כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

הבורסה תפעיל "פתיחה אנגלית" לשיפור תקינות המסחר בשלב הפתיחה.

8/01/2008

מטרתה להאריך את שלב טרום הפתיחה במספר דקות, אם השינוי במדד ת"א-25 (כלפי מעלה או מטה) הצפוי במסחר הפתיחה, יהיה גבוה מ-2.5%.
 
דירקטוריון הבורסה החליט על שיפור נוסף, המכונה "פתיחה אנגלית" שמטרתו לסייע באיזון הפקודות המוגשות בשלב טרום הפתיחה ובהקטנת האפשרות להשפיע על המדדים. מנגנון זה יאריך את שלב טרום הפתיחה במספר דקות באם תוגשנה לבורסה פקודות המגדילות את השינוי הצפוי במדד ת"א-25 במסחר הפתיחה אל מעבר ל-2.5%.
 
הפתיחה האנגלית תופעל באופן הבא:

אם תוגש פקודה שתעלה את תנודת מדד ת"א-25 הצפויה במסחר הפתיחה אל מעבר ל-2.5%, יוארך אוטומטית שלב טרום הפתיחה, למשך זמן שייקבע באופן אקראי, בכשלוש עד חמש דקות, בסיומן יתבצע ניסיון נוסף לקבוע את מדד הפתיחה.
אם תנודת המדד הצפויה לאחר ההארכה, תישאר גבוהה מ-2.5%, יוארך שוב שלב טרום הפתיחה אוטומטית בכשלוש עד חמש דקות נוספות, בסיומן יתבצע ניסיון נוסף לקבוע את מדד הפתיחה.
אם תנודת מדד ת"א-25 הצפויה לאחר ההארכה השנייה תהיה גבוהה מ-5%, יידחה מסחר הפתיחה למשך 45 דקות, ובסיומו יתבצע ניסיון נוסף לקבוע את מדד הפתיחה.
אם תנודת המדד הצפויה לאחר ההארכה השלישית תהיה נמוכה מ-12%, יקבע מדד פתיחה והמסחר יחל.
 
דרור שליט, סמנכ"ל בכיר ומנהל מחלקת המסחר והמסלקות, ציין כי הפתיחה האנגלית, הנקראת על שם שיטה דומה הפועלת בהצלחה בבורסה של לונדון, הינה שכלול נוסף של מסחר הפתיחה ברצף: "הבורסה פועלת לשמירה על מסחר תקין ועל מנת למזער אפשרויות למניפולציות במסחר. כיום נקבע מדד ת"א-25 בשלב הפתיחה במועד אקראי, בטווח של 5 דקות. מטרתה של הפתיחה האנגלית לרסן פעולות מניפולטיביות ולאפשר שהות נוספת למשקיעים להגיב ולמתן את תנודות השערים". שליט הוסיף כי הפתיחה האנגלית חשובה במיוחד בימים בהם מדד ת"א-25 שנקבע במסחר הפתיחה הוא גם המדד הקובע לפקיעת האופציות על מדד זה, בהם מוגשות לעיתים פקודות ענק בגודל של מאות מיליוני שקלים.
 
 
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.