כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

הנגיד:"העצמאות של בנק מרכזי תורמת תרומה חשובה להשגת אינפלציה נמוכה מבלי לפגוע בצמיחה, לאורך זמן"

22/01/2008

סטנלי פישר:"לא כדאי לבזבז עוד זמן מיותר בדיבורים על החוק החדש לבנק ישראל והגיעה העת להפשיל שרוולים ולגשת להשלמת הצעת החוק וחקיקתו בהקדם"

הדברים נאמרו על ידי הנגיד אתמול בכנס הרצליה, אשר התקיים במלון דניאל.

עוד הוסיף הנגיד כי בכך יושלם שלב אחרון וחשוב בהשתלבות המשק בכלכלה הגלובלית. הדבר יהיה הישג חשוב וסימן לבגרות עבור הכלכלה הישראלית. זאת, מאחר וחוק בנק ישראל הנוכחי מיושן ואינו תואם את המקובל בכלכלה הגלובלית.

חקיקת חוק חדש ומודרני לבנק ישראל הוא תחום חשוב בתהליך הגלובליזציה של המשק שלא נעשה בו הרבה עד היום הוא. בהקשר הזה, ציין הנגיד, כי באוקטובר 2005 קיבלה הממשלה החלטה לאמץ את העקרונות של החוק החדש לבנק ישראל, ברוח המלצות ועדת לווין וההתפתחויות בתחום זה בעולם, 

עוד אמר הנגיד, כי חוק בנק ישראל החדש צריך להתבסס על הסטנדרטים המקובלים במדינות המפותחות בעולם וליצור את השילוב הנכון בין עצמאות, שקיפות ובקרה ציבורית על מדיניותו. 

הנגיד מנה את העקרונות של החוק החדש לבנק ישראל:
עצמאות בנק ישראל: לבנק ישראל תהיה עצמאות בקבלת החלטות בנוגע לריבית ויתר תחומי מדיניותו, וכן בנוגע לניהול הבנק, כפי שזה נדרש למילוי תפקידיו והשגת יעדיו. העצמאות של בנק מרכזי תורמת תרומה חשובה להשגת אינפלציה נמוכה מבלי לפגוע בצמיחה, לאורך זמן. לכן, היא מהווה שיקול משמעותי, בקרב המשקיעים המקומיים והזרים, בהחלטתם על יעדי ההשקעה שלהם.

עצמאות בנקים מרכזיים בעולם כוללת את כל התחומים שבאחריותם - מדיניות הריבית וניהול הבנק - כדי להבטיח את יכולתם לקבל את החלטות באופן עצמאי, בעיקר מהממשלה, ובמיוחד ממשרד האוצר - שהוא, כמו יתר המשרדים, גורם פוליטי וגם הזרועה הממשלתית בנושאים הכלכליים. הנגיד הדגיש את שיתוף בפעולה הטוב בין בנק ישראל למשרד האוצר בשנים האחרונות, אך ציין, כי כל חוק צריך לעמוד במבחן בכל מצב אפשרי.

יעדי בנק ישראל: יעדי בנק ישראל יהיו ברורים ושקופים כדי שעל-פיהם יוכל בנק ישראל לנהל את מדיניותו, והציבור יוכל לשפוט את הצלחתה. יש לאמץ את הגישה המקובלת בעניין זה ולהציב שלושה יעדים ולקבוע סדר עדיפויות ביניהם, לפי היתרון היחסי של הריבית:

(א) השגת יציבות מחירים ושמירה עליה;

(ב) בכפוף ליעד הראשון, תמיכה במטרות הכלכליות האחרות של הממשלה - ובראשן צמיחה ותעסוקה;

(ג) תמיכה ביציבות הפיננסית של המשק.

 

המסגרת לקבלת החלטות בבנק ישראל:

(א) החלטות הריבית, וביתר תחומי מדיניות הבנק, יתקבלו בועדה מוניטרית בראשות הנגיד, שיהיו בה חברים חיצוניים לבנק, לצד חברים פנימיים - כולל המשנה לנגיד;

(ב) החלטות בתחום ניהול הבנק יתקבלו במועצה מנהלית, שיהיה בה רוב מוחלט של חברים חיצוניים לבנק, ואחד מהם יעמוד בראשה, וגם הנגיד והמשנה לנגיד יהיו בה חברים. בין תפקידיה של המועצה יהיו אישור תכניות העבודה, תקציב הבנק, השכר בבנק, מינוי ועדת ביקורת, מבין חבריה החיצוניים בלבד, ועוד. 

כדי להקפיד על העצמאות ומקצועיות הבנק, החברים החיצוניים בועדה המוניטרית ובמועצה המנהלית יהיו מומחים בתחומים הרלוונטיים, נקיים מניגודי עניינים ובלתי תלויים בממשלה או בממסד הפוליטי. 

חובת שקיפות ודיווחיות של בנק ישראל: תהיה שקיפות ודיווחיות על החלטות בנק ישראל, מדיניותו, והישגיו - לכנסת, לממשלה ולציבור. בנק ישראל יציג את השיקולים להחלטותיו, המידע הרלוונטי המצוי בידיו, ותחזיותיו והערכותיו על ההתפתחויות הכלכליות הצפויות. זאת, באמצעות פרסום דוחות אינפלציה ודוחות תקופתיים נוספים, סיכומי דיוני הועדה המוניטרית, החלטות מהותיות של המועצה המנהלית, הודעות לעיתונות ועוד. 

השקיפות והדיווחיות של בנק ישראל הן חלק מהבקרה הציבורית על פעילותו ומדיניותו, לצד עצמאותו, ומהווה ערוץ תקשורת שוטף בין הבנק לציבור והשווקים הפיננסיים - דרכו קשוב הבנק לביקורת הציבורית והציבור מבין טוב יותר את תפקידיו, מדיניותו, החלטותיו והישגיו. לכן, הרחיב בנק ישראל כבר היום את השקיפות הדיווחיות לעומת מה שמחייב החוק הנוכחי, אך ראוי שהדבר יעוגן בחקיקה החדשה.
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.