כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

ועדת הפנים בראשות ח"כ אופיר פינס אישרה הקלות לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה.

3/01/2008

ח"כ אופיר פינס,יו”ר ועדת הפנים : ” הממשלה הולכת סחור-סחור במקום להקצות תקציב לחיזוק 40% מהמבנים בישראל שלא עמידים בפני רעידות אדמה”

ועדת הפנים והגנת הסביבה אישרה אתמול לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית לחיזוק בתים משותפים מפני רעידות אדמה. הצעת החוק מקלה על דיירים לחזק את הבניין המשותף מפני רעידות אדמה, על ידי הורדת אחוז ההסכמה בקרב הדיירים. חיזוק בניין משותף מפני רעידת אדמה יחייב אישור של רוב הדיירים (50%+1), ולא כל הדיירים כפי שנהוג כיום. במקרים בהם מבוצע חיזוק המבנה יחד עם בניית קומה או דירה חדשה – תידרש הסכמת 2/3 מהדיירים, ובמקרה של הרחבה – 60% מהדיירים. יו”ר ועדת הפנים, ח”כ פינס הוסיף להצעת החוק הסתייגות על פיה רשאי שר האוצר לקבוע תמריצים לשיקול דעתו כדי לעודד חיזוק מבנים באזורי הסיכון בפריפריה.

עו”ד ארז קמניץ, יועץ משפטי במשרד המשפטים – ”כ-40% מהבניינים המשותפים בישראל, שהם כ-60 אלף בניינים, נבנו לפני 1980 ורובם נבנו שלא לפי התקן הישראלי. לבניינים אלה יש צורך בחיזוק – ואנחנו יוצרים עכשיו תמריץ לבנייה”. דורון פריזמנט, ההתאחדות הארצית של בוני ומפתחי ישראל הוסיף כי – ”ב-20% מאותם בניינים לא ניתן לבצע את החיזוק מבחינה כלכלית”. אחד היזמים שהשתתף בדיון, עו”ד תומר ורשה - ”חיזוק מבנה מפני רעידת אדמה עולה 60-100 אלף דולר”. אריה מאור, עמידר – ”לא ניתן פיתרון לדיור הציבורי בארץ, שמונה כ-100 אלף יחידות דיור , רובן נמצאות באזור הסיכון”.

יו”ר ועדת הפנים, ח”כ אופיר פינס – ”אינני יכול להצטרף במחיאות כפיים סוערות, זו הצעה טובה אבל בשולי העניין. זו הליכה סחור-סחור. הבעיה היא לא הסכמת הדיירים, אלא שממשלת ישראל מסרבת לממן את חיזוק המבנים במקומות בהם יש אין תמריץ כלכלי לדיירים לשפץ. חוץ מתל אביב שבה יש מספיק כוחות שוק שהופכים את החיזוק לאפשרי, החוק לא יכול לעזור בפריפריה ושהממשלה לא תשלה את הציבור. לנוכח העובדה שעברנו 4 רעידות אדמה אי אפשר שנמשיך להתנהל עם מכניזם שבסופו של יום לא יביא לשינוי המיוחל. בוודאי באזורי הסיכון הידועים בפריפריה אין תמריץ כלכלי לחזק בניין שלם”.

במסגרת הדיון בהצעת החוק התעוררו טענות רבות מצד המשתתפים כלפי תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה (תמ”א 38). יו”ר ועדת הפנים, ח”כ פינס: ” אחרי ששמענו כאן שבשנתיים וחצי בהן קיימת תמ”א 38 חוזקו באמצעותה לא יותר מ-5 בניינים בכל הארץ, אני קורא לשר הפנים ומנהל מינהל התכנון לבחון מחדש את תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים מפני רעידות אדמה, לפתוח אותה לשינויים כי היא לא רלוונטית ברוב אזורי ישראל, אולי לתל אביב ורמת גן, אבל בטח לא ניתן בה מענה לפריפריה”.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.