כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

כיצד חברות התרופות מסתירות מידע לגבי תרופות נוגדות-דיכאון?

2/03/2008

מאת: ביל בורנייס, "אמריקן כרוניקל", פברואר 2008

http://www.americanchronicle.com/articles/51631

משקרים לנו. תרופות נוגדות-דיכאון ותאגידי הענק העשירים המייצרים אותן מסכנים את בריאותנו ואת בטיחותנו.

רק לפני כמה שבועות, התפרסם ידיעה מטרידה במגזין היוקרתי "ניו אינגלד ג'ורנל אוף מדיסין", המוכיחה שוב שלתעשיית התרופות יש השפעה גדולה מדי בוושינגטון, ובמיוחד השפעה על מינהל המזון והתרופות, ה-FDA.

שערוריית התרופות נוגדות-הדיכאון חמקה ברובה מתשומת ליבו של הציבור האמריקאי. כפי הנראה, רוב האנשים החמיצו את הסיפור, שנבלע בין הדיווחים הבלתי פוסקים על המרוץ לנשיאות ארה"ב.

בקצרה, המחקר שפורסם מוכיח כי מידת היעילות של התרופות נוגדות-דיכאון נופחה בצורה משמעותית. התברר, כי חברות התרופות מפרסמות בעיתונות הרפואית רק תוצאות של מחקרים קליניים שהצליחו, וקוברות את תוצאות המחקרים שנכשלו. במקרים שבהם כן התפרסמו תוצאות של מחקרים שנכשלו, המידע שוכתב ונערך כך שייראה כאילו המחקר הצליח, או שהמידע על כשלון התרופה הוסתר לחלוטין.

להתנהגות מזעזעת זו של חברות התרופות יש השפעה משמעותית על בריאותנו. רופאים מקבלים את המידע שלהם בעיקר מפרסומים בעיתונות הרפואית, וכתוצאה מכך הם מקבלים מידע מוטה על היעילות של התרופות נוגדות-הדיכאון ועל בטיחותן. ככל הידוע לרופאים אלה, יש מעט מאוד מידע שיגרום להם לחשוב פעמיים לפני שהם רושמים תרופה נוגדות-דיכאון למטופליהם. כתוצאה מכך, מטופלים רבים מקבלים תרופות לא יעילות ומסוכנות.

ושוב נשאלת השאלה: איפה התגובות הנזעמות?

האם התרגלנו כל כך לתאוות-הבצע וחוסר האחריות של חלק מהתאגידים הגדולים, שנעשינו מחוסנים לתופעה? האם כבר שכחנו את הלקחים שנלמדו מהפרשיות של חברות כמו "אנרון", "טייקו", "וורלדקום" ו"אדלפיה"?

מה תפקידו של מינהל המזון והתרופות בכל זה? האם כספי המיסים שהציבור האמריקאי משלם לא אמורים להבטיח שהמינהל יפעל לפי הצהרת המטרות שלו ויגן על הציבור מתופעות כאלה?

הקונגרס האמריקאי מודע היטב לסכנות של התרופות נוגדות-הדיכאון מזה שנים רבות, אך כמעט ואינו עושה דבר בנדון. מדוע? כנראה מפני שיותר מדי כסף מעורב בסיפור הזה. בכמה כסף מדובר?

תעשיית התרופות מוציאה יותר כסף מכל ענף תעשייה אחר על שתדלנות בוושינגטון. חברות התרופות הוציאו 155 מיליון דולר על שתדלנות בין ינואר 2005 ליוני 2006. תזרים מזומנים גדול זה מילא תפקיד חשוב בכך שנמנעה מהציבור בארה"ב גישה לתרופות זולות יותר מקנדה ומדינות אחרות. למעשה, הכסף הזה דואג לכך ששום דבר לא יפריע לחברות התרופות להמשיך ולהרוויח את סכומי העתק שהן מרוויחות.

חברות התרופות לא נעזרות רק בשתדלנות להבטחת רווחיהן. הן משתמשות באופן שגרתי גם בפרסום ישיר לצרכנים. זה לא מפתיע. כבר אי אפשר להדליק את הטלוויזיה בארה"ב בלי להיות מופצץ בפרסומות שדוחפות לנו תרופות לכל דבר אפשרי, מבריחת סידן ועד לאימפוטנציה. אין פלא, אם כך, שמחצית מתושבי ארה"ב נוטלים תרופות מרשם.

מהי המטרה של הפרסומות האלה? לדחוף את הצרכנים ללחוץ על הרופא לרשום להם את התרופה שבפרסומת. זאת הסיבה שממשיכים לפרסם תרופות שאי אפשר להשיג בלי מרשם רופא. והשיטה הזאת עובדת.

