כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

בנימין בן אליעזר:" אנחנו המדינה היחידה בעולם שצרכן מכוון כל בוקר טילים לעבר תחנת הכוח שמספקת לו את החשמל"

27/01/2008

שר התשתיות הלאומיות, בנימין (פואד) בן אליעזר נאם בשבוע שעבר במסגרת כנס הרצליה השמיני.

נאום השר בנושא "בטחון אנרגיה" נעל את מושבי הצהריים בכנס בנושאים "מגמות ותהליכים גלובאליים" ו- "בטחון אנרגיה ומדיניות- הקשרים לאומיים ובינלאומיים". בפתיחה, התייחס השר למצב ברצועת עזה. "אנחנו המדינה היחידה בעולם שצרכן מכוון כל בוקר טילים לעבר תחנת הכוח שמספקת לו את החשמל, זו המדינה היחידה שצרכן יורה עם מרגמות לעבר צינורות מים שמזרימים לו מים. זה האבסורד שאנו חיים בתוכו כמו הרבה אבסורדים אחרים. חברת החשמל מספקת לעזה כל יום, כולל היום, 120 מגה ווט המהווים 60 אחוז מכלל הצריכה של החשמל ברצועה ומובלים בעשרה קווי מתח. אין שום כח בעולם שיכול לעצור את האספקה הזו, וכנראה שהבעיה היא אצלם". 

בהמשך, עמד השר על עליית המחירים הדרמטית שחלה מאז נאומו בכנס הרצליה בשנה שעברה. "בנאומי הקודם מחיר חבית הנפט הגולמי היה כ-55 דולר, לעומת היום שהוא נוגע לכדי כמאה דולרים לחבית. בדומה, בשנה שעברה מחיר הגז הטבעי היה כ-6.5 דולר למיליון BTU, והמחיר כיום הוא כבר מעל 9 הדולרים למיליון BTU. אף אחד לא יכול להבטיח שבזמן ההרצאה שלי בשנה הבאה, המחיר של הנפט לא יעמד על 150 דולר לחבית ואף יותר, ומחיר הגז הטבעי לא יעמוד על 15 דולר למיליון BTU".

על רקע הנתונים הללו, ציין שר התשתיות כי יותר ויותר מדינות מערביות הגיעו להכרה בחשיבות שביצירת רמת בטחון נאותה להספקת תשומות אנרגיה לתחומן, וממקורות יציבים ואמינים.

השר בן אליעזר קבע את היעדים של המשרד להבטחת תשומות האנרגיה של ישראל בעתיד, כשהראשון ביניהם הוא הגז הטבעי. "כיום, 63% מיצור החשמל בישראל, המגיע ל-10,800 מגה-ווט, מבוסס על פחם, ורק 20% על גז טבעי. היתר מיוצר ע"י מזוט וסולר. קבענו לעצמנו יעד כי בעוד עשור, בעוד הייצור יעלה ל-18,000 מגה-ווט,  ההתפלגות תהיה אחרת: 50% פחם, 40% גז טבעי ועשרה אחוז תשומות מתחדשות, בעיקר סולריות, אך גם רוח וביומאסה".

לפי דברי השר, כיום ישנם שני מקורות עיקריים של גז טבעי: הראשון- חברת ים תטיס המספקת גז ממאגר מול חופי אשקלון, והשני- מצרים. "באשר למצרים, בקרוב נתחיל בקליטת ההזרמה הראשונה של גז זה. ההכנות לקליטת הגז נמצאות בעיצומן, עם השלמת הנחת הצינור מאל-עריש עד אשקלון, באורך 130 ק"מ. הגז הטבעי ממצרים יסופק בהתאם להסכם מסגרת בין ממשלות מצרים וישראל משנת 2005, המבטיח אספקת 7 מיליארד מטרים מעוקבים לשנה, לתקופה של 15 שנים עם אופציה לחמש שנים נוספות". השר הדגיש כי נקבל מקור גז זה בכמות מכובדת ובמחיר אטרקטיבי. "מחיר כזה לא יחזור עוד בעתיד, עקב תנאי השוק העולמי, ומי שחושב אחרת כדאי לו להתעורר מהחלום אל המציאות".

"כל זה רחוק מלהספיק. שני המקורות הללו גם יחד לא ימנעו מהמשק שלנו מלעמוד במצב של מחסור בגז טבעי כבר בשנת 2011". לדברי השר פואד, עלינו למצוא חלופות נוספות. "בהקשר זה, לצערי, טרם השלמנו את המו"מ עם חברת "בריטיש גז" השותפה במאגר מול חופי עזה. חרף כל הקשיים, אני לא אומר נואש ואני קורא מעל במה זו לחברת "בריטיש גז" לשוב אל שולחן המו"מ כדי להשלימו לשביעות רצון כל המעורבים בו". השר סיפר כי לשם חידוש המשא ומתן עם החברה, יניח ביום ראשון הקרוב על שולחן הממשלה הצעת החלטה לשינוי חוק משק הגז הטבעי. "השינוי המוצע בחוק יאפשר הלכה למעשה למדינה, בניגוד למצב כיום, גם למכור את הגז אותו היא תרכוש, באמצעות חברה או יחידת סמך ממשלתית, וזאת בהתאם להתחייבות שהמדינה נטלה על עצמה בבג"צ בעתירת ים תטיס, נגד המו"מ עם חברת בריטיש גז". כמו כן, תולה השר תקוות בשדה תמר אל מול חופי חיפה, שם יחלו עבודות איתור הגז בקרוב.

