כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

שרגא ברוש :"לפני שבועיים הגדרתי את התרסקות הדולר כאסון לאומי, היו כמה שחשבו שאני מגזים. מאז אותו יום הדולר צלל בעוד 4%"

5/02/2008

בכנס חרום של התאחדות התעשיינים, אשר נערך שלשום בבית התאחדות התעשיינים בעקבות המשך ירידת הדולר, בהשתתפותם של יותר מ-100 תעשיינים ויצואנים, אמר שרגא ברוש - נשיא התאחדות התעשיינים:" לפני שבועיים הגדרתי את התרסקות הדולר כאסון לאומי, היו כמה שחשבו שאני מגזים. מאז אותו יום הדולר צלל בעוד 4%. חד משמעית - אם הדולר ישאר במקום שהוא נמצא - אנו בהחלט נמצאים בכיוון של אסון כלכלי.

היצוא אחראי ל-40% מהצמיחה ב-4 השנים האחרונות. העודף מהכנסות ממיסים לא בא סתם.
לצערי, בשערים של היום אנו מוכרים בהפסד, מפסידים מכרזים חדשים, נאלץ לצמצם קווי יצור, נפטר את העובדים - זה הכיוון. כמה זמן ימשיך אדם שמפסיד כסף להחזיק את קווי היצור?

שוק שהולך לא חוזר. אף אחד לא מחכה לנו בשום מקום בעולם.
עכשיו מצבנו הורע עוד יותר, השנה התעשייה אמורה, במספרים של היום, להפסיד 4.5 מיליארד דולר יצוא, 35 אלף עובדים בין שיפלטו בין שלא יקלטו.

ידידי אלי ישי - אני אומר לך אנשים פה זו ארץ ישראל היפה אנשים שבאמת אכפת להם מ-350 אלף עובדי התעשייה. אכפת להם ממדינת ישראל , אל תתנו לענף הענק הזה לקרוס.
ישנם פה גם חברנו מהתיירות - מצב התיירות זה מנוע נוסף שמביא דולרים גם הגוף הזה נמצא על שוקת שבורה.
קורא לשר לקחת בחשבון את כל הענפים שסובלים ממשבר הדולר".

אלישע ינאי, מנכ"ל מוטורולה:" צריך לדאוג שהספקולנטים לא יעשו עלינו סיבוב. אנחנו פריירים זה מה שעושים עלינו, מוכרחים לעצור את הדבר הזה. אינפלציה זה בסה"כ שפעת. נמות כי נפטר אנשים.
צריך לחזור לאלכסון או אלכסון וירטואלי זה מה שסין ואירופה עושים.
יש החלטת ממשלה לעזור בסעיף ההוצאות, הרפורמה המוצעת בנמלי הים, העמדת קווי אשראי, יעוץ פרטני לחברות קטנות וכד'.
להגדיל את אותם דברים שעוזרים לנו. אם יקטינו לנו את ההוצאות ישפרו לנו את הרווח. לאף אחד אין את הבעייה שלנו, הפכנו להיות הכי יקרים. עוד מעט לנו יהיה קשה לתפקד מי שהיה ב-15% רווח נשחק ל-8%,  מי שהיה 8% יורד ל-0".

יאיר רוטלוי – מנכ"ל לודז'יה רוטקס:"כולם תולים את תקוותם בוועדת ארצי, הצעקה שהוקמה לפני חצי שנה התחילה את הדולר ב-4.2 וכן הגענו למצב בו לא התקדם כלום. מה אנו יכולים לעשות ? במדינות רבות המהלך מורכב גם מצעדים מוניטריים וגם מפיסקלים.
הדרך הנכונה באמצעות שר התמ"ת לעשות משהו בתחומים שעד היום נחשבו כתחומים שאסור לנגוע בהם".

רן טוטנאור – מנכ"ל חברת טוטנאור אמר:"האם הצבע של התעשיינים שונה מהצבע של החקלאים שיקבלו פיצוי בגלל נזקי הקרה ?
אנחנו צריכים את המעורבות של שר התמ"ת היומיומית, על מנת שהלובי שלנו יהיה חזק כמו זה של החקלאים".

