כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

יו”ר ועדת החינוך, מיכאל מלכיאור, מגנה בחריפות את התנהלות האוצר בשביתה באוניברסיטאות.

7/01/2008

פרופ` מגידור, נשיא האוני` העברית: ”משמעות אובדן השנה האקדמית תהיה אסון לאומי לחברה הישראלית. קטסטרופה שלא תתואר. ההפסד מוערך ב 6 מליארד ₪”

ועדת החינוך, התרבות והספורט דנה אתמול בהמשך השביתה בהשכלה הגבוהה.

יו”ר הוועדה, ח”כ הרב מיכאל מלכיאור: ”נוצר כאן רושם שנח לאוצר שהדברים אינם מתקדמים. בשוויון נפש, הולכים כאן לביטול הסמסטר! מעבר להשלכות על המשק, הלב פשוט כואב. מדובר בנושא עם השלכות כ”כ עמוקות על גורלם של אנשים, השכלתם והמקצוע שלהם. מדובר פה על הרבה מאוד דמעות וכאב של סטודנטים, ועל מסר לגבי דמות המדינה כולה. אני כולי מתקומם. מצטיירת כאן תמונה של חודשים של סוג של שאננות שאין לה מקום, אין לה הסבר, ביחס לחומרת הדבר שעומד על סדר היום. אני מודאג מחוסר האמון המוחלט בין המערכות: המרצים יודעים שאם יחזרו ללימודים, המו”מ יימרח כמו שנמרח לפני ששבתו. יפסיקו להתייחס אליהם. הם לא סומכים על האוצר. ועדת החינוך לא תתערב בהסכמי עבודה במשק, אך כשיש מצב כ”כ חמור, על הצדדים לשבת יומם ולילה ולדון!”

ח”כ זאב אלקין: ”אני מבקש לחזק את ידי ראשי האוניברסיטאות, שמילאו את חובתם לסטודנטים וביקשו את צווי המניעה לשביתה. לצערי, אם הסכסוך יבוא על פתרונו, זה יהיה רק בזכות בית הדין לעבודה.”

פרופ` צבי הכהן, יו``ר ועד הסגל האקדמי הבכיר: ”השביתה שלנו חוקית לחלוטין ואין סיבה לבקש צווי מניעה. אם מישהו ינסה להחזיר את הסגל הבכיר לאוניברסיטאות באמצעות צוים, זה יהיה יום שחור לאקדמיה. במהלך המו”מ, הצעות עולות חדשות לבקרים ע”י ועד ראשי האוניברסיטאות ובית הדין, אך הן נדחות ע”י האוצר. האוצר מכפיף את שיקול דעתו להסכמה של יו”ר ההסתדרות עופר עיני. זה דבר חסר תקדים. נסכים לדון רק בהצעה שמקובלת על האוצר”

פרופ` מנחם מגידור, נשיא האוני` העברית ונציג ועד ראשי האוניברסיטאות (ור”ה): ”עם דחיית כניסת אנשים לשוק העבודה בחצי שנה, ההפסד מתבטא ב-3 מליארד ₪. זאת, בנוסף להפסד לאוניברסיטאות של 3 מליארד ₪. סה”כ דחיית חצי שנה אקדמית שווה להפסד של 6 מליארד ₪. אובדן השנה האקדמית אם לא יתקבל הסכם עד יום א` הבא, יהיה אסון לאומי לחברה הישראלית. קטסטרופה שלא תתואר. זו טרגדיה להשכלה הגבוהה, וטרגדיה אישית לסטודנטים. אנו עושים כל דבר אפשרי כדי למנוע את ביטול הסמסטר והשנה, ולכן פנינו לבקש את הסעד של בית הדין. אני מצר על הדרך שבה האוצר התנהל עד כה במו”מ בבית הדין לעבודה, ומצר על כך שהסגל לא התגמש. אני קורא לצדדים לנצל את הפלטפורמה של בית הדין כדי לפתור את המשבר. בתשובה לשאלת סטודנטים בנוגע לפטור גורף לסטודנטים, ענה ש”לא ניתן פטורים כאלה לסטודנטים. זה בזיון ובושה לעשות כן. התנגדתי לכך בעבר, ואני מתנגד לכך בתוקף היום.” עם זאת, הוסיף פרופ` מגידור כי ”השנה הזו, כמחווה של רצון טוב, ראוי למצוא מתווה לפיצוי על הנזק שנגרם לסטודנטים.”

