כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

"אמרתי למנהלים: חבר'ה, אני לא יכול לעשות מה שאתם רוצים. אנחנו עכשיו חברה בורסאית"

10/01/2008

כך אומר מנשה שגיב,  סמנכ"ל הכספים של התעשייה האווירית בראיון לכרוז, בעקבות הנפקת האג"ח המוצלחת והיו"ר יאיר שמיר אומר: "המטרה היתה השגת בגרות". 

בתעשייה האווירית מתחילים להבין את משמעות הפיכתם לחברה ציבורית בעקבות ההנפקה המוצלחת. בראיון ראשון לכרוז, עיתון איגוד החברות הציבוריות, אומר שגיב מנשה, סמנכ"ל הכספים של תע"א: "אמרתי לאנשים, חבר'ה, אנחנו כבר לא יכולים לעשות מה שאנחנו רוצים – אנחנו חברה ציבורית".
לא מעט שינויים עברו על התעשייה האווירית בשנתיים האחרונות. השיא שבהם הוא ללא ספק ההנפקה הגדולה שבוצעה לפני כחצי שנה והפיכתה של החברה לציבורית. מנשה שגיב סמנכ"ל הכספים של התעשייה האווירית מרוצה מאד מהמהלך. "להיות חברה בורסאית זה להיות בליגת העל בלי שום קשר לגיוס כספים", אומר שגיב, "זה המקום שבו נמצאים המתחרים שלנו. הרי יכולנו לעשות גיוס כספים בהנפקות פרטיות:  עשינו עם כלל פיננסים, עשינו עם מגדל, עשינו 50 מיליון דולר עם GE   בארה"ב בהנפקה פרטית, אבל זה לא זכה בפרסום. בעסקאות אלו אני חייב בדיווח רק לחברות האלה, לא לאף אחד אחר. בהנפקת אג"ח אתה חייב לדווח לציבור שלם. יש לזה יתרונות גדולים, אין משהו יותר טוב מאור השמש. אף אחד לא יגיד שהתע"א לא רוצה לחשוף את נתוניה, פה הכל גלוי".
שגיב מוסיף ומספר: "הנפקנו מיליארד שקל וקיבלנו ביקוש של פי 87. עשינו "רוד שואו" עם המשקיעים. במשך כשלושה שבועות ראיתי שהם מתלהבים, אבל ראיתי גם כמה לא יודעים על התעשייה האווירית בחוץ.... כרגע אין לנו תכנית לעשות הנפקת אג"ח נוספת, בקופת התעשייה האווירית יש קופת מזומנים נאה שמספקת את הצרכים שלנו". 
"הגיוס הנוכחי לא היה המטרה. המהלך היה השגת הבגרות, כי בהיותנו חברה ממשלתית ללא בעלים פרטיים, עמימות הניהול ועמימות הדיווחים הובילה לבינוניות ניהולית", אומר יו"ר הדירקטוריון יאיר שמיר, ומוסיף, "המהלכים שעשינו יביאו להצטיינות ניהולית ולחברה הרבה יותר טובה...הרצון להמשיך הלאה בתהליך של הנפקה בא בדרך כלל מתוך שיקולים של שינוי בעלות ולא מחוסר מזומנים. היום בחברה שלנו מאחר ואין הסכמה עם העובדים על שינוי הבעלות, זה לא הכיוון. אבל גם אם הייתה הסכמה זה עדיין לא זמן מתאים כי עדיין החברה  צריכה  מירוק וצחצוח לקראת היותה חברה ציבורית ממש".
שמיר אינו סבור שהחיסיון הביטחוני צריך לפגוע בתהליך ההפרטה: "כשאני מסתכל על המתחרות הגדולות מעבר לים, כולן חברות ציבוריות ויש להן פעילות ביטחונית וסודית".

* הכתבה המלאה מופיעה בגליון ינואר 2008 של הכרוז, עיתון איגוד החברות הציבוריות.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.