כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

יש לך רעיון? מהם השלבים בדרך לחממה טכנולוגית?

24/02/2008

מדינת ישראל ידועה כאחת מהמדינות בהן הטכנולוגיה העילית היא מהמפותחות ביותר והטכנולוגיה היא אחת מהגלגלים המניעים את התעשיה.

בשנות העליה הגדולה מברית המועצות לשעבר החלה המדינה בקיום פרויקט ייחודי ואיכותי, פרויקט החממות הטכנולוגיות.

כיום כל אזרח מדינת ישראל שחושב שיש לו רעיון מדהים שישנה את פני העולם יכול לגשת לאחת מתוך 24 החממות הפועלות בארץ ולהציע את הרעיון.

החממה תסייע במימון משלים, ליווי הליכים העסקיים יעוץ ועוד. החממה כשמה כן היא, היא תאפשר לייזם שנתיים של עבודה בתוך חממה המאפשרת לפתח את הפוטנציאל של אותו הפיתוח.

לא כל הפונים לחממה זוכים להכנס בשעריה בסופו של דבר,לדברי ד"ר אמנון ויקסלבאום מנהל הפרויקטים של החממה הטכנולוגית "יוזמות העמק"- בשנים האחרונות ישנה עלייה משמעותית במספר הפניות של יזמים לחממה (כמאה פניות חדשות בכל שנה). 

כל פרויקט נבחן לגופו על פי פרמטרים נוקשים של חדשנות, טיב הצוות, גודל שוק וצורך, גיוס מימון משלים ועוד.

תהליך סינון הפרויקטים כולל בדרך כלל 4 שלבים מוגדרים ומתחיל עם פנייתו של היזם וצוות הפרויקט  לחממה. משך הזמן של כל המהלך נע בתחום של 2-4 חודשים ד"ר ויקסלבאום מציג את ההליכים בכניסה לחממה:
בפגישה ראשונה מציג הצוות בצורה כללית את הרעיון (לעיתים באופן מילולי בלבד) . מספר משמעותי של רעיונות נדחה כבר בשלב הזה, לעיתים לא כי המיזם המוצע איננו טוב, אלא פשוט מכוון שהפיתוח המתוכנן איננו מתאים לטיפול בחממה או שיקשה להגן על הרעיון בהמשך הדרך. תפקידי כבודק פרויקטים לבצע החלטה מהירה במקום לגבי המשך או דחית ההצעה. ובמקרה של המשך טיפול, היזם מקבל את טופסי ההגשה ומתבקש להגיש בכתב הצעה ראשונית מסודרת.

לאחר קבלת ההצעה הכתובה מוזמן היזם וצוות הפרויקט לפגישה שניה בחממה. בפגישה זו משתתפים חברים נוספים מהנהלת החממה ומושם בה דגש על הגדרת המוצר, המודל העסקי ,הטיפול בקניין הרוחני וקבלת מיד מפורט על תהליך הפיתוח בחממה והצוות שיועסק בפרויקט. שלב זה מאפשר בחינה נוספת של הפרויקט ולא מן הנמנע כי בסיום הפגישה הפרויקט ידחה או שהיזם יתבקש להמציא פתרונות מעשיים לבעיות שעלו במהלך הבדיקה.

במקביל להשלמתם של חומרים בכתב מכין היזם מצגת של הפרויקט ומקבל זימון להצגת הפרויקט בפני ועדת הפרויקטים של החממה. זהו כבר השלב השלישי בתהליך הסינון.  ועדת הפרויקטים של החממה מונה כ- 15 חברים בדיסצפלינות שונות וביניהם טכנולוגים, אנשי תעשיה בתחום ההי-טק, מנהלים ויו"ר דירקטוריון של חברות שונות בעולם העסקים, וכן נציגי דירקטוריון החממה. הרכב הועדה משקף מגוון תחומי עיסוק ומאפשר שיקול דעת רחב. חברי הועדה מקבלים מבעוד מועד חומר רקע לגבי הפרויקט שיוצג . חומר זה מהווה בסיס להעמקת הידע בתחום ומאפשר לחברי הועדה להתכונן לפגישה עם צוות הפרויקט. חשוב להדגיש כי אנו מייחסים חשיבות רבה לעבודת הועדה ואישור הועדה מהווה תנאי מוקדם והכרחי לצורך המשך קידום הפרויקט.

במידה והפרויקט אושר ע"י הועדה הצוות נערך לסיום כתיבת חוברת הפרויקט והגשתה למנהלת החממות. במנהלת ממנים בודק מקצועי לפרויקט אשר נפגש עם אנשי הפרויקט ומגבש את דעתו לגבי סיכויי הצלחתו של הפרויקט. בסיומו של שלב זה , הרביעי והאחרון, מוצג  הפרויקט בפני ועדת ההיגוי של המדען הראשי, הבודק אומר את דברו, נפתח דיון קצר בנושא ומיד לאחר מכן,   נקבעת ההחלטה האם לאשר או לדחות את הפרויקט. במידה והפרויקט מאושר וכבר גייס את המימון המשלים הנדרש  (100 אלף דולר לפחות ) הוא יכול להתחיל בפעילותו בחממה בתקווה להצלחה טכנולוגית שתוביל לצמיחת החברה והצלחתה העסקית.

עשית צעד חשוב בדרך למיליון החל משלב זה אתה הייזם....

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.