כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

דני טל, מנכ"ל חברת פורשור:"פרדוקס הבנקים-כניסת הבנקים לתחום הייעוץ הפנסיוני פוגע באינטרסים של המבוטחים אך מגביר את המודעות בצורך ובזכות של כל אחד לקבל ייעוץ פנסיוני וביטוחי"

13/01/2008

במסגרת הרפורמה בשוק ההון ובעקבות המלצות ועדת בכר, נחקק חוק הייעוץ הפנסיוני, שקובע סטנדרטים גבוהים יותר לשיווק של מוצרים פנסיוניים. החוק קובע כי תהייה הפרדה מוחלטת בין  שני סוגי המפיצים העיקריים של מוצרי ביטוח פנסיוני: יועץ פנסיוני וסוכן-ביטוח פנסיוני. הראשון הוא גורם בלתי תלוי המקדם את צרכיו האישיים של כל מבוטח, ואילו השני הוא נציג שיווקי מטעם חברת הביטוח המוכר למבוטחים חבילות ביטוח שונות. החוק קובע חובות אמון וזהירות נרחבות של מי שמשווק ביטוח פנסיוני, ואוסר על ניגוד-עניינים בין בעל הרישיון ללקוח, למעט קבלת עמלת הפצה.

בהמשך להמלצות וועדת בכר נקבע כי הבנקים יוכלו להיכנס לתחום הייעוץ הפנסיוני לאחר מכירת קופות הגמל וקרנות הנאמנות שבבעלותם. אולם הבנקים אף דרשו כי יוכלו לגבות "עמלת הפצה אחידה" מחברות הביטוח. שינוי קטן זה הפך את מעמדם של הבנקים מיועצים בלתי-תלויים לגופים בעלי אינטרס כספי מובהק שאינו לטובת הציבור.

רק חברות אשר מעבירות עמלה לבנקים מומלצות על ידי הבנקים, כמו-כן ההגדרה "עמלת הפצה אחידה" מאפשרת לבנקים לא לכלול את אותם גופים שמוכנים לעמלות נמוכות יותר או שאינם מוכנים לשלם כל עמלה, גם אם אותם גופים מציעים שרות מתאים יותר ללקוח המבוטח. בנוסף, הייעוץ שמעניקים הבנקים לא יכלול פתרונות כלכליים מחוץ לשוק ההון שאולי מתאימים למבוטח אך אינם מקדמים את האינטרסים של הבנקים כגון: נכסים מניבים פטורים ממיסוי.

"הבנקים אמנם מציגים עצמם כיועצים אובייקטיבים, אולם בפועל הם יקבלו עמלות  מחברות הביטוח שהן בעלות האינטרסים בכל הקשור לביטוח ופנסיה." אומר דני טל, מנכ"ל חברת פורשור, "המבוטחים אינם מודעים לכך שהבנקים עלולים להטות את המלצותיהם בהתאם להסכמים שנעשו עם חברות הביטוח, ושלמעשה הם לא יקבלו ביטוח מותאם, אלא ביטוח משווק"

"הרפורמה שהביאה וועדת בכר היתה אמורה לחולל שינויים מרחיקי לכת שמטרתם העיקרית הגנה על הציבור ועל חסכונותיו לעת פרישה" מפרט דני טל, "אולם בשל לחצים של בעלי אינטרס מובהק ובראשם הבנקים, וכן עקב אי הבאתם של החוקים החדשים ומשמעותם לידיעת הציבור הרחב, ממשיכים העובדים להיות שבויים בידי הבנקים שמעניקים להם ייעוץ מוטה, המשווק לציבור הרחב כייעוץ בלתי-תלוי"

"אני מאמין שהבעיה היא אף עמוקה וחריפה יותר. יועצי ההשקעות מטעם הבנקים אינם מיומנים ומנוסים מספיק, ובנוסף מעצם טיב הארגון, לא יוכלו יועצי ההשקעות בבנק להקצות זמן מספק לכל מבוטח. אני חושש שהייעוץ שיעניקו הבנקים יהיה חלקי ומוטה, הן בשל עמלות ההפצה שהם מקבלים, והן בשל חוסר הידע והמיומנות של היועצים, והמבוטח לא יקבל ייעוץ מעמיק ואיכותי מספיק לגבי הכיסויים הביטוחיים המתאימים לו" מוסיף טל, "אולם במקביל אני מאמין כי כניסת הבנקים לנושא הייעוץ הפנסיוני תעורר ללא ספק את המודעות הנמוכה שקיימת כיום בקרב הציבור לזכותו לקבל ייעוץ בלתי-תלוי, ולהבנת החשיבות של הייעוץ הפנסיוני עוד בגיל צעיר. כניסת הבנקים והמשאבים הרבים שהם מקצים לקמפיינים תקשורתיים המציגים את השרות החדש, מגבירים את המודעות בציבור לצורך ולפתרונות האפשריים. כמו בכל שוק מרגע שיש ביקוש נוצר היצע ומרגע שיש תחרות על הלקוח נוצרת גם עליה משמעותית בטיב השירות ואז כל שנותר ללקוח הוא לבחור את רמת השירות המתאימה לצרכיו, השקפותיו ויכולתו".


טל מדגיש: "חוק הייעוץ הפנסיוני הבלתי-תלוי נועד לאפשר לכל אדם לקבל ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי המתאים לצרכיו, בלי השפעה של בעלי אינטרסים כלכליים. הציבור כיום אינו מודע לזכויות שלו ולרפורמה שוועדת בכר החלה, ובעיקר הוא אינו מודע לנזק שעלול להיגרם לו כתוצאה מייעוץ נחות. המלצתי הגורפת היא לקבל ייעוץ פנסיוני וביטוחי מיועץ פנסיוני בלתי-תלוי שנאמנותו היחידה היא למבוטח ולא לאף גורם אחר"


דני טל הוא מנכ"ל חברת פורשור מומחים בע"מ , מערכות מומחים לניתוח ביטוח ותכנון פנסיוני
חברת פורשור היא מהחברות הבולטות כיום בשוק הייעוץ הבלתי-תלוי. החברה מציעה נגישות למערך יועצים עצמאיים ובלתי-תלויים המספקים שרות ניתוח ביטוח ותכנון פנסיוני מעמיק ואובייקטיבי. החברה מיישמת את מסקנות וועדת בכר, ומאמינה כי יש ליצור הפרדה מוחלטת בין היועץ הפנסיוני הבלתי תלוי, הנאמן אך ורק ללקוח, לבין סוכן הביטוח המייצג את חברת הביטוח ומקדם את האינטרסים שלה.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.