כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

רוני בר–און:"מדינה הרואה עצמה כחלק אינטגראלי ממועדון המדינות המפותחות מחויבת לשמור על שוק מט"ח חופשי, פתוח ונגיש"

17/01/2008

השר הדגיש את מחויבותו לפעול על מנת להניח לסקטור העסקי, את התשתית המתאימה לפיתוחם של שווקים חדשים, גם כאלה שאינם מוטי דולר, ובכך לחזקו כך שתצמצם ההשפעה של תנודתיות שער חליפין כזה או אחר על הייצוא.

שר האוצר, רוני בר-און, נאם היום בפני האספה הכללית של התאחדות התעשיינים, בת"א. בדבריו התייחס השר לביקורת אשר נשמעה מפי ראשי התעשיינים בנושא התנודתיות בשוק המט"ח ואמר כי "מדינה הרואה עצמה כחלק אינטגראלי ממועדון המדינות המפותחות, כחלק  מהכלכלה הגלובאלית, מחויבת לשמור על שוק מט"ח חופשי, פתוח ונגיש. התנודתיות המאפיינת לאחרונה את שוק המט"ח הישראלי הינה פועל יוצא של כוחות השוק ושל אירועים כלכליים גלובאליים. החלשות הדולר מול השקל נובעת בעיקרה מהיחלשות הדולר מול המטבעות העיקריים בעולם ועל תופעה זו אין למדינת ישראל יכולת להשפיע. שוק ההון והמערכת הבנקאית והביטוחית מספקים, ללא צורך בהתערבות הממשלה,  מגוון רחב של מכשירי הגנה מפני התנודתיות בשוק המט"ח.

כשר האוצר אני מחויב להמשיך ולשפר את השקיפות בשוק ההון והמט"ח, להמשיך לפתח כלים ומכשירים חדשים, שיאפשרו לכם - העוסקים בסחר חוץ לבחור את המכשיר המתאים מכשיר אשר יאפשר לכם להנות מפירות הגלובליזציה, תוך צמצום הפגיעה מהתנודתיות במט"ח. לא ניתן לאחוז את המקל משני קצותיו לבקש פתיחות ונגישות כדי להשתלב בכלכלה הגלובלית, ומיד שהשפעות הגלובליות מקשות- לבקש לחזור לשוק מט"ח מוגבל וסגור.

אני מחויב לפעול על מנת להניח לסקטור העסקי, את התשתית המתאימה לפיתוחם של שווקים חדשים, גם כאלה שאינם מוטי דולר. ככל שנשכיל, ביחד, לפתח שווקים חדשים, לגוון את ארצות היעד של הייצוא, כך ישפר הסקטור העסקי את איתנותו וכך תצמצם ההשפעה של תנודתיות שער חליפין כזה או אחר על הייצוא.

כפי שכבר הודעתי בעבר, אני נכון לבחון כל הצעה קונקרטית של התאחדות התעשיינים שתכליתה גיוון מרבי של ארצות היעד ליצוא הישראלי, כדי לצמצם את התלות בתנודתיות הדולר." דברי שר האוצר.

השר דיבר גם על התחזיות להאטה בצמיחה בארה"ב והשפעתה על צמיחתם של מדינות שונות בעולם ואמר כי "יש להמשיך ולהנהיג ריסון פיסקאלי, לשמור על יעד גירעון והוצאה ציבורית אשר יתעדפו את מסלול הורדת החוב ביחס לתוצר, להמשיך במתווה הורדת המס ולהקצות מקורות ליישום תוכנית מיסים ארוכת טווח אשר תקנה לסקטור העסקי וודאות  ותגדיל את מרווח הפעולה הפיננסי של האזרחים."

בנוסף, הוסיף השר כי עלינו לזהות אפיקים מעודדי הצמיחה, להשקיע בהם וכן להרחיב את כר הפעולה של המשק לכרי  פעולה  חדשים בהם המשק הישראלי אינו מהווה שחקן בכלכלה הגלובלית.

"רק השבוע אישרתי את התוכנית לעידוד תעשיית הסרטים בישראל אשר תעודד השקעות הון זרות, פיתוח טכנולוגי ותביא ליצירת מקומות עבודה נוספים. בכך, נביא לניצול מיטבי של יתרונותיה הרבים של ישראל הרלוונטיים לתחום זה כמו קרבה הגיאוגרפית בין מגוון רחב של נופים, אתרים היסטוריים, תשתיות פיזיות ובעיקר ההון האנושי האיכותי." אמר השר בר – און.

השר התייחס גם לתוכנית המיסוי הירוק אשר אושרה בממשלה בשבוע שעבר. "הביקושים הגלובליים לטכנולוגיה ירוקה – טכנולוגיה נטולת פליטות, טכנולוגיה שאינה תלויה בדלקים פוסיליים – רק יתגברו והיא עשויה להוות מנוע חדשני לצמיחת המשק. התוכנית מבוססת על סטנדרטים אירופאים מתקדמים ומציבה את ישראל  בשורה הראשונה של המדינות הפועלות למען סביבה ירוקה יותר."


 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.