כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

מבנק ישראל נמסר כי במהלך שנת 2007 השקל יוסף לעומת הדולר ב-9.7% ולעומת היורו ב-2.6%

24/01/2008

מבנק ישראל נמסר כי במהלך חודש דצמבר נמשכה התנודתיות בשערי החליפין בשוק מטבע החוץ כאשר בסיכומו פוחת השקל לעומת הדולר בשיעור של 0.4%, לאחר ייסוף בן 3.4% בחודש נובמבר.גם כלפי היורו התחזק השקל, אף כי בשיעור מתון יותר, 0.2%. 

סיכון שער החליפין, כפי שנמדד על ידי סטיית התקן הגלומה באופציות שקל/דולר, עלה החודש ב-0.8 נקודת אחוז לרמה של 9.3%, זאת לעומת ירידה קלה בסיכון שער החליפין בשווקים המתעוררים, בשיעור של 0.2% לרמה של 10%. העליה ברמת הסיכון התרחשה בעיקר לטווחי הזמן הקצרים, נתון המלמד לכאורה על הערכות השוק לתנודתיות גבוהה יותר בזמן הקצר. 

מהמחלקה לפעילות המשק במט"ח בבנק ישראל נמסר כי בפעילות תושבי חוץ נרשם החודש שינוי לעומת שלושת החודשים הקודמים והם שבו לרכוש מט"ח לזמן קצר בהיקף של כ- 700 מליוני דולרים, בעיקר באמצעות המכשירים הפיננסיים הנגזרים (כ- 950 מיליון דולר). באג"ח הנסחרות בבורסה לני"ע בת"א נרשמו מימושים, בעיקר סביב הימים שלאחר פירסום המדד ועד להודעת הריבית של בנק ישראל. השקעותיהם במניות הסתכמו בסכום קטן יחסית, בהשוואה להמשך מגמת ההשקעות במניות בשווקים המתעוררים. בנוסף נמשכו ההשקעות הישירות של תושבי חוץ בישראל בהיקף של מעל ל- 500 מיליון דולר. 

במהלך חודש דצמבר הגדיל המגזר העסקי משמעותית את רכישותיו במט"ח לזמן קצר נטו, בעיקר לצורך צבירה בפקדונות בארץ ובחו"ל ולביצוע פרעונות אשראי במט"ח מבנקים בארץ – סך רכישותיו לסעיפים אלו התקרבו ל- 2.2 מליארדי דולר. כמו כן נמשכו השקעותיו הישירות של המגזר העסקי בחו"ל. הממשלה פרעה החודש אג"ח בהיקף של כ- 500 מיליוני דולרים, בגין הנפקה שביצעה בחו"ל לתקופה של שנה בצמוד לריאל הברזילאי. עם זאת לפעילות זו אין השפעה ישירה על שוק המט"ח.

בקרב משקי הבית נרשמה החודש צבירה בפיקדונות במט"ח בבנקים בארץ בדומה לצבירות בהיקפים משמעותיים שאיפיינו את פעולותיהם במהלך השנה. מנגד המשיכו משקי הבית לממש השקעות בקרנות נאמנות המשקיעות במט"ח בשווקים השונים בחו"ל, בעיקר במניות. 

במהלך שנת 2007 כולה יוסף השקל לעומת הדולר ב- 9.7% ולעומת היורו ב- 2.6%. בשנת 2007 גם עלה סיכון שער החליפין בכ- 3 נקודות אחוז מ- 6.1% ל-9.3%, לעומת עליה של כ- 1.7 נקודות אחוז בסיכון הממוצע של שערי החליפין בשווקים המתעוררים, מ-8.3% ל- 10%. העליה ברמת הסיכון החלה מחודש אפריל השנה, במקביל לתחילת מגמת התחזקות השקל מרמה של 4.70 ועד לשערו כיום ועוד לפני פריצת משבר הסאב-פריים. 

