כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

ועדת החממות הטכנולוגיות אישרה מענק של 8 מיליון ₪ להקמת 4 חברות חממה חדשות

21/01/2008

ועדת החממות הטכנולוגיות, בראשות המדען הראשי, ד"ר אלי אופר, אישרה בישיבתה האחרונה ארבעה פרוייקטים חדשים בתחומי מדעי החיים ותקשורת.

להלן הפרוייקטים שאושרו, לפיתוח בחממות:

מדעי החיים

פיתוח משפחת נשאי תרופות חדשנית לטיפול ורב מערכתי מקומי ומבוקר- חממת קסניה, קריית גת.
במסגרת החממה תפותח פלטפורמה חדשנית של משפחת נשאי תרופות לשחרור מקומי ומבוקר. ייחודה של משפחת נשאים זו הוא ביכולתה לכלוא מגוון רחב ביותר של חומרים פעילים ביולוגית ולשחררם במינון הנדרש ובקצב המתוכנן מראש באתר המטרה. שחרור התרופות באתר המטרה יכול להמשך בין ימים ספורים לשבועות, ומווסת ספציפית ומראש עבור כל אחד מהחומרים הפעילים שהוחדרו בהתאם לצורך הקליני. בכך מאפשרת משפחת נשאים זו לטפל באתר המטרה באופן רב-מערכתי ויעיל. יישומה של טכנולוגיה זו יאפשר שימוש קליני פשוט ליישום בפרוטוקול תרופתי מורכב, ויהווה יתרון משמעותי במיוחד במחלות בהן נדרש טיפול ממושך ורב מערכתי.

ביו-פולימר למניעת אלרגיות שמקורן בדרכי הנשימה- חממת אופקים.
הפרוייקט יעסוק בביו-פולימר ייחודי ידידותי למשתמש אשר מכיל בתוכו מולקולות ביולוגיות התופסות באופן ספציפי אלרגנים המצויים באוויר והגורמים לאלרגיות כתוצאה משאיפתם. המוצר מהווה מחסום לכניסת האלרגנים ולהיווצרות מגע בינם לבין הרקמות שבמערכות הנשימה, ובכך מונע או מפחית באופן משמעותי אלרגיות כמו אלו הגורמות למשל לקדחת השחת. זאת בניגוד לתרופות הקיימות המטפלות בסימפטומים בלבד ולהן תופעות לוואי לא רצויות. השוק אליו פונה המיזם גדול מאד, והוא  מוערך  במיליארדי דולר,  שכן כל אדם רביעי סובל מאלרגיה  שמקורה בדרכי הנשימה.

שיחזור שסתום מיטרלי באמצעות טבעת וכליבים- חממת מיט"ב, קריית שמונה.
במסגרת החממה תפותח מערכת לטיפול בכשל של השסתום המיטרלי בפרוצדורה של ניתוח פתוח. המערכת כוללת מכלב (STAPLER) מעגלי להפעלה ידנית וטבעת עיצוב להשתלה (ANNULOPLASTY RING IMPLANT) סביב טבעת הקף ((ANNULUS השסתום. הטיפול משפר את תפוקת הלב בחולי לב הסובלים מדליפות בשסתום המיטרלי.

תקשורת

טכנולוגיה מתקדמת להמרת דיבור חופשי לטקסט- חממת מופ"ת ביהודה, קריית ארבע.
החברה מפתחת תוכנה מתקדמת להמרת הודעות קוליות בדיבור טבעי לטקסט לא תלוי משתמש (Free Speech to Text). המערכת משלבת מנוע אקוסטי אנליטי ומנוע לינגויסטי סמנטי. המערכת תזהה צירופי פונמות בעלי משמעות ע"י מידול השפה לפי כללי תחביר בתבניות גנריות (שבלונות) המרכיבות את כל צורות הדיבור האפשריות בשפה. המערכת מבוססת על גישה חדשה המשלבת מבנה אחסון נתונים אפקטיבי וקומפקטי ביותר עם צורת ארגון מידע ואלגוריתמים ייחודיים.

המימושים הראשוניים הטכנולוגיה מתוכננים למערכות וורטיקליות דוגמת מערכות ניווט GPS, מערכות מידע בנושאים ספציפיים כגון מודיעין של חברות תחבורה וכיו"ב, ובשלב מתקדם יותר - המרה אוטומטית של דיבור לטקסט לצורך משלוח (SMS (Speech to SMS

ד"ר אלי אופר, המדען הראשי, מציין כי יחד עם הפרוייקטים הללו, 84 פרוייקטים חדשים אושרו בועדות החממות הטכנולוגיות שהתקיימו בשנת 2007. אופר מסביר כי מבין הפרוייקטים המאושרים, 56% הם בתחומי מדעי החיים (37% מכשור רפואי ו- 19% ביוטכנולוגיה ופארמה),

25% בתחומי תוכנה ותקשורת ו- 10% בטכנולוגיות סביבתיות. יתר הפרוייקטים שאושרו הם בתחומי אלקטרוניקה, מכונות וחקלאות – מרביתם הפרוייקטים בענף המכונות והחקלאות הם עבור התעשייה המסורתית.

רנה פרידור, מנהלת תוכנית החממות, מציינת כי בולט מאוד הגידול בפרוייקטים העוסקים בטכנולוגיות סביבתיות.  פרידור מוסיפה כי אם בשנת 2006 רק שני פרוייקטים העוסקים בטכנולוגיות סביבתיות הוגשו לאישור המדע"ר, הרי שבשנת 2007 הוגשו עשרה פרוייקטים כאלה. 

פרידור מסבירה את הגידול בפרוייקטים אלה, בעליית המודעות בקרב קהיליית המשקיעים לחשיבות פרוייקטים "סביבתיים" ולפוטנציאל העסקי שלהם.  הדבר בא לידי ביטוי הן בהקמת קרנות חדשות אשר גייסו כספים רבים לצורך השקעות בפרוייקטי איכות סביבה והן בהחלטה של מספר חממות להתמקד בטכנולוגיות סביבתיות.  
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.