דוד  ארצי – יו"ר מכון היצוא וסמנכ"ל התעשייה האוירית:"התיסוף בשקל פוגע בכושר התחרות של התע"א ובתוצאות העסקיות שלה, באופן ישיר ועקיף מדובר ב-35 אלף עובדים.אני מרגיש שהקו האדום נחצה.
אני קורא לנגיד בנק ישראללעשות מה שנגידים אחרים עשו, ולא רק בתחום הריבית. ההבדל בינינו ושל מדינות כמונו הוא 12% לרעתנו. קורא להטיל מס של 15% על הספקולנטים".

צבי מרום – יצרן תקשורת ביוקנעם :" לא נפגעתי כמעט בכלל, כי מזמן כבר התחלנו להעביר יצור למקסיקו שם זה צמוד דולר. "בואו נעשה לובי אמיתי כי הזמן הוא מאוד קצר".

אלי גונן – נשיא התאחדות המלונאים:"לא רק התעשיינים נפגעים אלא גם התיירות "אני רוצה לבקש משר התמ"ת תעזור לנו כי אין לנו שר." לממשלה יש השפעה לא קטנה בצד של ההוצאות כמו מים, חשמל, ארנונה אבל אנו נדפקים בצד של ההכנסות. עשיתי חשבון ברמת השחיקה שנשחקנו בנושא הדולר זה שווה ערך ל-150 אלף תיירים שהיו מגיעים לישראל. מדובר ב-4,000 – 5,000 מועסקים. הנושא אקוטי לנו חובה לעשות משהו כאן ועכשיו".

אריק גרבלסקי – שיש ירושלים:"כשאמרנו לנגיד שהדולר יורד הוא אמר לנו להעלות מחירים. אבל הלקוחות שלנו באמריקה מבקשים הנחות. עם הסופה הזו מרעידה את התעשייה האוירית ומוטורולה מה יעשה היצואן הקטן יותר".

עופר עייני – יו"ר ההסתדרות:"המשבר יכול לגרום לפיטורים של עשרות אלפי עובדים השנה. זו בעייה שלנו לא פחות משלכם.בואו נקבל החלטה שצריך להוריד את המשבר לרחובות. צריך לגרום לראש הממשלה לזמן ישיבת חרום בהשתתפות הנגיד, שר האוצר, נשיא התאחדות התעשיינים, המלונאים וכל מי שקשור לתהליך ולקבל החלטות חד משמעויות מה עושים.
אני אעשה כל דבר כדי לעצור פיטורים של עובדים, כולל השבתת המשק ליום אחד, כדי לזעזע את הממשלה".

צבי פלדה – מנכ"ל גמא אלומניום:"אמר כי בקבוצה שלנו פיטרנו בינואר 30 עובדים, בפברואר נפטר עוד 30 עובדים ואנחנו לא יודעים לאן נגיע".

לני סקסטין – מנכ"ל כרמית:"הכפלנו את היצוא שלנו בשלוש השנים האחרונות, אך כיום הרווח שלנו כמעט כולו נשחק".

התעשיין בנצי דיאמנט:"התחלתי היום בפיטורי עובדים. אם לא אעשה זאת היום אמצא את עצמי בחודש הבא עם הפסדים. ביטלתי את כל השעות הנוספות ושלחתי היום אדם עם תיקי ייצור לסין".

מנכ"ל התאחדות סוכני הנסיעות:" שחיקת הדולר הרסה את הרווחיות, אנו מעסיקים קרוב לעשרת אלפים עובדים והדבר יגרום לפיטורים".

השר אלי ישי:"אני חרד מאוד להידרדרות הדולר ולהשפעתו על היצוא ופיטורי עובדים, אני משוכנע ומאמין שיש חובה להתערבות ממשלתית, אי התערבות זו אוזלת יד. יותר קל לשכנע את הנגיד לחזור בתשובה מאשר לשכנע אותו בענייני הריבית. קו אלכסון וירטואלי הוא נכון בעיני, אני חושש מאוד גם לתעשייה החזקה וגם לתעשיינים הקטנים.
השר ישי אמר, כי הוא תומך בהטלת מיסוי על כספים ספקולטיביים המגיעים לארץ. מעורבות בנק ישראל חייבת לבוא, הורדת הריבית חייבת להיות. אפשר להקים ועד פעולה להביא הצעת חוק לכנסת ולממשלה "שתדגדג" את בנק ישראל; אני מאמין ששתי הצעות חוק כיצד לסייע ליצואנים שנפגעו ממשבר הדולר, שיוגשו להצבעה כבר בשבוע הבא יביא את כולנו ולשולחן הדיונים".
 
 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.