מהמחלקה לפעילות המשק נמסר עוד כי על פי אומדנים ראשוניים במהלך שנת 2007 כולה הסתכמו השקעות תושבי חוץ בישראל בכ- 11 מיליארדי דולרים, בהשוואה לסכום כפול שנרשם בשנת 2006, שהיתה, כידוע, שנה יוצאת דופן ושנת שיא בהשקעות. עם זאת, בהשוואה לשנת 2005 היו השקעות תושבי חוץ במשק גבוהות יותר.

רוב ההשקעות של תושבי חוץ במשק (כ- 87%) היו השקעות ישירות, בעוד ההשקעות במניות למסחר הסתכמו בכמיליארד דולר, ובאג"ח בבורסה בת"א אף נרשמו מימושים, לאחר שבשנת 2006 רכשו תושבי חוץ אג"ח בבורסה בהיקפים גדולים, במסגרת החלת הרפורמה בתחום עושי שוק שאיפשרה לתושבי חוץ לשמש עושי שוק באג"ח בישראל. בשנת 2007 רכשו תושבי חוץ מט"ח לזמן קצר בהיקף של למעלה מ- 2.7 מיליארדי דולרים, חלקית כהגנה על השקעותיהם בישראל, לעומת מכירות בסכום דומה שנה קודם לכן. 

במהלך שנת 2007 השקיע המגזר העיסקי בחו"ל סכום של כ- 15 מיליארדי דולרים, מזה בהשקעות ישירות 7.0 מיליארדים, בהשקעות בתיק למסחר 5.1 מיליארדים ובצבירה בפקדונות מטבע חוץ בחו"ל 2.9 מיליארדים. זאת לעומת סכום שיא שהשקיע מגזר זה בחו"ל (כ- 24 מיליארדים) שנה קודם לכן. ראוי לציין כי במהלך שנת 2007 כולה צבר המגזר העסקי בפיקדונות בארץ ובחו"ל סכום העולה על 6 מיליארדי דולרים, לעומת 3.4 מיליארדים שצבר שנה קודם לכן.

המשקיעים המוסדיים המשיכו להשקיע בחו"ל סכום ניכר של כ- 3.6 מיליארדי דולרים, בדומה להשקעותיהם בשנתיים הקודמות. השקעות אלו הן המשך לתהליך התאמת תיק הנכסים המוסדי לשיעורים המקובלים בחו"ל, שמאפיין בשנים האחרונות את פעילותם, זאת, על רקע שינוים רגולטוריים שנעשו בשנים האחרונות.

משקי הבית מימשו גם השנה השקעות בקרנות נאמנות מהתמחות בהשקעה בחו"ל בהיקף של כ- 1.1 מיליארד דולר זו השנה השניה ברציפות. מימושים אלו בוצעו כמעט לכל אורך חודשי השנה, ורובן מומש בחו"ל במניות זרות. במקביל צברו משקי הבית כ- 1.7 מיליארד דולר בפקדונות מטבע חוץ בבנקים בארץ, סכום דומה לצבירה שנרשמה שנה קודם לכן. יש לציין כי התנהגותם זו של משקי הבית – מימוש בקרנות וצבירה בפקדונות – משפיעה על שוק המט"ח בכיוונים מנוגדים. 

אינדיקטורים עיקריים לפעילות בשוק שקל/ מט"ח1
(+) מכירות מט"ח (-) רכישות מט"ח
מיליוני דולרים
 
   

1. הנתונים לחודשים אלו הם על בסיס של חודשי נזילות, קרי חודש המתחיל ביום ה' האחרון של החודש הקודם ומסתיים ביום ד' האחרון של חודש זה. עקב כך אין לצרף תקופות שונות מתוך נתונים אלה. 
2. ללא הנפקת אג"ח של הממשלה בחו"ל 
3. בעיקר עסקה טבע
4. נתון ארעי

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.