כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

שרגא ברוש:"התרסקות הדולר היא אסון לאומי-בשער הדולר הנוכחי יפסידו היצואנים עסקאות בכ-3.5 מיליארד דולר"

17/01/2008

שרגא ברוש: "התרסקות הדולר היא אסון לאומי - בשער הדולר הנוכחי יפסידו היצואנים ב-2008 עסקאות בכ-3.5 מיליארד דולר ויאבדו 30 אלף משרות בתעשייה (קיימות או עתידיות); דורש  משר האוצר להתנהג לעסקים כמו במלחמת לבנון, ולהקציב תקציב מיוחד לטיפול במשבר; טוען - היצוא הישראלי מוקרב על מזבח האינפלציה; קורא לממשלה לשקול למסות את תנועות ההון הספקולטיביות לטווח קצר ובכך למנוע תנודתיות שאיננה תורמת לכלכה ופוגעת ביצואנים".כך טען אתמול שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים במפגש עיתונאים עם ראשי התאחדות התעשיינים לקראת האסיפה השנתית שתערך היום בת"א בהשתתפותם של ראש הממשלה ושר האוצר.

ברוש ציין, כי אם שער הדולר ישאר ברמתו הנוכחית יפסידו היצואנים ב-2008 עסקאות יצוא בכ-3 מיליארד דולרים. בנוסף, צפוי הפסד עסקאות בשוק המקומי בשיעור של כ- 500 מיליון דולר. זאת בשל הקושי להתחרות מול היבוא המתחרה אשר הוזל במונחי שקל. במילים אחרות מדובר בהפסד תוצר למשק בשנת 2008 של כ-1.2%, רק בשל התרסקות הדולר.

ברוש מעריך, על סמך סקר שערכה בימים האחרונים התאחדות התעשיינים בקרב כ-160 תעשיינים,כי כושר התחרות של התעשייה יפגע באופן מהותי  בשער הדולר הנוכחי ויאבדו 30 אלף משרות בתעשייה (קיימות או עתידיות).

עוד אמר, כי הפסד זה יתווסף על הפסד של 2.1 מיליארד דולר שהפסידו התעשיינים בשנת 2007 כתוצאה מהידרדרות הדולר. 

ברוש דורש משר האוצר להתנהג במצב של אסון כזה, כפי שנהגו במלחמת לבנון, עת הממשלה הגישה סיוע חירום של 3 מיליארד שקל ובכך הצילה את העסקים והמפעלים בצפון. גם עתה, אומר נשיא התאחדות התעשיינים, על בר-און להקציב תקציב מיוחד כסיוע חירום כדי לטפל במשבר ולמנוע את קריסת המפעלים והיצואנים.

על שר האוצר , אמר ברוש, לכנס מייד ללא דיחוי את הקבינט הכלכלי לדיון חרום על מנת לפתור את המשבר.

בהקשר זה, טען ברוש, כי יעד הצמיחה ויעד התעסוקה הם חלק מיעדיו של בנק ישראל, אך  משנות ה-90 מאמין בנק ישראלכי השגת יעד האינפלציה תביא להשגת שאר היעדים ובכך טעותו.

נשיא התאחדות התעשיינים קורא לממשלה לשקול למסות את תנועות ההון הספקולטיביות לטווח קצר ובכך למנוע תנודתיות שאיננה תורמת לכלכלה מחד ופוגעת ביצואנים מאידך.

להערכת ברוש, המיתון הצפוי בארה"ב ישפיע השנה על המשק בישראל. ברוש מעריך, כי השנה צפוייה האטה בקצב צמיחת המשק והוא יצמח בכ-4.3% לאחר 4 שנים רצופות של צמיחה מהירה בקצב שנתי של 5.3%; התוצר לנפש יצמח בכ-2.5%, לאחר צמיחה שנתית ממוצעת של 3.4% בארבע השנים החולפות; התוצר העסקי, צפוי אף הוא לרשום האטה - יצמח השנה ב-5%, לאחר 6.3% אשתקד; שיעור האבטלה צפוי לרדת השנה מ-7.5% אשתקד ל-7.2%, שהם כ-215 אלף איש.

להערכתו, צפוייה האטה משמעותית בקצב גידול הצריכה הפרטית - צפוי גידול של 4.3% בשנת 2008, לאחר גידול מהיר ביותר 7.2% אשתקד. זאת, על רקע סימני ההאטה בצמיחה העולמית, אשר נושאים השפעה פסיכולוגית על הצרכן הישראלי, אשר עשוי להאט את קצב הצריכה. האטה צפויה בקצב גידול יצוא הסחורות והשירותים - גידול של 7.4%, לאחר גידול מהיר של 8.7% אשתקד; צפוייה גם האטה בקצב גידול ההשקעות בנכסים קבועים - צפוי גידול של 8.2%, לאחר גידול של 13.6% בשנת 2007.

ברוש טוען , כי כמו לכל מנהל עסק - גם לממשלה, אין את הפריבילגיה להיות שאננה נוכח ירידה צפוייה של 1 נקודת אחוז בקצב הצמיחה, (מ-5.3%, ל4.3%).

ברוש מדגיש, כי אל לה לממשלה להתייחס לתחזית זו כאל "גזירה משמיים", אלא עליה לבנות לאלתר תוכנית חומש שתביא להאצת הצמיחה במשק. פער התוצר לנפש בין ישראל למדינות ה- OECDעומד על 21% (במונחי כוח קניה) ועל מנת לסגור את הפער על ישראל לצמוח בלא פחות מ-10% בממוצע לשנה, עד שנת 2012.

