כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

אוריאל לין תוקף בחריפות את התנהלות בנק ישראל ודורש דחיית תוקפו בחודשיים של הצו לביטול מטבע 5 אגורות.

11/01/2008

כל שינוי בצו או בתקנות אינו יכול להיכנס לתוקף קודם יום פרסומו אלא תקופה נאותה לאחר מכן
עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, שיגר אמש פניה דחופה לפרופ' סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל, בה הוא דורש לדחות בחודשיים את ישום הצו המבטל את מטבע 5 אגורות בכדי לאפשר למגזר העסקי זמן היערכות נאות. 

"אני מבקש שתפעל על פי סמכותך בהתאם לסעיף 32 לחוק בנק ישראל, ותבקש מוועדת הכספים של הכנסת לדחות בחודשיים את כניסתו לתוקף של צו זה עד 1.3.08."

הפניה נעשתה לאחר שבתאריך 1.1.08 אישרה ועדת הכספים של הכנסת את צו בנק ישראל (ביטול מעות), התשס"ח - 2008, אשר פורסם ברשומות בתאריך 3.1.08. צו זה קובע שהמטבע בערך נקוב של 5 אגורות יחדל מלהיות הילך חוקי בישראל החל מ- 1.1.08.

לין מציין במיוחד כי נדרש שינוי תכנות הקופות הרושמות על מנת להתאימם לביטול 5 האגורות, שכן הקופות במצב הנוכחי לא יכולות לעגל את החשבון הסופי (למעלה/ למטה) על בסיס הנחיות בנק ישראל. מבדיקה שנערכה באיגוד עולה כי זמן הטמעת הצו והתאמת המערכות נאמד בכחודשיים.

לדבריו, "לא יתכן ששינוי נורמטיבי מכוח צו או תקנות יכנס לתוקף רטרואקטיבית, מבלי לאפשר למגזר העסקי טווח זמן להערכות נאותה ולהטמעת השינוי הנדרש. זוהי הפרה יסודית של כללי מינהל תקין. צו בעל תחולה רטרואקטיבית היא בחתי חוקי בעליל."

"מוזר בעיני כי דווקא בשינוי תקנות/ צווים בעלי השפעה ישירה על פעילות המגזר העסקי לא קיבל המגזר העסקי כל התראה מוקדמת וגם לא נועצו עם העסקים הרלוונטיים לגבי הזמן הסביר וההערכות הנחוצה להטמעת התהליך. הצורה בה נושא זה בוצע, לא הביאה בחשבון נזקים  ממשיים למגזר העסקי ולציבור הצרכנים."

לטענת לין, אי ההערכות מוקדמת מביאה לחיכוכים חוזרים ונשנים בין הצרכן לבין העסק בעסקאות שנערכת במזומן, שכן אין ביכולת העסק לחשב ללא 5 אגורות ומאידך אין ביכולתו לתת עודף בהתאם.

לין מציין בעניין זה כי גם על פי חוק פיקדון מחויב העסק להחזיר במזומן פיקדון של 25 אגורות בגין החזרת מיכל המשקה. 
 
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.