כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

גידול חד בסחר הכולל בין ישראל וברזיל בשנת 2007

18/02/2008

בשנת 2007 נרשם גידול חד בסחר ההדדי בין ישראל וברזיל - כך מסרה רונה קוטלר בן ארויה, הנספחת הכלכלית של משרד התמ"ת בברזיל.

בשנת 2007 הגיע הסחר הכולל בין ישראל וברזיל ליותר ממיליארד דולר, גידול מרשים של כ- 40% בסחר לעומת שנת 2006, אז הגיע הסחר ל- 720 מיליון דולר.

היצוא הישראלי לברזיל הגיע ב- 2007 ל- 649 מיליון דולר (בעיקר כימיקלים, מוצרי תקשורת ואבטחה, מוצרי השקיה, תרופות וציוד רפואי) לעומת 459 מיליון דולר בלבד ב- 2006, עליה של 41.4% ביצוא מישראל לברזיל.

היבוא מברזיל לישראל הגיע ב- 2007 ל-357 מיליון דולר (בעיקר בשר, סויה, ומתכות פשוטות) לעומת 261 מיליון דולר ב- 2006, עליה של 36.7% ביבוא של ישראל מברזיל.

ב- 2007 היווה יצוא הכימיקליים (דשנים וקוטלי מזיקים), 68% מסך היצוא של ישראל לברזיל.

את הגידול ביצוא הישראלי לברזיל ב- 2007 ניתן לייחס בין השאר לגידול של כ- 50% ביצוא הכימיקליים לברזיל הנובע מרכישות מוגברות של דשנים וקוטלי מזיקים על ידי החקלאים הברזילאים, שמצידם מנסים לענות על הביקוש הגבוה בעולם למוצרי חקלאות וקומודיטיס מברזיל כמו סויה, סוכר ועוד. סיבה נוספת העשויה להסביר את הגידול בקניות של ברזיל מישראל היא הוזלת היבוא לברזיל בעקבות ההתחזקות הממשית של המטבע המקומי (הריאל) מול הדולר בשנים האחרונות.

לישראל מאזן סחר חיובי מול ברזיל, כשהיצוא הישראלי מהווה כ- 65% מהסחר הכולל בין המדינות.

בשנים האחרונות ניתן להבחין במגמה של גידול מתמיד בסחר ההדדי בין ישראל וברזיל מסחר כולל של 555 מיליון דולר ב- 2003 עד ליותר ממיליארד דולר ב- 2007. על פי קוטלר בן ארויה, מגמה זו ניתן ניתן ליחס בין השאר לפתיחותה ההולכת וגוברת של ברזיל לסחר בינ"ל וליכולתה להענות לביקושים העולמיים, ולהתמקצעות רבה יותר של חברות ישראליות אשר כבר פועלות בשוק הברזילאי וחברות חדשות רבות אשר חדרו אליו ובהצלחה בשנים האחרונות.

ב- 2007 ניתן לראות גידול מרשים זה ביצוא הישראלי לברזיל כמעט בכל ענף בו מיצאת ישראל לברזיל, וזאת עוד לפני התחלת יישומו של הסכם הסחר החופשי שנחתם בדצמבר 2007 בין ישראל וגוש המרקוסור בו ברזיל חברה. בעקבות החתימה על הסכם הסחר בין המדינות צפוי הסחר הכולל בין ישראל וברזיל לגדול משמעותית בשנים הקרובות.

מדובר בשוק בעל חשיבות עצומה לתעשייה הישראלית, שכן יבשת אמל"ט נמצאת כעת בתנופת פיתוח ונהנית מהתחזקות הכלכלות, והעובדה שמדובר בהסכם סחר חופשי ראשון של גוש המרקוסור מחוץ לתחומי אמל"ט, תהווה יתרון מהותי לחברות הישראליות. מדובר בהסכם עם גוש סחר בעל תל"ג מצרפי בסך של 1.2 טריליון דולר ואוכלוסיה המונה מעל 240 מיליון איש, כאשר העוגן הכלכלי של הגוש הינו ברזיל, אחת מ-10 הכלכלות הגדולות בעולם. זהו מהלך של משרד התמ"ת לייצר תשתית סחר למול הכלכלות המתעוררות הידועות כ- BRIC (ברזיל, רוסיה, הודו וסין).

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.