כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

שר האוצר, רוני בר-און:"גיוון ספקי הגז הטבעי הינה יעד אסטרטגי בניהול מדיניות הממשלה בתחום האנרגיה "

21/02/2008

הקבינט החברתי כלכלי בראשותו של שר האוצר, רוני בר-און, החליט אמש על הגדלת ספקי הגז הטבעי למשק הישראלי והקמת מתקן גז טבעי נוזלי המשולב באספקת גז ובמכירתו לצרכנים במתכונת של גישה פתוחה (Open Access).

שר האוצר, רוני בר-און: "גיוון ספקי הגז הטבעי הינה יעד אסטרטגי בניהול מדיניות הממשלה בתחום האנרגיה. הגיוון יוביל להפחתת התלות בספקי הגז הטבעי הקיימים, ולהגברת התחרות בשוק "

שר התשתיות הלאומיות, בנימין (פואד) בן אליעזר: " ההצעה שאושרה היום היא אחת מהחלטות הממשלה החשובות שקודמו בשנים האחרונות במדינת ישראל ועיקרה הבטחת ביטחון האנרגיה של המדינה לשלושת העשורים הקרובים. באישור ההצעה הצלחנו לקדם את ישראל צעד גדול קדימה בתחום האנרגיה"

שר האוצר אמר כי ניהול מדיניות אחראית בנושא משק האנרגיה, צריך להיעשות תוך ראייה לטווח ארוך תוך שימת דגש על הביקושים הצפויים לעומת ההיצע הפוטנציאלי.

החל משנת 2015 צפוי המשק הישראלי לצרוך כ – 10BCM גז טבעי (מיליארד מ"ק בשנה) אשר ישמש בעיקר לייצור חשמל ולתעשייה.

לאור העובדה שכיום ישנם רק שני ספקים גז טבעי, קיים צורך בכניסת ספקים נוספים למשק הישראלי.

לשם כך, בהמשך להחלטת הממשלה בנושא מיום 12 באוגוסט 2007, הוקם צוות בין - משרדי שבחן את החלופות השונות והציע מודל מומלץ לרכישת הגז.

הקבינט אימץ את המלצת הצוות וקבע כי גז טבעי נוזלי הינו מתאים ביותר לסיפוק צורכי המשק בטווח הארוך, בין היתר, בשל זמינותו, האפשרות לנצלו לאסטרטגיות שונות, העובדה שמדובר במתקן באמצעותו ניתן יהיה לספק גז על ידי מספר ספקים בעלויות נמוכות ביחס לחלופות. 

הקבינט החליט לאמץ את המדיניות על פיה גז טבעי נוזלי הינו מקור אספקה חיוני המתאים ביותר לסיפוק צורכי המשק בטווח הארוך.

הקבינט החליט שיש להקים מיתקן גז טבעי נוזלי בו ניתן יהיה להזרים כמות שנתית של גז טבעי של כארבעה מיליארד מ"ק וכי מיתקן כאמור יוכל לפעול עד לראשית שנת 2015.

צוין כי אם תתגלה כמות משמעותית של גז טבעי בשטח הכלכלי של מדינת ישראל עד מועד פרסום המכרז, יבחנו השרים בשנית את מועד הקמת המתקן או כמות הגז הנדרשת.

עוד החליט הקבינט כי ספק הגז הטבעי הנוזלי תהיה חברת גז פרטית שתקים ותפעיל את מתקן הקבלה של גז טבעי נוזלי ותוכל לספק חלק מהגז שיועבר במיתקן ולמכור אותו לצרכנים.

לצורך הבטחת האספקה למשק ולצורך הפחתת התלות האסטרטגית למשק החשמל תידרש מחויבות של חברת החשמל לישראל, לרכישת כמות גז טבעי כוללת מספק הגז של כמיליארד מ"ק בשנה לתקופה של 10 שנים לפחות.

על מנת לאפשר את המשך התחרות והיעילות במשק הגז הטבעי, כמות משמעותית מקיבולת המתקן תעמוד לשימוש גורמים שאינם הספק שבנה את המתקן וכן שרשות הגז הטבעי תקבע אמות מידה לנושא זה.

הקבינט הטיל על החשב הכללי במשרד האוצר למנות ועדת מכרזים, לפרסום מכרז בשיטת ה- BOT לתכנון מימון, הקמה והפעלה של מתקן גז טבעי נוזלי יבשתי או ימי לאספקת גז ולמכירתו לצרכנים ע"י גורם פרטי אחד.

הועדה תפעל ליישום המדיניות ותבחן את הגדלת היקף השימוש החופשי במתקן וזאת עד לפרסום השלב הסופי של המכרז עד ליום  1 ביולי 2009.

בראש הועדה יעמוד החשב הכללי או סגנו, וישתתפו בה נציגי משרדי האוצר התשתיות הלאומיות, רשות הגז הטבעי ורשות החשמל. הועדה תצרף נציג של חברת החשמל שישמש כמשקיף בהתאם לכללים שתקבע הועדה ותסתייע בעבודתה בגורמים המקצועיים של רשות הגז הטבעי. הועדה תפעל לכך שהגז יוזרם לצרכנים לא יאוחר מיום 1 בינואר 2015.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.