כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

השר ישי קורא לנגיד בנק ישראל לפעול מיידית בצעדים ופעולות שייקחו בחשבון גם שיקולי צמיחה ותעסוקה לצד הדאגה לאינפלציה בעקבות צניחת הדולר היום בכ- 3%

24/01/2008

סגן רה"מ ושר התמ"ת אלי ישי מודאג מההשלכות ארוכות הטווח ומהנזקים העלולים להיגרם לתעשייה הישראלית עקב השחיקה המתמשכת בשנה וחצי האחרונות בשער החליפין של השקל לעומת הדולר האמריקאי. 

השר ישי קורא לנגיד בנק ישראל לפעול מיידית בצעדים ופעולות שייקחו בחשבון גם שיקולי צמיחה ותעסוקה לצד הדאגה לאינפלציה בעקבות צניחת הדולר היום בכ- 3%

שר התמ"ת פועל ליישם את המלצות "ועדת ארצי" בעניין כלי סיוע לתעשיינים עקב שחיקת שער החליפין של השקל, אשר התקבלו בממשלה פה אחד

סגן רה"מ ושר התמ"ת אלי ישי קורא לנגיד בנק ישראל לפעול מיידית בצעדים ופעולות שייקחו בחשבון גם שיקולי צמיחה ותעסוקה לצד הדאגה לאינפלציה בעקבות צניחת הדולר היום בכ- 3%.

השר ישי מציין כי משרד התמ"ת מודאג מההשלכות ארוכות הטווח ומהנזקים העלולים להיגרם לתעשייה הישראלית עקב השחיקה המתמשכת בשנה וחצי האחרונות בשער החליפין של השקל לעומת הדולר האמריקאי.

השר ישי פעל בממשלה עוד בחודש נובמבר 2007 בעניין כלי סיוע לתעשיינים עקב שחיקת שער החליפין של השקל. ב-11 בנובמבר התקבלה פה אחד הצעת מחליטים בממשלה כי יוקם צוות שיורכב מנציגי משרד התמ"ת ומשרד האוצר, ואשר יבחן את דרכי היישום, לרבות מקורות המימון, של כלי הסיוע לתעשיינים שנפגעו עקב שחיקת שער החליפין של השקל אל מול הדולר האמריקאי, אשר הוצעו על ידי הוועדה, "ועדת ארצי" שהתמנתה על ידי שר התמ"ת.

יצויין כי במטרה לבחון את כלי הסיוע שניתן להעמיד לטובת היצואנים, אשר כושר התחרות שלהם נפגע כתוצאה משחיקת שער החליפין, מינה שר התמ"ת ועדה, בראשות יו"ר המכון הישראלי לייצוא ושיתוף פעולה בינלאומי, דוד ארצי.

חברי הוועדה היו תעשיינים מקומיים (אלישע ינאי, רן טוטנאור ומנכ"ל התאחדות התעשיינים), נציגי משרד התמ"ת, נציגי מכון היצוא. כמשקיפים השתתפו נציג בנק ישראל ונציגת התאחדות התעשיינים. הועדה נעזרה בעבודתה במומחים בתחום הייעוץ הפיננסי.

בין המלצות "ועדת ארצי": הקמת קרן פיצוי ליצואנים קטנים ובינוניים שתפעל עפ"י מודל קרן עסקי טבע לחקלאים. כמו כן, המליצה הועדה על העברת תקציב מיוחד לפעילות שיווקית בין – לאומית שתסייע בהסטת שווקים לייצוא וכן על הרחבת מסגרות האשראי באמצעות חברת ביטוח סיכוני סחר חוץ הממשלתית אשר"א. המלצות הוועדה אושרו כאמור בחודש נובמבר על ידי הממשלה.

יצויין כי כ- 70% מתמורות היצוא הישראלי נקובות בדולר אמריקאי. יתרה מזאת, כ 1/3 מהיצוא הישראלי מיועד לארה"ב שנכון לשבועות האחרונים מגלה סימנים ברורים של כניסה למיתון שימשך ככל הנראה במהלך 2008. בכך סופגים היצואנים לארה"ב מכה כפולה, הן מצד שער החליפין והן מצד ירידה בביקושים בשוק האמריקאי.

השר ישי מדגיש כי פגיעה קשה במיוחד נגרמת לתעשיות המסורתיות בהן שולי הרווחיות נמוכים מלכתחילה. השר ישי מודאג מאפשרות קריסת מאות חברות קטנות בהן מרכיב היצוא הדולרי הוא משמעותי. בנוסף, מודאג השר מפני צמצום פעילות ופיטורי עובדים בחברות יצוא רבות.

להערכת השר ישי, אם שער השקל מול הדולר יישאר ברמתו הנוכחית או ימשיך להתחזק אנו צפויים בחודשים הבאים לגל פיטורים של אלפי עובדים. מדובר בגורלם של אלפי משפחות שעלולות להצטרף למעגל האבטלה והעוני.

 

                   

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.