיקוח על הניסויים, וכן את השקיפות. אני מציע למנות שופט בראש המועצה.”

ח”כ איתן כבל: ”איני מתנגד לניסויים, כל זמן שזה נוגע להצלת חיי אדם, אך חסר לי הפיקוח על הניסויים. אני מציע להגדיל את מספר נציגי הארגונים ואישי הציבור בגופים המאשרים ומפקחים על ניסויים.”
ח”כ ג`מאל זחאלקה, ד”ר לרוקחות: ”האינטרס המדעי מחייב לתת לחיות הניסוי תנאים מיטביים. העיקרון לניסויים צריך להיות מניעת נזק משמעותי לאדם.”

ח”כ זהבה גלאון: ”מי שמבקש להגביר את הפיקוח על ניסויים בבע”ח, אינו מבקש לפגוע במדע, אלא להגביר את הפיקוח והשקיפות. נציגי בעלי החיים אף פעם לא יהיו רוב בוועדות, אז ממה החשש?”

יו”ר הוועדה, ח”כ הרב מיכאל מלכיאור, סיכם את החלטות הוועדה:
1. הוועדות החליטו להקים ועדה משותפת לבחינת יישום חוק צער בעלי חיים וחוק ניסויים בבעלי חיים, והצעות חוק נוספות שהוגשו בנושא.
2. הוועדה המשותפת, בראשות יו”ר ועדת המדע ח”כ בני אילון, תזמין את כל הגופים לשמיעת עמדותיהם ותגיש את המלצותיה לוועדת החינוך, התרבות והספורט, אשר תדון במסקנות ותגבש החלטות וחקיקה בנושא.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.