כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות אישרה לקריאה ראשונה את הצעת חוק נכי המלחמה בנאצים (תיקון הכנסה נוספת וכפל קצבה) ביוזמת חברי הכנסת צבי הנדל ושלי יחימוביץ.

2/01/2008

בתמיכת 6 חברי ועדה כאשר יו”ר הוועדה, חה”כ מיכאל נודלמן נמנע. חה”כ אלקין הציע רוויזיה אך הבקשה לא נתקבלה. הצעת החוק היא תקציבית בעלות 60 מלש”ח.

ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות בראשות חה”כ פרופ` מיכאל נודלמן, אישרה אתמול לקריאה ראשונה את הצעת חוק נכי המלחמה בנאצים (תיקון-הכנסה נוספת וכפל קצבה), התשס”ז -2007 של חה”כ צבי הנדל (פ/2286) והצעת חוק נכי המלחמה בנאצים (תיקון-כפל קצבה), התשס”ז-2007 של חה”כ שלי יחימוביץ (פ/2702).

הצעת החוק שגובשה בוועדה תכלול מעבר לנכי מלחמה מקבלי קצבת זקנה עפ”י פרק י”א לחוק הביטוח הלאומי גם את המקבלים קצבת זקנה על-פי סעיף 9 לחוק הביטוח הלאומי, שכן מרבית נכי המלחמה בנאצים שעלו מבריה”מ לשעבר, מקבלים קצבת זקנה עפ”י סעיף זה. (מתוקף הסכם שנחתם בין הממשלה לבין המוסד לביטוח לאומי לפיו ישולמו קצבאות לעולים חדשים שעלו בגיל מבוגר ולא הספיקו לצבור תקופת אכשרה המזכה בקצבת זקנה עפ”י פרק י”א. קבלת קצבה מתוקף ההסכם מותנית בעמידה במבחן הכנסות.

חוק נכי המלחמה בנאצים, התשי”ד-1954 מגדיר את זכאותם של אנשים שהוכרו כנכי המלחמה בנאצים לקבלת תגמול חודשי בגין נכותם ואת זכאותם להטבות נוספות. התגמולים המוגדרים בחוק הם: תגמול בסיסי, תגמול למחוסר פרנסה, תגמול לנצרך ותגמול לנזקק, והזכאות לתגמולים השונים נקבעת לפי דרגת נכותו של הזכאי ובהתאם ליכולתו של הזכאי להשתכר למחייתו. ביחס לשני התגמולים האחרונים נקבע בחוק, כי אם לזכאי הנכה ”הכנסה נוספת” (כהגדרתה בחוק), הרי שיש לנכות את הכנסתו הנוספת מהתגמולים שחושבו לו בגין נכותו, ובלבד שגובה התגמול שיקבל לא יפחת מהתגמול הבסיסי, משמעות הדבר היא עמידה מבחן הכנסות. מתוקף קביעה זו, בעת חישוב גובה התגמול שיינתן לאדם שהוכר כנכה המלחמה בנאצים נלקחת בחשבון הכנסתו הנוספת, הכוללת גם את קצבאות הזקנה והשארים להן הוא זכאי לפי פרק י”א בחוק הביטוח הלאומי, התשנ”ה-1995.

הצעות החוק מבקשות לשנות את הגדרה של ”הכנסה נוספת” כך שלא תכלול את קצבאות הזקנה והשארים, כדי שבמבחן ההכנסה לקביעת התגמול החודשי לא יובאו קצבאות אלו בחשבון.

חה”כ צבי הנדל: ”ברור לי שיש רוב מוחלט בכנסת לאישור הצעת החוק גם אם הממשלה מתנגדת. מדובר בפיצוי לאוכלוסיה בוגרת שמתמעטת ככל שדוחים את קבלת החוק”.
חה”כ שלי יחימוביץ: ”בהצעת החוק אנו מבקשים להשיב את כבודם של אלו שלמרות מאורעות השואה – מצאו עוז להשיב מלחמה ולשאת את נס המרד”

יאיר זילברשטיין, רפרנט רווחה, אגף תקציבים משרד האוצר דווח לוועדה כי הממשלה מתנגדת להצעות החוק גם במתכונתן המצומצמת שעלותה עומדת על כ-5 מלש”ח בשל השלכות רוחב.רומן יגל, יו”ר ארגון נכי המלחמה בנאצים: ”היינו בצבא, השארנו חלק מגופנו במלחמה, אנחנו נאבקנו שנים כדי לקבל את המגיע לנו. בתחילת המאבק היינו 15,000 ונותרנו רק 7000 כולל אלמנות. תנו לנו את המגיע לנו”!

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.