כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

מסתמן: פרמיית הסיעוד המתגבשת של מכבי – עלולה להתייקר פי שלושה

30/01/2008

ד"ר אודי פרישמן, מהמומחים המובילים בביטוחי בריאות וסיעוד, מעריך שהדרישות ההוניות מחברות הביטוח שניגשו למכרז הסיעודי של קופ"ח מכבי, עלולות לייקר את הפרמיה לעמיתים בצורה חדה. המשמעות: בני שכבות הביניים והשכבות החלשות מבין עמיתי 'מכבי' יוותרו ללא ביטוח סיעודי.

כידוע, עורכת בימים אילו קופ"ח מכבי את המכרז הגדול ביותר שנערך אי פעם בישראל לביטוח סיעודי, המכרז נערך על פי הוראות משרד האוצר ובהתערבות בג"ץ.

"הביטוח הסיעודי של קופת חולים מכבי עלול להתאים אך ורק לעשירים" כך אומר ד"ר אודי פרישמן – מהמומחים המובילים בישראל לביטוחי בריאות וסיעוד וביטוחים משלימים. "עיון בדרישות מכבי מלמד, שהפרמיה המשוערת שתיגבה מחברי מכבי במסגרת הביטוח הסיעודי החדש, עלולה להיות יקרה משמעותית, בגילאים מסוימים, מהפרמיה אותה משלם חבר מכבי כיום. קיימת סבירות גבוהה שהפרמיה שתיגבה מעמיתי מכבי תהיה יקרה יותר גם מאלטרנטיבות הנמצאות בשוק".

לא מזמן דווח בתקשורת כי מכבי מחייבת את חברות הביטוח במסגרת המכרז לביטוח סיעודי אותו פרסמה זה מכבר, לקבל קרן של כ 600 מיליון ₪ שנצברה בקופתה. נודע גם כי במסגרת המכרז דורשת קופ"ח מכבי מחברות הביטוח להבטיח לקרן זו תשואה קבועה ומובטחת.  "אינני רואה כיצד דרישה זו לתשואה קבועה לא תועמס בסופו של יום על הפרמיה הנדרשת מהמבוטחים במכבי" אומר ד"ר אודי פרישמן.

בנוסף, אומר פרישמן, מכבי גם מבקשת מחברות הביטוח לתמחר  דמי ניהול בגובה של 6 אחוזים שיחושבו מהפרמיה הכוללת המשולמת על ידי המבוטח. לדבריו, ייתכן וקיימת הצדקה לכך שמכבי מבקשת דמי ניהול מסוימים עבור התפקיד שתיקח על עצמה בתפעול הביטוח הסיעודי, אולם דרישתה לקבל דמי ניהול אילו גם על כספי התשואה של הקרן תמוהה ביותר.

"המצב העגום הזה מעלה שאלה מעניינת" אומר ד"ר פרישמן, "מה יקרה כאשר חברי מכבי יגלו לפתע שהפרמיה שעליהם לשלם עבור הביטוח סיעודי, הכפילה ואולי אף שילשה את עצמה?" לדבריו של פרישמן התשובה לכך ברורה: חלק מהחברים ודאי "יבלעו את צפרדע" וישלמו את המחיר הגבוה, בעוד חלק אחר יאלץ לבטל את הביטוח הסיעודי שאליו ייתכן והצטרפו לפני שנים.  ומה יעשו אלו שמצבם הבריאותי היום רע יותר מזה שהיה שנים קודם ערב הצטרפותם לביטוח?

לדברי פרישמן לא צריך להיות כלכלן או איש ביטוח ותיק, כדי להבין שמי שייאלץ לעזוב את הביטוח הסיעודי בתרחיש שכזה הם לא העשירים תושבי רמת אביב ג' וסביון, "אלא העניים והחלשים".

פרישמן מזהיר מפני תרחיש של צירוף עמיתי מכבי אל הביטוח הסיעודי החדש, בלא ידיעתם ומבלי שאיש יקבל את אישורם מראש למהלך. מהלך דומה נעשה לפני מספר חודשים בצירוף כל עמיתי הקופה המבוטחים בביטוח המשלים, למגן זהב המשודרג של הקופה, ועורר ביקורת רבה.

ד"ר אודי פרישמן משמש יועץ ללשכת סוכני הביטוח, והיה עד לאחרונה מועמד למשרת מנכ"ל משרד הבריאות. פרישמן,  מהמומחים הבכירים לביטוח וניהול סיכוני בריאות בישראל, מנהל בין השאר את פורום המומחים לביטוח רפואי וביטוח משלים באתר האינטרנט  YNET.

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.