כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

הבורסה משדרגת את חישוב מדדיה לסטנדרטים בינלאומיים

23/01/2008

החל מיום ראשון, ה-3.2, תחל הבורסה לעדכן ולחשב את המדדים המובילים בהתאם לסטנדרטים בינלאומיים 
 
  
הבורסה תשפר את שיטת חישוב מדדיה, בשני אופנים:

משקל כל מניה במדדי המניות המובילים ייקבע על פי שווי החזקות הציבור במניה ("הכמות הצפה"), כמקובל בעולם, ולא על פי שווי השוק שלה. עם זאת, בחירת המניות המשתתפות במדדים, המתבצעת פעמיים בשנה, תמשיך להתבצע על פי שווי השוק של המנייה.

הבורסה תעדכן את הכמות של כל מניה במדד אחת לרבעון, ביום המסחר הראשון בו, ולא מדי יום כפי שהיה נהוג (למעט במקרים מיוחדים של שינוי מהותי בכמות המניות).

המדדים עבורם תשונה שיטת החישוב הם  מדדי המניות המחושבים באופן רציף: מדד ת"א-25, מדד ת"א-75, מדד ת"א-100, מדד יתר-50, מדד יתר-120, מדד ת"א-בנקים, מדד נדל"ן-15, מדד פיננסים-15, מדד תל-טק, מדד תל טק-15, מדד תל דיב-20 ומדד מעלה. יתר המדדים בבורסה ימשיכו להיות מחושבים לפי השיטה הקודמת (חישוב משקל לפי שווי שוק ועדכון יומי של כמות המניות).

על מנת לאפשר מעבר "חלק" בין שיטות החישוב, הבורסה תאריך את שלב טרום הנעילה במניות, שיימשך 45 דקות, ביום חמישי, ה-31 בינואר (יום לפני כניסת השינוי לפועל). שלב הנעילה יחל ביום זה במועד אקראי בין 16:45 ל-16:46.
 
"שקלול המדדים על פי החזקות הציבור נועד להגביר את הפיזור של המניות ואת סחירותן", אמר דרור שליט, סמנכ"ל בכיר ומנהל  מחלקת המסחר והמסלקות. "מניות הכלולות במדד ת"א 25 שהחזקות הציבור בהן מעל 44% 'ירוויחו' מן השינוי ומשקלן היחסי במדד יעלה, בעוד שמשקלן של מניות במדד, שהציבור מחזיק בהן פחות מ-44% ירד. השיטה החדשה מצטרפת לשינוי שנכנס לתוקפו בתחילת 2008, בו נקבע כי שיעור החזקות הציבור במניות שיכללו במדדים יהיה לפחות 25%. שינוי שיטת השקלול והתאמתה לסטנדרטים בינלאומיים יסייעו גם לשווק בחו"ל תעודות סל על מדדי הבורסה, שכן שיטת חישוב זו משמשת מדדים רבים בעולם, ביניהם S&P-500, FTSE-100, STOXX-50, CAC-40, DAX-30 ועוד".
 
פרטים נוספים על שיטה חישוב המדדים החדשה ניתן למצוא באתר הבורסה, בכתובת הבאה:  http://www.tase.co.il/TASE/Products/Indices/IndicesFAQ/FAQ.htm

מצ"ב טבלה בה מוצגים השינויים במדד ת"א-25

 
 
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.