כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

רובי גינל:" קצב צמיחת המשק יואט השנה לכ-3.5% בלבד והתעשייה תצמח בכ-4% לעומת תחזית מקורית של 4.7% "

18/02/2008

בשל התיסוף החד בשערו של השקל ביחס לדולר ולנוכח ההאטה בכלכלה העולמית, עדכן אגף הכלכלה של התאחדות התעשיינים כלפי מטה את תחזית צמיחת המשק והתעשייה לשנת 2008.

רובי גינל, ראש אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים שמסר על כך ציין, כי על פי התחזית המעודכנת של התאחדות התעשיינים לשנת 2008 יואט קצב צמיחת המשק השנה לכ-3.5%, לעומת קצב צמיחה של 4.3% שהיה צפוי בתחזית המקורית של התאחדות התעשיינים, שהתבססה על פיחות קל  במהלך 2008. (זאת, בהנחה ששער הדולר הנמוך ישאר ברמתו  הנוכחית), יצויין, כי ב-4 השנים האחרונות עמד קצב צמיחת המשק על כ-5.3% בשנה בממוצע.

עוד עולה מהתחזית המעודכנת של התאחדות התעשיינים, כי לנוכח ההאטה בכלכלה העולמית בכלל ובכלכלת ארה"ב בפרט יחד עם התיסוף החד בשערו של השקל , צפוייה השנה האטה בקצב צמיחת התוצר העסקי, שיגיע לכ-  4%, לעומת 5% בתחזית המקורית. יצויין, כי ב-4 השנים האחרונות גדל התוצר העסקי בכ-6.6% לשנה בממוצע.

גינל מציין, כי עיקר ההאטה תיגזר מההאטה הצפויה בקצב צמיחת יצוא הסחורות והשירותים, אשר יעמוד על כ- 4.6% בלבד, לעומת צמיחה צפויה של כ-7.4% בתחזית המקורית של התאחדות התעשיינים. יצויין כי בשנת 2007 גדל יצוא הסחורות והשירותים ב-8.7%, לעומת השנה שקדמה לה.

עוד עולה מהתחזית המעודכנת של התאחדות התעשיינים, כי צפוייה גם האטה בקצב צמיחת התעשייה בשנת 2008, אשר צפוי לצמוח השנה ב-4%, לעומת תחזית מקורית של 4.7%. יצויין כי בארבע השנים החולפות השלימה התעשייה צמיחה מצטברת של 27% כ-6% בממוצע לשנה.

גינל מציין, כי ההאטה השנה בקצב צמיחת התעשייה, תיגזר ברובה המכריע מההאטה הצפויה בקצב התרחבות היצוא התעשייתי. להערכתו, צפוי השנה גידול ממוצע של 5.9% בלבד ביצוא התעשייתי, לעומת כ- 9% בתחזית המקורית של התאחדות התעשיינים.

יצויין, כי בשנת 2007 צמח היצוא התעשייתי בכ-12.5% ריאלית, בהמשך לגידול דומה (12%) בשנת 2006.

ראש אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים מציין, כי ההאטה ביצוא ובצמיחה יביאו השנה אף להאטה בקצב קליטת העובדים במשק בכלל ובתעשייה בפרט. כך, צפוי קצב קליטת העובדים הממוצע בתעשייה לעמוד השנה על 2.5%,לעומת 3.5% בתחזית המקורית.

יצויין כי בשנת 2007 גדלה מצבת העובדים בתעשייה ב-4.5%.

גינל מציין, כי כדי להבין טוב יותר את ההתפתחויות הצפויות בשנת 2008, חשוב לבחון גם את הצמיחה הצפויה במהלך השנה (רבע אחרון 2007, לעומת רבע אחרון 2008). ולא רק בממוצע. השנה, אומר גינל, יושפע הגידול הממוצע בכל המשתנים המאקרו כלכליים מכך שבנקודת הפתיחה של 2008 הייתה רמת הפעילות במשק בכלל ובתעשייה בפרט גבוהה ביותר.

בחינת ההתפתחויות הצפויות במהלך השנה, במידה ושער החליפין של השקל ביחס לדולר יישאר ברמתו הנוכחית, מעלה תחזית לצמיחה איטית ביותר, של 2.8%, בתוצר במהלך השנה. צמיחה איטית עוד יותר של 2.5% בתוצר העסקי וגידול זעום של 1.3% בסך יצוא הסחורות והשירותים.

באשר לתעשייה, במהלך שנת 2008 צפויה נסיגה ריאלית של כ- 4% ביצוא התעשייתי, לצד צמיחה איטית של כ- 1.4% בתפוקת התעשייה וקליטת עובדים בקצב מתון של כ- 1%.

גינל מציין, כי השוואת התחזיות הראשוניות על ביצועי המשק לשנת 2007 של בנק ישראל, האוצר והתאחדות התעשיינים שפורסמו עוד במחצית השניה של 2006, מלמדת כי התאחדות התעשיינים היתה יותר מדוייקת מבנק ישראל ומהאוצר בתחזית שלה בהשוואה לנתוני הלמ"ס.

התאחדות התעשיינים הייתה המדוייקת ביותר בתחזית לשנת 2007 בכל הנוגע לצמיחת התוצר, בתחזית לתוצר לנפש, בתחזית לתוצר העסקי, בתחזית ליצוא התעשייתי ובתחזית לצריכה ציבורית מקומית.

בנק ישראל- היה המדוייק ביותר בתחזית צמיחת יצוא סחורות ושירותים.

האוצר- לא "פגע" באף לא אחד מהפרמטרים.

בהתאחדות התעשיינים מציינים, כי שלושת הגופים גם יחד, לא צפו את הירידה בשיעור האבטלה. כן לא צפו את עוצמת הזינוק בהשקעות, בצריכה וביבוא.

מצ"ב טבלת השוואה של התחזיות לעומת נתוני הלמ"ס על ביצועי המשק לשנת 2007.

השוואת תחזית התאחדות התעשיינים, בנק ישראל והאוצר לנתוני הלמ"ס לשנת 2007

[1]ללא יהלומים.
[2]אומדני למ"ס כפי שפורסמו במסיבת העיתונאים ב- 31/12/07

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.