כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

מחיר הזהב נסק מעל 897 דולר לאונקיה

15/01/2008

מחיר הזהב שבר את כל השיאים בשבוע שעבר כשהגיע ל-897 דולר לאונקיה. רמות דומות נצפו רק בינואר 1980. על פי חלק מהמומחים, העלייה החדה במחירי הזהב באה עקב פתיחת קרנות הנסחרות בבורסה (ETF’s). הדבר הפך את הזהב לזמין עבור משקיעים באמצעות הבורסות בניו יורק ולונדון. בנוסף, בורסות לסחר בזהב נפתחו בכל רחבי העולם, תופעה שהגבירה את זמינותו.

העובדה שמאגרי הזהב הוותיקים מתרוקנים בעוד מאגרים חדשים עדיין לא נמצאו, משפיעה אף היא על מחירי הזהב. בדרום אפריקה – מפיקת הזהב הגדולה בעולם – הפקת הזהב בשנת 2007 הגיעה ל-250 טון לעומת 1,000 טון בשנת 1970. 

הזינוק במחירי הנפט והצניחה של הדולר, שלא נדבר על הפחדים באשר לאי היציבות של כלכלת ארה"ב, הביאו להבנה אצל משקיעים שהזהב הוא השקעה בטוחה. דרישה גדולה מצד המשקיעים מניפה את מחירי הזהב והתחזית היא שהמחיר יעלה על 900 דולר ברבעון הקרוב.

הודו, אשר מרכזת כ-30% מהדרישה העולמית לזהב, חוותה עליה של 20% במחיר של זהב סטנדרטי וזהב טהור. המחירים הגיעו ל-11,080 רופי עבור 10 גרם זהב סטנדרטי ול-11,125 עבור 10 גרם של זהב טהור. מומחים סבורים כי לעת עתה התחזקות הרופי לעומת הדולר האטה את עליית מחירי הזהב בשוק המקומי.

ובכל זאת, העלייה האחרונה במחירי הזהב בהודו הביאה למכירה מוגברת של תכשיטים משומשים. בעוד המכירה של תכשיטים משומשים מהווה בדרך כלל כ-30% משוק התכשיטים, היקף זה גדל פי ארבעה  לאחרונה.

בדובאי, העלייה במחיר הזהב הביאה להאטה במכירת תכשיטים. ברבעון האחרון של 2007 נרשמה ירידה של 30% במכירת תכשיטים במקום. ככל הנראה, הקונים נבהלים מהמחירים הגבוהים. המסחר בדובאי במטילי זהב כמו גם בתכשיטים קמעונאיים וסיטונאיים ניזון מהדרישה בארצות ערב ובהודו.

מועצת הזהב והתכשיטים של שנחאי הודיעו בשבוע שעבר על העלאת מחיר הבסיס הקמעונאי ל-240 יואן לגרם מ-232 יואן. המועצה הודיעה שעדכנה את המחיר הקמעונאי של הזהב לא פחות משלושים ואחת פעמים בשנת 2007.

הדרישה לתכשיטי זהב בסין עלתה ב-20% אשתקד עקב העלייה ברמת החיים. סין הפכה לשוק הזהב השני בגודלה בשנה שעברה, לאחר שעקפה את ארצות הברית. שוק הזהב הגדול ביותר בעולם עודנו הודו.

לא ידוע אם ומתי הבלון יתפוצץ - אולם היות ומחיר תכשיטי הזהב לא ירד באופן משמעותי, לא מן הנמנע שהמשקיעים חושבים שרווחיהם רק יעלו. 

פורסם לראשונה בפורטל ענף היהלומים 
 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.