ארה"ב וניו-זילנד הן המדינות המפותחות היחידות שהחוק מתיר בהן במפורש פרסום תרופות ישירות לצרכן. האקלים הזה הוא נוח לתאגידים וגורם לרופאים לרשום למטופלים שלהם הרבה יותר תרופות ממה שהם צריכים.

וזה מביא אותנו חזרה לשערוריית התרופות נוגדות-דיכאון. אם כל המערכת של תעשיית התרופות בנויה כך שתאגידי התרופות הגדולים ירוויחו, למה אנחנו מוטרדים מכך שמסתירים תוצאות שליליות של מחקרים על תרופות נוגדות-דיכאון?

מכיוון שעסקי התרופות נוגדות-דיכאון הם עצומים. למעשה, תרופות נוגדות-דיכאון הפכו לתרופות הנרשמות ביותר בארה"ב. הן נרשמות יותר מאשר תרופות נגד לחץ-דם, תרופות להורדת כולסטרול, לטיפול באסתמה ואפילו לכאבי-ראש. ההכנסות ממכירות של תרופות נוגדות-דיכאון מסתכמות ב- 21 מיליארד דולר בשנה.

תרופות נוגדות-דיכאון הן תרופות שנויות במחלוקת. רבים חושבים שהן מסוכנות. לאחרונה, העלה מותו הטראגי של השחקן הצעיר הית' לדג'ר את הנושא לכותרות. בין תרופות המרשם שנמצאו אצלו ושגרמו למותו, היו שני סוגים שונים של תרופות נוגדות-דיכאון.

תרופות נוגדות-דיכאון הואשמו בגרימתם של התקפי-זעם רצחניים. למעשה, כמה ממעשי האלימות הגרועים ביותר בתולדות ארה"ב קושרו לתרופות נוגדות-דיכאון. שני הנערים שירו בחבריהם בתיכון בקולומביין, קולורדו, נטלו תרופות נוגדות-דיכאון. כך גם המתנקש באוניברסיטת וירג'יניה, שהרג 32 סטודנטים. כך גם הרוצח הצעיר שפעל לאחרונה בקניון באוהמה, נברסקה.

האם זהו צירוף מקרים? תועדו עשרות מקרים דומים, גם אם ידועים פחות. בכמה מקרים שהגיעו לערכאות, פסקו בתי המשפט כי חברות התרופות חייבות בפיצויים.

ומה עם הקשר בין תרופות נוגדות-דיכאון להתאבדויות אצל ילדים? שכחתם את זה כבר? מינהל המזון והתרופות נכנע לבסוף ללחץ בנושא ולאחרונה הנחה את חברות התרופות להוסיף אזהרת "תווית שחורה" על האריזות של התרופות נוגדות-דיכאון, המזהירה מפני סכנה של חשיבה והתנהגות אובדנית אצל ילדים ומתבגרים.

למה לא מדברים יותר על הדברים האלה בתקשורת? האם ההכנסות מפרסום של חברות התרופות גדולות מספיק כדי להשתיק אפילו את התקשורת? או האם היא סתם עסוקה יותר מדי בלהשיג את הידיעה הבלעדית האחרונה על התמוטטותה של בריטני ספירס?

מה מינהל המזון והתרופות עושה בקשר לכל זה? האם מינהל המזון והתרופות הפך לכלב שמירה זקן וחסר-שיניים? או האם המינהל פשוט משותק בגלל סכומי הכסף העצומים שבסופו של דבר שולטים גם בו? האם שערוריית התרופות נוגדות-דיכאון היא רק קצה הקרחון? מה עוד לא מספרים לנו?

כמה מבקרים של התעשייה טוענים כי לפקידים הבכירים של חברות התרופות הגדולות יש השפעה רבה יותר על מינהל המזון והתרופות מאשר לרופאים של המינהל עצמו. איך עוד אפשר להסביר את הצנזורה ואת הסתרתו של מידע רפואי קריטי שמשפיע על החלטותיהם של הרופאים שלנו על התרופות שהם רושמים?

האם לא הגיע הזמן שהממשלה תעשה משהו כדי להפסיק את ההתנהגות הפושעת שמשפיעה על בריאותה של המדינה? האם אין גבול למה שמה שענקי התרופות יכולים לעשות ולחמוק בלי להיענש? דבר אחד בטוח: עד שלא נפסיק או נפחית את השפעת השתדלנים בוושינגטון וסכומי הכסף הגדולים שהם מקבלים, התשובה היא בפירוש "לא".

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.