ברוש טוען, כי על הממשלה להפסיק ולהשתמש ב"טייס האוטומטי", במקום זאת להפנות תקציבים לסעיפים מחוללי צמיחה של כ-2 מיליארדי שקלים בשנה, ב-5 השנים הקרובות. במצב כזה, 40 אלף איש יצאו ממעגל האבטלה ויצומצם הפער בין ישראל למדינות ה-OECD.

בין הצעדים עליהם ממליץ ברוש לממשלה:

האצת הפחתת מס החברות עד ל-20% בשנת 2010, במקום 25% כמתוכנן והפחתת מס הכנסה המירבי על יחידים ל-40% בשנת 2010 , במקום 44% כמתוכנן.
להמשיך ולהאריך את מסלול המענקים בחוק לעידוד השקעות הון גם לשנים הבאות ולהקציב 600 מליוני שקלים בשנה למסלול זה, ו-250 מליון שקל במסלול תעסוקה.
הגדלת תקציב המדען הראשי לשנת 2009 ל-2 מיליארד שקלים, (לעומת 1.3 השנה) ולהעמיד מתוכם 300 מליון שקל לתעשייה המסורתית. כמו כן יש להגדיל באופן הדרגתי את שיעור המימון הממשלתי מתוך סך ההשקעות במו"פ העסקי, מכ-5% כיום עד ל-12% בשנת 2015.
ביצוע שורה של פעילויות לקידום היצוא הישראלי, על רקע הפגיעה ביצוא כתוצאה מהידרדרות הדולר.
ברוש גילה, כי בכוונתו לפנות לעופר עייני בימים הקרובים ולנסות לבנות במשותף מנגנון מוסכם למניעת שביתות בשירותים חיוניים במשק.

עוד אמר, כי ראש הממשלה אהוד אולמרט שוקל להצטרף למעסיקים ולהסתדרות במודל לשותפות חברתית-כלכלית, בדומה לקיים באירלנד.

שרגא ברוש הוסיף, כי הדולר מתרסק והבעיה כאילו לא נוגעת לאיש, הדולר מתרסק ושר האוצר שותק זה פשוט מדהים אותי. הבוקר דיברתי עם שר האוצר בכאב, ניסיתי להעביר אליו את הכאב של התעשיינים. תגובתו לבקשתי לקיים דיון חרום היתה אני לא מתכוון לעשות כלום, לא האמנתי.
ברוש קרא לשר האוצר לשנות את עמדתו ולכנס מייד כנוס חרום שכן זהו אסון כלכלי לאומי.

יהודה זיסאפל, יו"ר איגוד תעשיות האלקטרוניקה ונשיא קבוצת רד בינת אמר כי אנו נמצאים במצב של חרום כלכלי שדורש התייחסות, אי אפשר לשבת ולא לעשות כלום, חייבים להיערך לחרום כלכלי. לדבריו למרות הגידול המרשים של 11% בהייטק ב-2007, מצוקת כ"א בענף היא קשה, חוסמת את הגידול ומנבה רעות לגבי שנת 2008.

אלישע ינאי, נשיא מוטורולה אמר כי, ההייטק בעולם צומח בצורה בלתי רגילה, 20 מיליארד דולר שלנו זה לא צחוק.
יש לנו תוכניות להגיע ל-40 מיליארד דולר תוך עשור. כל העולם באלקטרוניקה צומח ב-15% כל צמיחה קטנה יותר הופכת אותנו ל"מפגרים".

רוני קוברובסקי, יו"ר איגוד תעשיות המזון בהתאחדות התעשיינים ונשיא קוקה קולה אמר כי בתעשיית המזון ישנם חומרי גלם שעלו ב-100%, אם יהיה גם פיחות בשער השקל ב-2008, תהיה התייקרות נוספת. אנחנו כיצרנים מאוד מוטרדים מההתייקרויות, הם גורמים לירידה בצריכה ולהחלפה למוצרים זולים יותר.

לדבריו, יש בתעשיית המזון תנופה גדולה מאוד למעבר מפעלים לחו"ל, במקום לסייע לתעשיית המזון להקים מפעלים בפריפריה, שולחים אותם להקים מפעלים בחו"ל.

יאיר רוטלוי, חבר נשיאות התאחדות התעשיינים ומנכ"ל לודג'יה רוטקס אמר כי חייבים לעזור לתעשיית הטקסטיל בעידוד השיווק, בפתיחת מפעלים בפריפריה. צריך לזכור כי התעשייה הזו יכולה לפתור חלק גדול מבעיות האבטלה בישראל.
בהתייחסו לדולר אמר רוטלוי, כי כל העלויות של תעשיית הטקסטיל הן דולריות או מטבע חוץ שמתחזק בעיקר באירופה, כתוצאה מכך תעשייה זו  מתחילה לספוג מכות.

דורון קמפלר, יו"ר איגוד מוצרי צריכה ובניה בהתאחדות התעשיינים ומנכ"ל כרמל מערכות מיכלים אמר, כי כיום ישנם ספקים בחו"ל שמשנים את המחירון ליורו, כך שיבוא חומרי הגלם הוא כבר ביורו. חוץ מהתיסוף שפוגע בתעשייה שלנו, מטרידה אותנו גם התייקרות חומרי הגלם והמעבר של מפעלים לחו"ל. עשרות מפעלים עברו לחו"ל או העבירו קווי יצור לחו"ל בשנה האחרונה, אמר.
 
 
 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.