כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

בהמשך להחלשות הדולר-ח"כ מיסז`ניקוב קרא לממשלה לגבש חבילת סיוע ליצואנים ולתעשיות מוטות היצוא

14/02/2008

ועדת הכספים, בראשותו של ח”כ סטס מיסז`ניקוב (ישראל ביתנו), קיימה אמש דיון בנושא השלכות ירידת ערך הדולר, בנוכחות מנכ”ל משרד האוצר, ירום אריאב, המשנה לנגיד בנק ישראל, פרופ` צבי אקשטיין, נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, יו”ר ההסתדרות, עופר עיני, ונציגי לשכות המסחר והתעשיינים, וכן בהשתתפות 16 חברי כנסת.

בסיום הישיבה קרא מיסז`ניקוב לממשלה לגבש ולהציג בפני הוועדה בתוך כשבועיים חבילת סיוע ליצואנים ולתעשיות מוטות היצוא. במידה ולא, אמר מיסז`ניקוב, תשקול הוועדה התערבות בנושא באמצעים פרלמנטריים שונים, לרבות חקיקה.

בדיון נענו התעשיינים וההסתדרות בחיוב לבקשתו של מיסז`ניקוב והודיעו כי לא ימשיכו לקדם את הצעת החוק לשינוי בנק ישראל.

בפתח הדיון אמר מיסז`ניקוב כי אתמול המשיך הדולר לצנוח ואין לדעת לאן הוא עוד ימשיך להידרדר. ”ירידת שער הדולר משפיע על גורמים וענפים רבים ולכן יזמתי את הדיון, על מנת לנסות ולמצוא עם כל הגורמים המעורבים והקשורים לנושא פתרונות למצב בו אנו נמצאים”, אמר מיסז`ניקוב. לדבריו, הצעדים אותם יש לבצע הם הורדת מס החברות מ – 29 אחוז ל – 25, חידוש תקנות הפחת המואץ, תיגבור ותיקצוב של החונכות הבינלאומית והמו”פ, ובמידת הצורך על המדינה להעניק מטריית הגנה בצורה של הבטחת שער החליפין לתקופה מוקצבת.

ברוש אמר בדיון כי הנושא החשוב להם הוא תעסוקה וצמיחה, ”אחרת מי שישלם את המחיר הם עשרות אלפי עובדים, ולכן בחצי השנה האחרונה התחלנו לזעוק לבקשת עזרה מהממשלה ומבנק ישראל. ככל שהזמן עובר זה הולך ונהיה יותר מסובך.” ברוש הוסיף כי בשנת 2007 נגרמו נזקים בעסקאות בעקבות שחיקת התחרות בהיקף של 2.6 מיליארד דולר, והצפי להפסד בשנת 2008 עומד על 4.4 מיליארד, בנוסף לפגיעה של 10 אחוז ביצוא והפסד של 17.4 אלף מקומות עבודה.

עיני אמר כי העובדים הם אלה שמשלמים את המחיר ולכן הוא שמח שהנושא עלה על סדר היום הציבורי. לדבריו, ”חובת הממשלה לקיים דיון יסודי בנושא, אולם למרות פניות חוזרות ונשנות אליה, כלום לא קורה. לדבריו, ”החוכמה נמצאת אצל כולם ויש מספר גורמים שחייבים לדון בעניין. אנחנו רוצים דיון רציני ואמיתי וחיפוש פתרונות ונקבל ונכבד כל החלטה”.

פרופ` אקשטיין ציין כי לא מדובר רק במשבר של הדולר אלא גם בחוזקו של השקל. ”אנחנו הרבה יותר דומים לאירופה מאשר לסין או יפן והתחזקות השקל בחצי השנה האחרונה נובעת מהיחלשות הדולר מול האירו”, אמר אקשטיין. לטענתו, ”מה שקרה בחודש האחרון היה בלתי צפוי אולם יש גורמים, כאלה שעובדים על פי שקלים, שזה מרבית המשק, שמצבם דווקא שופר.” עוד הוסיף אקשטיין כי חוזק השקל נובע מחוזקו של המשק הישראלי, בן היתר כתוצאה מצמיחתו של הסקטור העסקי ב – 6 אחוז וכי אין לו בעיה עם דיון ציבור בנושא ובלבד שלא תתקבלנה החלטות המתבססות על פתרונות כוחניים.

אריאב אמר כי מדובר בדיון חשוב ולגיטימי וטוב ששמים את הדברים על השולחן, אך לדבריו יש להשתחרר מאילוזיות של פתרונות קסם לבעיה. אריאב אמר כי ישראל היא חלק מהכלכלה הגלובלית ונהנית ”גם מהדבש וגם מהעוקץ, ובאירופה, שם הצמיחה היא חצי מישראל, המצב גרוע בהרבה.” עוד הוסיף כי האבטלה כיום נמוכה מבעבר וכי המערכת הפיננסית בארץ, מבחינת שיעורי תעסוקה והצמיחה, היא יציבה ולכן יש להמשיך במדיניות תקציבית אחראית.

התאחדות המלונות בישראל הציגה בדיון נתונים לפיהם בשנת 2008, בעקבות שחיקת הדולר, יש צפי להקטנת ההכנסות בהיקף של 530 מיליון שקל, המתווספים לנזק של 225 מיליון שקל בשנת 2007, כלומר מאז ירד הדולר משער של 4.46 בשנת 2006 לשערו כיום, קטנו הכנסות ההתאחדות בסכום כולל של 755 מיליון שקל, המהווים 12 אחוז מסך כל הפדיון בפועל.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.