יוסי כהן, המשנה לממונה על השכר במשרד האוצר: ”המרצים דרשו בתחילת התהליך 10% תוספת לשכר, ועם התהליך גדל התיאבון שלהם, והם הגיעו לדרישות של 35% עבור שחיקת השכר, בעוד אנו טוענים שיש שחיקה של 3% בלבד. זה לא יהיה אחראי מצידנו להיענות לתביעות הללו. אנו הצענו למרצים מעל ומעבר. יש לראות את התמונה בכללותה. זה מזכיר לי את שיטת החיתול: בתחילה זה נעים וחם, אח”כ כואב וצורב. ההשלכות של היענות לכל תביעות המרצים עלולות להיות קשות עבור כלל ההסכמים במשק. צריך לקחת בחשבון שההסתדרות מעכבת את חתימתה על הסכמי השכר במשק עד לחתימה על ההסכם עם המרצים. אנו נמנעים מליצור תקדימים שיזיקו בטווח הארוך.”

שיאון קורן, יו”ר ארגון הסגל הזוטר באוני` בן גוריון: ”אנו ממשיכים ומלמדים כרגיל. אין סיבה שניתן שיעורים בקיץ. איש לא דיבר איתנו על דחיית או ביטול הסמסטר. מה יקרה עם השיעורים שכבר נתנו ועם שכרנו?”
דנה אהרון, נציגת ות”ת: ”אם תבוטל השנה האקדמית, השלמת הלימודים תתבצע בסמסטר אחד, שיידחה לשנה אקדמית עוקבת, כך שהלימודים לתואר ראשון ושני יוארכו בסמסטר אחד וסטודנטים הלומדים בתשס”ח יסיימו את לימודיהם באיחור. הפסד ההכנסות משכ”ל ומקיזוז תקציב בגין הוראה, ועלויות נוספות לאוניברסיטאות, מוערכות על ידנו בכ-3.25 מליארד ₪ לכלל האוניברסיטאות - סכום בו המוסדות לא יוכלו לשאת ללא תוספת תקציב מיוחדת.”

תומר עובד, יו”ר ארגון הסטודנטים בישראל: ”אני מזכיר שזו השנה האקדמית השלישית ברציפות, שהסטודנטים נפגעים: מלחמת לבנון, שביתת הסטודנטים, ועכשיו - שביתת הסגל.”

יו”ר הוועדה, ח”כ הרב מיכאל מלכיאור, סיכם את החלטות הוועדה:
1. ועדת החינוך מגנה את התנהלות האוצר בסחבת במתן התשובות לבית הדין וביחסה לועדת החינוך ולכנסת.

2. ועדת החינוך תקיים מעקב יומי אחר המו”מ.

3. הוועדה דורשת מאגף התקציבים באוצר לשבת מיד עם הסטודנטים והאוניברסיטאות לגבי הפיצוי בגין הנזק שנגרן להם בשל השביתה.

4. הוועדה דורשת מור”ה והאוצר לשבת עם הסגל הזוטר באשר להמשך העסקתו, כדי שלא יווצר מצב בו, בסיום שביתת הסגל הבכיר, תתחיל שביתת הסגל הזוטר.

5. הוועדה מזכירה לממשלה את התחייבותה, כי יישום ועדת שוחט, ייעשה רק בהסכמת הסטודנטים

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.