כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

פנחס קימלמן: הארנונה עולה ורמת השירותים של הרשויות המקומיות עדיין נמוכה - ציון 2.59 מתוך 5

3/01/2008

סקר של פורום מנהלי כספים בהתאחדות התעשיינים מגלה:
פנחס קימלמן: הארנונה עולה ורמת השירותים של הרשויות המקומיות עדיין נמוכה - ציון 2.59 מתוך 5; הקטגוריה הנמוכה ביותר - רמת השמירה והאבטחה (2.24); בשנה האחרונה שילמה התעשייה כ-1.7 מיליארד שקל ארנונה; קורא למשרד הפנים לחייב בחוק את הרשויות לספק לתעשייה שירותים בסיסיים בתמורה לארנונה; ל-15% ממפעלי התעשייה הועלה שיעור הארנונה מעבר למתחייב, בשל חישוב שטחים שונה.

למרות שתשלומי הארנונה לתעשייה עלו בשנה האחרונה בכ-4%, והתעשייה שילמה לרשויות המקומיות כ-1.7 מיליארד שקל - עדיין רמת השירותים שמספקות הרשויות למפעלים נשארה נמוכה. כך טוען פנחס קימלמן, יו"ר פורום מנהלי כספים בתעשייה בהתאחדות התעשיינים ומשנה למנכ"ל כספים באסם השקעות, בהסתמכו על סקר שערך הפורום בקרב 70 מפעלי תעשייה ואשר הקיף אזורי תעשייה ברשויות המקומיות ברחבי הארץ.

קימלמן גילה כי ל-15% ממפעלי התעשייה הועלה בשנה האחרונה שיעור הארנונה מעבר למתחייב,רק בשל חישוב שטחים שונה של הרשויות המקומיות.

קימלמן ציין, כי השנה הגיעה רמת שביעות הרצון משרותי הרשויות המקומיות ל- 2.59 בלבד, (מתוך סולם של 1 = גרוע, 5 = מצויין). אומנם מדובר בשיפור קל לעומת אשתקד - 2.41, אך הציון הנוכחי עדיין רחוק מהרמה הנדרשת, אומר יו"ר פורום מנהלי הכספים בהתאחדות התעשיינים. 

מהסקר מתברר, כי רמת השביעות הנמוכה ביותר - 2.24,היתה בתחום האבטחה והשמירה של הרשויות המקומיות באזורי התעשייה השונים, (זאת בהשוואה ל-1.79 אשתקד); מדובר בעלייה קלה אך עדיין טעונה שיפור רב. 

מהסקר עולה, כי בשנה האחרונה חלה הרעה ברמת תשתית הכבישים הפנימיים באזורי התעשייה - ציון נמוך של 2.49 לעומת 2.70 אשתקד; כן חלה הרעה במצב תשתיות המים והביוב- מציון של 3.15 אשתקד, לציון הבינוני ל-2.94 השנה. רמת השילוט באזורי התעשייה קיבלה את הציון הנמוך של 2.53, בהשוואה ל-2.63 אשתקד.

בתחום פינוי האשפהקיבלו הרשויות את הציון הבינוני מאד - 2.69 לעומת 2.49 אשתקד; חזות פני אזור התעשייה קיבלה את הציון הנמוך - 2.57, לעומת 2.45 אשתקד; מצב וכמות מקומות החניה קיבלו את הציון הבינוני מאד - 2.86 לעומת 2.59 אשתקד; רמת התחבורה הציבורית לאזורי התעשייה, מהם ובתוכם, קיבלה את הציון הנמוך 2.56 לעומת 2.06 אשתקד.

יו"ר פורום מנהלי כספים בהתאחדות התעשיינים מציין, כי התעשיינים מעריכים במידה גבוה יחסית - ציון ממוצע של 3.13 - את תשלום הארנונה כשיקול להשארת או העתקת מיקום המפעל לאזור תעשייה אחר, שם שיעור הארנונה נמוך יותר.    

כן עולה מהסקר כי התעשיינים סבורים שמעמד המנהלת באזורי התעשייה מול משרדי הממשלה ו/או הרשויות המקומיות, הינה נמוכה עד בינונית - 2.54.

קימלמן הוסיף, כי 39% מהתעשיינים דיווחו כי הרשות המקומית ביצעה במפעל בדיקה מחודשת של השטח, מתוכם 38% דיווחו כי בעקבות הבדיקה עלה חיוב הארנונה  במפעל, רק 3% דיווחו כי בעקבות הבדיקה ירד גובה הארנונה, 36% דיווחו כי גובה הארנונה לא השתנה והיתר דיווחו כי תשלום הארנונה טרם נקבע. 42% השיבו כי בשנה החולפת לא פנתה אליהם הרשות המקומית או מי מטעמה ליצוע מדידת שטחים מחודשת במפעל.

קימלמן קורא למשרד הפנים לקבוע בחוק או באמצעות תקנות, רשימה של שירותים בסיסיים אותם תהיה חייבת הרשות המקומית לספק למפעלי התעשייה בתמורה לתשלומי הארנונה של המפעלים.

בין השירותים הבסיסיים אותם מציעה התאחדות התעשיינים לקבוע בחוק או בתקנות, ניתן לציין את  :

פינוי האשפה - לדבריו, מפעלים רבים נאלצים כיום לממן באופן פרטי את פינוי האשפה או לחילופין נאלצים לשלם אגרה נפרדת, מעבר לתשלום הארנונה לרשות המקומית, עבור שירותי פינוי האשפה באזור התעשייה.

מים וביוב - קימלמן מציין, כי במפעלי תעשייה רבים קיימת חשיבות לאספקת מים רציפה ובלחצים מתאימים, זאת כדי לשמור על תהליך ייצור סדיר ללא הפרעות.

שירות בסיסי נוסף אותו יש לחייב את הרשויות המקומיות לשפר ולקבוע בחוק, הינו החזות החיצונית של אזורי התעשייה. לטענתו, על הרשות המקומית להבטיח את קיומם של כבישי גישה, כבישים פנימיים ומדרכות באזור התעשייה, וכן לבצע את התכנונים הנוגעים לתשתיות אלה.

קימלמן מציין, כי יש לחייב בחוק את הרשויות המקומיות לדאוג גם לתאורה, לשילוט, אבטחת אזורי התעשייה, יצירת מקומות  חניה ועוד.
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.