באשר לפרויקט "מסדרון התשתיות", אמר השר בן אליעזר כי מזה כשלוש שנים מנהל משרד התשתיות מגעים עם ממשלת תורכיה במגמה להביא להנחת מסדרון תשתיות ימי, שיביא תשומות שונות מחוף ג'ייהאן שבדרום תורכיה לחופי ישראל. לדבריו, תורכיה היא מדינה בעלת חשיבות אסטרטגית באזור, גם במישור האנרגיה. "בדיונים עם התורכים אנו מדברים גם על אפשרות להוביל דרך "המסדרון" גם גז טבעי, מים, חשמל, ותקשורת באמצעות סיב אופטי. בחודש אוקטובר ביקרתי שוב בתורכיה ונועדתי עם עמיתי התורכי ומשלחתו, במגמה להאיץ את הכנת לעריכת סקר ההיתכנות של המיזם. משלחת טכנית תורכית  אף הגיעה בחודש שעבר לישראל. סיכמנו שנכין הצעה להסכם מסגרת בין הממשלות עם מפרט המסגרת של הסקר, על מרכיביו השונים. אני מקווה שברבע הראשון של שנה זו ייחתם הסכם המסגרת בין המדינות, ועד לסוף השנה נשלים את סקר ההיתכנות ונדע איזה ממרכיבי הפרויקט ישימים. אני צופה את השלמת הפרוייקט עד לשנת 2013".

השר ציין כי הקמת הפרויקט של הצינור לבד אינה מספקת, שכן יש לדאוג גם לגז טבעי שיזרום בו. "כדי להביא לכך אני בוחן כל אפשרות, כולל מו"מ עם גזפרום הרוסית, עם ממשלות אזרבייג'אן, קזחסטאן וטורקמניסטאן ומדינות נוספות".

באשר לפיתוח טכנולוגיות אנרגיה מתחדשות אמר כי "ישראל נחשבת כאחת המדינות המובילות בעולם בפיתוח טכנולוגיות לייצור חשמל באמצעות אנרגיות מתחדשות, בעיקר בתחום הסולארי. "בימים אלה מושלמת עבודת הכנת המכרז הבינלאומי להקמתם של שתי תחנות סולאריות לפחות באתר אשלים בנגב, בעלות כושר ייצור כולל של כ-250 מגה וואט. זוהי רק ההתחלה- עד סוף העשור הבא נעמוד ביעד שהצבנו לעצמנו של 10% שימוש באנרגיות מתחדשות". בעניין זה, בכוונת השר להניח ביום ראשון הקרוב החלטת ממשלה נוספת המאפשרת במסגרת מכרז אשלים להקים מתקן סולארי קטן, בעל כושר ייצור של 15 מגהוואט בטכנולוגיה פוטו-וולטאית. "להבנתנו הטכנולוגיה הפוטו-וולטאית היא העתיד של התחום הסולארי ואנו רוצים דריסת רגל ולו קטנה גם בתחום זה. במקביל, רשות החשמל מיישמת את המדיניות עליה הנחתי והיא קובעת תעריפים אטרקטיביים לייצור חשמל בטכנולוגיה פוטו-וולטאיית. לבסוף, צוות בין משרדי בראשותו של מנכ"ל משרדי מקדם הצעה להכריז על איזור הנגב והערבה כאיזור עדיפות לאומית לאנרגיות מתחדשות".

שר התשתיות סיפר לנוכחים בכנס, כי משרדו הפך את הפיתוח הבר-קיימא לאחד מאבני היסוד של עבודתו. "בין השאר פועל המשרד לעלות את המודעות ואת המעורבות של משרדי הממשלה מחד, והסקטור הפרטי מאידך בתחום. אך לא די בזאת- כדי לעמוד באתגר, תידרש השקעת משאבים מדעיים, כלכליים ומדיניים. בהקשר זה, לפני כשנה השיק משרד התשתיות הלאומיות קרן הזנק שכל כולה קידום אנרגיות מתחדשות".

לסיום, סיפר שר התשתיות הלאומיות כי הוא חותר להפוך את מדינת ישראל למרכז מצוינות בתחום האנרגיה החלופית והמתחדשת. "אין סיבה שמדינת ישראל שהפכה למרכז מצוינות בתחומי מים, היי-טק ובטחון לא תהפוך לכזו גם בתחום האנרגיות המתחדשות. ידוע שישראל נמצאת בין המובילות בעולם בפיתוח טכנולוגי למטרות ניצול אנרגיה סולרית. בישראל קיים ידע רב ופוטנציאל גבוה לניצול אנרגיה מתחדשת. בנוסף, בישראל ישנם תנאים אקלימיים מתאימים לפיתוח רחב של אנרגיה ירוקה ומעל כל אלה עלות ההפקה נמצאת במגמת ירידה ואף צפויה לרדת בהתמדה עם כל פיתוח טכנולוגי נוסף".
 
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.