כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

הממונה על ההגבלים העסקיים התירה הקמת מיזם משותף לאשראי צרכני חוץ בנקאי בין הראל לבין כ.א.ל

22/01/2008

רונית קן, הממונה על הגבלים עסקיים, החליטה שלשום, לאחר שהתייעצה בוועדה לפטורים ולמיזוגים, לתת פטור להסדר כובל שבין חברת הראל השקעות בביטוח ופיננסים בע"מ לבין חברת כרטיסי אשראי לישראל בע"מ , שעניינו הקמת מיזם משותף להעמדת מסגרת אשראי צרכני – למשקי בית בעיקר – באמצעות כרטיסי אשראי שתנפיק חברת כ.א.ל עבור המיזם.

ההיתר שניתן מהווה חוליה נוספת בטיפול הממונה בשוק האשראי החוץ בנקאי, והוא משקף את התנגדות הממונה לאורך השנה החולפת לדפוסים אחרים של שיתופי פעולה בין חברות ביטוח לחברות כרטיסי אשראי. בניגוד להסדרים אחרים שהוצגו בפני הממונה, ואשר קיבלו מענה שלילי במישור העקרוני, ההסדר שבין כ.א.ל לבין הראל אינו מקים בעלות של חברת כרטיסי אשראי בחברת ביטוח, אלא מדובר בהקמת חברה חדשה, שתשקול שיקולים מסחריים עצמאיים ומנותקים מאלה של כ.א.ל. הצדדים למיזם נענו לדרישות שהציבה בפניהם הממונה, והעבירו את שיקול הדעת המסחרי, בהיבטים המרכזיים לתחרות, לידי הראל. בין היתר, הראל היא זו שתקבע את הריבית בה יינתנו הלוואות למחזיקי הכרטיס, מנכ"ל החברה יהיה נושא משרה בכיר מחברת הראל, והנפקת הכרטיסים תיעשה לפי מדדים אובייקטיביים, כך שכ.א.ל לא תוכל לחסום הנפקת כרטיסים משיקולים שאינם קשורים במישרין לסיכון האשראי הפרטני שכרוך בלווה. בנוסף, גם עלות גיוס ההון של המיזם שונה מעלות הגיוס של כ.א.ל.

לאחר שהממונה שוכנעה כי אין אפשרות מעשית לכניסה עצמאית של הראל לתחום כרטיסי האשראי, היא מצאה כי המיזם המשותף מאפשר איום תחרותי מסוים, גם אם חלקי, על שלוש חברות כרטיסי האשראי הותיקות שפעולות בתחום כרטיסי האשראי. המיזם גם מאפשר להראל להחזיק בכלי נוסף למתן אשראי חוץ בנקאי, מהלך אשר יקדם במידה מסוימת את התחרות מצידה במתן אשראי מול הגופים הבנקאיים. על רקע מבנה שוק האשראי הצרכני בישראל, ריכוזיות המערכת הבנקאית וכושר המיקוח הירוד של משקי הבית, יש במיזם כדי לקדם את התחרות בתחום שבו היא לקויה ומוגבלת.
 
 
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.