כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

הכנסת אישרה פה אחד את הצעת שר האוצר לביטול "חוק התיאומים" בשל אינפלציה

28/02/2008

כנסת ישראל אישרה שלשום בערב פה אחד, את הצעת שר האוצר, רוני בר-און, לבטל את הוראות חוק התיאומים כבר בשנת המס הנוכחית.

שר האוצר התייחס לאישור הכנסת ואמר: "אימוץ הצעת החוק מהווה תעודת בגרות למשק הישראלי. הגיע הזמן, לאחר המתנה זהירה של מספר שנים, להיפרד מההתאמה לאינפלציה ולקיים שיטת מיסוי בשפה המוכרת והמקובלת במדינות המפותחות, אשר גם בהן לא נהוגה שיטת מס מותאמת לאינפלציה".

מנכ"ל האוצר, ירום אריאב, אמר: "החוק הינו שריד אנכרוניסטי לתקופת ההיפר אינפלציה, המשק הישראלי עבר מאז כברת דרך ארוכה ונמצא כבר מספר שנים ביציבות מחירים. ביטול חוק התיאומים הינו איתות ברור של הממשלה לסקטור העסקי, על נחישותה שלא להחזיר את המשק לעידן האינפלציה הבלתי נשלטת".

עבודת מטה בין אגפית שנעשתה במשרד האוצר בנושא הוראות חוק התיאומים בראשות מנכ"ל משרד האוצר, ירום אריאב, הגיעה למסקנה כי נזקי החוק הקיים רבים מתועלותיו.

שר האוצר הציע לבטל את החוק לאור שיעורי האינפלציה הנמוכים בשנים האחרונות ומכיוון שהשפעת התיאום לאינפלציה בשיעורים כאלה, שולית, מעוותת, ואינה מצדיקה את העלות והטרחה של קיום הוראות החוק. חקיקה זו הביאה לסיום תקופה של 26 שנים בהם הוחלה בישראל חקיקת מס מיוחדת, שתכליתה לנטרל את השפעת האינפלציה בחישוב הרווח לצרכי מס.

חוק התיאומים - חוק מס הכנסה "תיאומים בשל אינפלציה" אשר נחקק בשנת 1985, הינו חוק מורכב המהווה עדכון של "חוק המיסוי בתנאי אינפלציה" אשר חוקק בשנת 1982. החוק נכתב בתקופה של אינפלציה גבוהה מאוד (שיעורים של מאות אחוזים בשנה), מטרתו היתה לנטרל את השפעות האינפלציה בחישוב ההכנסה החייבת של נישום, כך שההכנסה המתקבלת לאחר ביצוע ההתאמות על פי החוק הינה במונחים ריאלים של סוף שנת המס.

השינוי במדד המחירים לצרכן, משקף סל מוצרים ושירותים הנצרכים ע"י משקי הבית, ואינו מתאים לשינויים בערך פעילות כלכלית של חברה אשר מתמחה או פועלת בשווקים מסוימים.

כאשר שיעור האינפלציה גבוה, השינוי במדד המחירים לצרכן יכול להוות קירוב סביר לשינויי המחירים הרלבנטיים לפעילות העסקית, אך בשיעורי אינפלציה כה נמוכים השינויים במדד המחירים לצרכן אינם משקפים לרוב את הסביבה הכלכלית בה פועל התאגיד, ולכן תיאום למדד איננו רלוונטי. מעבר לכך, חוק התיאומים מורכב ומצריך קיום של מערכת דיווחים ענפה, המהווה נטל עודף על ציבור הנישומים, המייצגים ורשות המיסים.

ביטול החוק יביא לפישוט מערכת הדיווחים, ומערך השומה ואפשרות להקצאה יעילה יותר של הזמן שייחסך.

בהתאם לאישור הכנסת, החל משנת המס 2008 לא יחושבו תוספת או ניכוי בשל אינפלציה ותופסק ההצמדה של פחת ושל הפסדים מועברים.

בחוק התיאומים סעיפים בעלי השפעה מצטברת הקובעים שערוך מיום היסטורי כלשהו לכן עם ביטול החוק יידרש להשאיר רק מספר הוראות מעבר הנדרשות לצורך הביטול כדי למנוע עיוותים בחישובי המס. ככלל, הוראות המעבר לגבי סעיפים אלה יקבעו תיאום הסכומים עד תום שנת המס 2007.

 


 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.