כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

התאחדות התעשיינים: הדולר החלש גורם לנזקים אדירים למפעלים

30/01/2008

אריק כצנגולד, מנכ"ל מפעל ארליטקס לייצור כלי מיטה:פיטרתי כבר 10 עובדים וסגרתי את מחלקת האריגה במפעל בשל החלשות הדולר; אני עומד לסגור קווי יצור נוספים ואמשיך בפיטורי עובדים; אני מפסיק את הפעילות עם מתפרת חורפיש ו-80 העובדים שם ישארו ללא עבודה; מוטי לנדאו, מנכ"ל קיסריה קריאיישין תעשיות: מדיניות השקל המתחזק בארץ תמנע מאיתנו כיצואנים, המשך הפעילות מהארץ ותכריח אותנו להעתיק את פעילותינו למדינות זולות, המשמרות את כושר התחרות; צבי אורן, מנכ"ל "עמית": אף תעשיין שפוי, לא יקבל היום הזמנות בהפסד.

הדולר החלש גורם לנזקים אדירים למפעלים. אריק כצנגולד, מנכ"ל מפעל ארליטקס לייצור כלי מיטה מסר להתאחדות התעשיינים, כי בשל שערו הנמוך של הדולר הוא כבר פיטר 10 עובדים וסגר את מחלקת האריגה. אם המצב ימשך הוא יאלץ להמשיך בפיטורי עובדים ולסגור קווי יצור נוספים. מערך הייצור של החברה נמצא ביהוד וקיים מזה 50 שנה והמפעל מעסיק 40 עובדים.

כצנגולד הוסיף, כי בשל הדולר הנמוך הוא נאלץ להפסיק את הפעילות עם מתפרת חורפיש, שם מועסקים כ-80 עובדים דרוזים שישארו ללא עבודה.

מנכ"ל ארליטקס ציין, כי רוב רובו של יצוא החברה (כלי מיטה) מיועד לארה"ב ומסתכם בכ-7.5 מליוני דולרים בשנה; יצוא נוסף של 0.5 מליון דולר בשנה מיוצא לקנדה (אף היא בגוש הדולר).

המצב שלנו, אמר כצנגולד, הוא מצב קריטי - היצוא לארה"ב שהיה עד כה "תפארת המפעל" הפך להיות לאחד מגורמי ההפסדים, אך אנו לא יכולים להרשות לעצמנו לוותר על שוק זה. גם בארץ, הוסיף כצנגולד, לא רק שלא ניתן להעלות מחירים אלא אני צריך להוריד מחירים כדי להתמודד עם כלי מיטה מיובאים מחו"ל בדולרים.  

מוטי לנדאו, מנכ"ל קיסריה קריאיישין תעשיותמסר להתאחדות התעשיינים, כי מדיניות השקל המתחזק בארץ, תמנע מאיתנו כיצואנים, המשך הפעילות מהארץ ותכריח אותנו להעתיק את פעילותינו למדינות זולות, המשמרות את כושר התחרות.

חברת קיסריה קריאיישין מעסיקה כ-200 עובדים ומייצרת שטיחוני אמבטיה, כאשר כל התוצרת מיועדת ליצוא. כ-5% מהיצוא הוא  לארה"ב. לקוחותינו הם מהיוקרתיים והנחשבים ביותר בארה"ב ובאירופה.

עוד אמר להתאחדות התעשיינים, כי מאחר והשקל מתחזק ביחס למטבעות היצוא (הדולר והיורו), אנו כיצואנים נפגעים, ללא יכולת התגוננות.

לאחרונה התחזק שער השקל לדולר בכ-15%, המשמעות שתמורות היצוא אותן אנו מקבלים מלקוחותינו מופחתות, בעוד הוצאותינו בשקלים, מתייקרות. זאת בשעה שהמתחרים האמריקאים פועלים בשוק עלויות יציב ותמורותיהם אינן נשחקות, ואילו המתחרים האחרים מהמזרח (סין והודו) פועלים בשוקי יצוא זולים, ועלויות השכר שלהם הם כ-10% מעלויות השכר בארץ.

לנדאו קרא לממשלת ישראל ולבנק ישראל, למצוא פתרונות שיתנו פיצוי מיידי לתוצאותיו ההרסניות של השקל המתחזק, ביחס למטבעות בשוקי היצוא ובכך למנוע מאיתנו ומתעשייני יצוא אחרים, להעתיק את פעילותינו מהארץ, על מנת להמשיך לשרוד.   

אף תעשיין שפוי, לא יקבל היום, בשער הדולר הנוכחי, הזמנות במחירי הפסד. כך אמר להתאחדות התעשיינים צבי אורן, מנכ"ל חברת "עמית" מבאר-שבע ליצור חלקי קטרים לרכבות והמעסיק 70 עובדים.

אורן ציין, כי רק לאחרונה ויתר על הזמנה ליצור מכלים ל-160 קטרים לרכבת הצרפתית, בהיקף כחצי מליון דולר.
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.