כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

מסקר שערך בנק ישראל עולה כי החברות מצפות כי בסוף הרביע הראשון צפוי שער החליפין להגיע ל-4.03 ₪

30/01/2008

סקר החברות מעיד על המשך ההתרחבות בסקטור העסקי ברביע האחרון של 2007,כאשר המשך ההתרחבות ברביע זה נובע מעליה בייצוא ובפעילות המקומית.   

ממחלקת המחקר בבנק ישראל נמסר, כי על פי הדיווח של החברות והעסקים שענו לסקר במהלך הרביע הרביעי של שנת 2007 נמשכה מגמת העליה בפעילות, בשעור הנמוך במקצת מזה שאפיין את הרביע הקודם.

העליות בפעילות ברביע זה הקיפו את כל הענפים והן נובעות מגידול הפעילות המקומית וגידול הפעילות עם גורמי חו"ל גם יחד.

ציפיות הנשאלים בסקר לרביע הבא הן להמשך העליות בפעילות, אם כי תוך התמתנות מסוימת בהשוואה לרביע הקודם. 

המדד המוביל המחושב בסקר החברות צופה המשך עלייה בפעילות הסקטור העסקי לרביע הראשון של שנת 2008 המדד המוביל מחושב ברמת הסקטור העסקי כולו המדדים המובילים בסקר זה צופים את המשך הגידול בפעילות במהלך הרביע הראשון של 2008 למעט המדד המוביל בענף הבניה.

ממוצע הציפיות לאינפלציה ל-12 החודשים הבאים רשם ברביע זה עליה קלה לרמה של כ- 2.8 אחוזים. בחלק מהענפים נמשכה הירידה במגבלות הביקוש ובחלק מהם רמת מגבלות ההיצע כבר גבוהות מרמת מגבלות הביקוש. תמונה זאת יחד עם המשך רמתן הגבוהה יחסית של הציפיות לאינפלציה זה הרביע השני ברציפות מרמזת על רמת הפעילות הגבוהה של המשק ועל התקרבותו המתמשכת למיצוי כושר הייצור.

חברות התעשייה דיווחו על המשך העליות הגדולות בתפוקתן, אך תוך התמתנות קלה לעומת הרביע הקודם. העליה בפעילות משקפת בעיקר עליות במכירות ליצוא ובאופן מתון יותר גם במכירות לשוק המקומי. כמו כן נמשכו העליות בהזמנות לשוק המקומי ובעיקר בהזמנות ליצוא לרביע הבא. העלייה בתפוקה משקפת עליות ביצוא ובמכירות המקומיות.

החברות צפו כי ברביע הבא ימשכו העליות הגדולות הן בהזמנות לשוק המקומי והן בהזמנות ליצוא. יודגש כי העלייה בפעילות וביצוא הרביע משתקפת בעיקר בחברות המתקדמות והמעורבות ובצורה מתונה יותר בחברות המסורתיות.
מסחר: ניתוח תשובות החברות בסקר מלמד כי גם הרביע נמשכה מגמת העלייה במכירותיהן, והציפייה היא להמשך העליות במכירות ברביע הבא. 

ברביע הנסקר נרשמה עליה בהיקף הפעילות שכללה גידול בהיקף בניית תשתיות ומבנים בעיקר של חברות בינוניות בגודלן. הציפיות לרביע הבא הן להמשך העליה בפעילות. הדיווח על חומרת המגבלות לביצוע הפעילות בענף מצביע על דומיננטיות של מגבלות ההיצע בענף - במיוחד מגבלת מחסור בעובדים מקצועיים וקשיי מימון. עם זאת, בענף הבנייה המדד המוביל מצביע עדיין על הסתברות גבוהה יחסית להאטה גם ברביע הבא.

עוד נרשמה האצה בפעילות בהמשך לעליות ברביעים הקודמים. מכירת שירותים לישראלים עלתה באופן נאה הרביע, וגם במכירת שירותיים לזרים נמשכו העליות. בפעילות של ענפי התחבורה היבשתית וימית ובתקשורת נרשמו עליות ואילו בענף התחבורה הימית נרשמו ירידות. 

החברות בענף המלונאות דיווחו על עליות בפעילות ביחס לרביע המקביל אשתקד. המקור לעליה בפעילות הוא בעליה החדה במספר הלינות של תיירים מחו"ל. מנגד נרשם קפאון בלינות של ישראלים לעומת הרביע המקביל אשתקד. החברות מדווחות על המשך העליה הניכרת בהיקף ההזמנות שנתקבלו לרביע הבא.

יצויין כי, הרמה הנמוכה של מגבלת היקף התיירות מחו"ל והמשך הגידול בהזמנות שנתקבלו לרביע הבא עקביות עם ציפיות להמשך הפעילות המואצת בענף. 

החברות והעסקים דיווחו על המשך העליה בפדיון ברביע הנסקר. העלייה בפעילות משקפת עליות במכירות שירותים בארץ ובחו"ל. החברות מצפות לגידול בהיקף ההזמנות לרביע הבא מהארץ ומחו"ל. 

התפלגות הציפיות לאינפלציה ל-12 החודשים הקרובים (ינואר 2008 עד דצמבר 2008) של החברות: ממוצע הציפיות לאינפלציה עלה במקצת לרמה של כ-2.8 אחוזים בממוצע, לעומת כ-2.7 אחוזים ברביע הקודם. 72 אחוזים מהחברות המשתתפות בסקר צופות כי האינפלציה ל-12 החודשים הקרובים תהיה בתוך התחום המוגדר כיציבות מחירים (1% עד 3%), בדומה לשיעורם בסקר הקודם. 

התפלגות הציפיות של החברות להתפתחות שער החליפין של השקל מול הדולר: החברות ציפו כי בעוד 12 חודשים (בסוף דצמבר 2008) צפוי שער החליפין להגיע ל-4.18₪ לדולר בממוצע, לעומת 4.31 ₪, בסקר הקודם. החברות מצפות כי בסוף הרביע הראשון של 2008 צפוי שער החליפין להגיע ל-4.03₪ לדולר, בממוצע. יצויין כי שער החליפין הממוצע ששרר בתקופה בה החברות ענו לסקר היה 3.97 ₪. 
 
  
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.