כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

שר התשתיות בכנס בירדן:" אנחנו רוצים לשתף את מדינות האזור בידע הישראלי בתחום המים כדי להתמודד עם הבעיות המשותפות"

2/03/2008

שר התשתיות הלאומיות, בנימין (פואד) בן אליעזר, השתתף בשבוע שעבר בכנס אזורי בעמאן שבירדן.

הכנס, תחת הכותרת: "ניהול אסטרטגית מים וניסיון מעשי באזורים צחיחים או צחיחים למחצה", הינו הכנה לכנס מים עולמי שייערך בטורקיה בשנה הבאה.

אל שר התשתיות התלווה מנהל רשות המים, מר אורי שני, ובכנס השתתפו נציגים ממדינות האזור: ירדן, מצרים, עיראק, כווית, קטאר, טורקיה, ערב הסעודית, תימן, עומאן, סודאן וכן נציגי הרשות הפלסטינית.

המושב הראשון נפתח בנאומיהם של מספר נציגי המדינות, ביניהם של שר האנרגיה המארח מירדן, שר האנרגיה והמים הכוויתי, שר הסביבה הטורקי וכן של שר התשתיות הלאומיות הישראלי.

"אני שמח מאוד לעמוד כאן בפניכם היום ולייצג את מדינת ישראל", אמר שר התשתיות הלאומיות, בנימין (פואד) בן אליעזר בדבריו בפני באי הכנס. "ישראל הצליחה במאמצים רבים להציב עצמה בקו הראשון של תעשיית המים בעולם. מים הם חלק בלתי נפרד מהסביבה ומהפתרון, על מנת שנוכל לעמוד בשינויים ובאתגרים של הסביבה ברת-הקיימא.

"זו כבר הנחה מקובלת שמים הפכו להיות ה'נפט של המאה ה-21', והנחה זו הוכחה בחשיבותם של המים ושל טכנולוגיית המים. מים הם מהות החיים. בלעדיהם, קיום האנושות, כפי שאנו מכירים, ייעלם.

בשנים האחרונות, בצד המודעות לסביבה ושינויי האקלים, בעידן שאחרי ועידת באלי, אנו רואים שינוי חד בתפיסה של האנושות לגבי המים. נקודת המבט לעתיד, הקרוב והרחוק, מראה שכולנו נצטרך להתמודד עם החסר במים על בסיס יום-יומי, והמים יהפכו להיות המרכז של חיינו ושל האנושות בכלל, כבר בזמן הקרוב. 

"זה ברור לכולנו - אנחנו כבר לא יכולים לקחת את הנגישות של המים כמובן מאליו. כדי להתמודד עם האתגר, טכנולוגיות חדשות חייבות להיות מפותחות לניצול אופטימאלי של מקורות המים.

"העובדה שישראל, יחד עם ירדן והרשות הפלסטינית סובלות ממחסור חמור בעתודות מים היא ידועה, וזה מה שהוביל אותנו לפתח מספר שיטות למקסימום ניצול של מים- מים מתוקים כמו גם טכנולוגיות להתפלת מים לחקלאות ותעשייה.

"ישראל מרוויחה מהמאמצים המסיביים הללו, בכך שמשיגה רמה גבוהה של פיתוח תעשיית המים- בידע וניסיון, יחד עם פיתוח טכני. אני מאמין שכל מה שהושג בשנים האחרונות בישראל ועל ידי חברות ישראליות, שם אותנו בשורה הראשונה ובחזית של טכנולוגיות מים בעולם. סקטור המים הישראלי הוכיח שהוא אחד מהפעילים ביותר ואחד מהסקטורים המתקדמים ביותר בתחום התשתיות.

"הדוגמאות כוללות את מתקן התפלת המים באשקלון, אשר מתפיל 100 מיליון קוב מים- מתקן ההתפלה הגדול בעולם העושה שימוש בטכנולוגיה זו. המתקן בפלמחים יחל בעבודתו תוך כמה חודשים, ויתפיל 30 מיליון קוב למטר של מים. מתקן ההתפלה בחדרה יפיק 100 מיליון מים בשנה תוך שנתיים. בנוסף לכל אלו, מתוכננים לקום עוד שני מתקני התפלה: באשקלון ובסורק.

אני צופה פרויקט נוסף שישרת את כולנו- מתקן התפלה חדש של 200 מיליון קוב מים, שיספקו מים מתוקים לירדן ולרשות הפלסטינית. אני חושב שפרויקט זה חשוב לעין שיעור, ויהדק את הקשרים בין שלושת הגורמים. אין ספק שקשרים אלו אכן צריכים להתהדק.

"פרויקט נוסף שאני תומך בו מאוד הוא תעלת ים סוף - ים המלח, שכרגע נמצא בשלב בדיקת היתכנותו. על אף ששכנינו ייהנו מפרויקט זה יותר מאיתנו, זה ברור לכולם שאיכות החיים באזור חיונית לשלום אמיתי, יציב וארוך טווח.

"חבריי היקרים, ישראל לא יכולה ולא רוצה לעמוד בצד בעידן של שינויי האקלים, ולשמור את המידע שלה לעצמה. אנחנו רוצים לשתף את הידע שלנו עם כל אחד ברחבי העולם, וקודם כל- עם שכנינו, בהתמודדות עם כל האתגרים החמורים שלפנינו בתחום המים".

במושב השני, הציגה כל מדינה שמשתתפת בכנס מצגת בנושא המים. את מדינת ישראל ייצג ראש רשות המים, אורי שני שדיבר על ניהול משק מים במצבי חוסר וודאות.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.