כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

פרופ' סטנלי פישר אמר כי חוק בנק ישראל הנוכחי אינו תואם את המציאות הנוכחית בכלכלה הישראלית המודרנית והגלובאלית.

4/01/2008
נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר אמר בערב עיון לזכר אמנון בן-נתן ז"ל, שהתקיים אתמול באוניברסיטת תל-אביב, כי עצמאותו של בנק מרכזי חיונית להצלחתו במילוי תפקידיו ובהשגת יעדיו. כך, מכיר העולם בעובדה שביצועי המשק טובים יותר – צמיחה גבוהה יותר ואינפלציה נמוכה יותר - כאשר הבנק המרכזי עצמאי. חלק אינטגראלי מהעצמאות של הבנקים המרכזיים בעולם, ובפרט במדינות המתקדמות, הוא עצמאותם גם בתחום הניהולי. הדבר חיוני משום שבכך קובע הבנק המרכזי את המשאבים דרושים ליצירת הכלים לניהול המדיניות שלו. 
עוד אמר הנגיד, כי לצד העצמאות של הבנק המרכזי, במיוחד במדינות הדמוקרטיות, עתיד להטיל עליו האחריות לתת דין וחשבון לגבי מדיניותו והשגת יעדיו. הדבר מאפשר ערוץ תקשורת שוטף בין הבנק המרכזי לציבור ולשווקים הפיננסיים ומהווה אחד ממנגנוני הבקרה החשובים כלפי התנהלותו ומדיניותו. דרכו קשוב הבנק לביקורת ציבורית ודרכו מבין הציבור טוב יותר את תפקידיו, מדיניותו והחלטותיו.
הנגיד ציין, כי חוק בנק ישראל הנוכחי מ-1954, ואינו תואם את המציאות הנוכחית בכלכלה הישראלית המודרנית והגלובאלית. חשוב לחוקק חוק חדש לבנק ישראל שייתן עוגן ראוי למציאות שנוצרה. החוק החדש עתיד להגדיר בצורה ברורה וחדה את עצמאותו של הבנק, יעדיו, המנגנונים לקבלת החלטות ומסגרת מלאה ומחייבת של שקיפות ודיווחיות. לפיכך, יהיו בחוק החדש שילוב של עצמאות, שקיפות ומנגנוני בקרה על הבנק. כל אלה, עפ"י הסטנדרטים הנהוגים במדינות המפותחות העולם.
עצמאות בנק ישראל: החוק החדש עתיד להעניק עצמאות לבנק ישראל בבחירת הכלים הדרושים למילוי תפקידיו והשגת יעדיו. עצמאות כזו צריכה לבוא לידי ביטוי גם בניהול הבנק, כאמצעי ליצירת הכלים הדרושים לו להשגת היעדים.
יעדי בנק ישראל: החוק החדש עתיד להגדיר את יעדי בנק ישראל בצורה חדה ומובנת, בדומה ליעדים של הבנקים המרכזיים המודרניים: השגת יציבות מחירים ושמירה עליה, ובכפוף לכך תמיכה במטרות הכלכליות האחרות של הממשלה - ובראשן צמיחה ותעסוקה - וכן תמיכה ביציבות הפיננסית של המשק.
ועדה מוניטרית: בדומה לרוב המדינות המפותחות, החוק החדש עתיד לקבוע ועדה מוניטרית שבראש יעמוד הנגיד ויהיו בה חברים חיצוניים, לצד חברים פנימיים, והיא תקבל את החלטות מדיניות הריבית.
מועצה מנהלית: החוק החדש עתיד לקבוע מועצה מנהלית, ובה רוב מוחלט של חברים חיצוניים, הנגיד והמשנה לנגיד, כאשר אחד מהחברים החיצוניים יעמוד בראשה, והיא תקבל החלטות בתחומים הניהוליים: אישור תכניות העבודה, התקציב, השכר ועוד. המועצה המנהלית תמנה מבין חבריה החיצוניים בלבד, ועדת ביקורת. כל זאת, כמנגנון נוסף לבקרה חיצוני על פעילות הבנק.
החברים החיצוניים בוועדה המוניטרית ובמועצה המנהלית ימונו ע"י הממשלה ויהיו מומחים בתחומים הרלוונטיים, נקיים מניגודי עניינים ובלתי תלויים בממשלה או במוסדות פוליטיים. 
שקיפות ודיווחיות: החוק החדש עתיד לדרוש מהבנק דין וחשבון מסודר ובהיר על החלטותיו ומדיניותו לכנסת, לממשלה ולציבור. זאת, כחלק ממכלול תחומי האחריות המוטלים על בנק ישראל וכמנגנון בקרה חיצוני נוסף על הבנק. 
 
הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.