כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

דודי הרשברג מחברת רול ייעוץ פנסיוני: "הרפורמה במיסוי ביטוח באבדן כושר עבודה אוכלת מהפנסיה לעובדים"

4/03/2008

"העלאת אחוז ההפרשה המותר לכיסוי אובדן כושר עבודה מ 2.5% ל 3.5% עלולה לפגוע בזכויותיהם של העובדים"
כך אומר דודי הרשברג, יועץ פנסיוני בכיר מחברת רול ייעוץ פנסיוני.

תחום הפנסיה בישראל עבר לאחרונה שינויים נרחבים, בין השאר עקב קבלת החוק לפנסיה חובה במשק, ובמסגרתם הוכנסה תקנה המעלה את תקרת ההכרה במס בביטוח אבדן כושר עבודה מ-2.5% ל-3.5% הכרה במס.

יועץ הפנסיה דודי הרשברג טוען כי למרות שהתקנה נראית לכאורה לטובת העובד, הקיזוז שייעשה מנגד בהפרשות לפנסיה או לגמל של העובדים יגרום לפגיעה רחבה יותר בכיסם ובזכויותיהם.

השינויים בחוקים הפנסיוניים בישראל לא מפסיקים. לפני כמה שנים הונהגה רפורמה עמוקה בתחום הפנסיה. לפני שהתרגלנו לכל משמעויותיה, התקבלה לאחרונה שורה של חוקים ותקנות המסדירים מחדש את התחום, ויוצרים מהפכה בתחומים רבים.

אחד התחומים בה נגע לאחרונה המחוקק הוא ההכרה בהפרשה לביטוח אבדן כושר עבודה, כמוכרת במס.

עד היום הוכרה במס כל הפרשה לצורך ביטוח אבדן כושר עבודה עד לתקרה של 2.5% ממשכורתו של העובד. לשם דוגמא, בעלי משכורת של 10,000 ₪ יכלו להפריש עד 250 ₪ לחודש לצורך ביטוח אבדן כושר עבודה, וכל ההוצאה הזו היתה מוכרת להם לצורכי מס.

תקנה זו אפשרה לעובדים רבים במשק ליהנות מביטוח אבדן כושר עבודה מקסימלי (קבלת 75% מהמשכורת במקרה של אבדן כושר), תוך הכרה של כל ההוצאה הזו לצורכי מס.

אך ככל שעולה הגיל, הפרמיה לביטוח אבדן כושר העבודה מתייקרת, והיא עלולה להעפיל פעמים רבות מעל ל-2.5% ממשכורתו של העובד.

במקרים אלו לא הוכרה ההפרשה הנוספת, ועובדים רבים בחרו שלא להגדיל את הפרמיה, ובכך לחשוף את עצמם לביטוח חסר ובעייתי.

החוקים החדשים שמגביהים את תקרת ההכרה ל-3.5%, באים כביכול לקראת המבוטחים הללו. אך אליה וקוץ בה: האחוז שיוכר במקרה זה בהוצאתו של העובד, יקוזז מההפרשה הניתנת לעובד במרכיב הגמל, כך שלמעשה ייזכה העובד בעשרות שקלים בודדים כתוצאה מההכרה, אך ייאבד מאות שקלים לגמלה המגיעה לו.

דודי הרשברג מסביר: "עובד המשתכר 10,000 ₪ אך מפאת גילו או מצב בריאותו, פוליסת אבדן כושר העבודה שלו עומדת על 350 ₪ לחודש (גובה תקרת ההכרה החדשה), ייהנה על פי החוקים החדשים מהכרה על מלוא התשלום במס של 100 ₪ נוספים כל חודש, כספים שלא הוכרו לו עד כה. במקרה הזה אותם 100 ₪  שהוכרו לו במסגרת אבדן כושר העבודה, יקוזזו במלואם מההפרשה שלו לפנסיה או לגמל.

משמעות הדבר שהפנסייה שלו תאבד 100 ₪ בכל חודש, שמשמעותם אבדן הפרשה של  1200 ₪ לשנה והריבית על הצבירה זו, אומר דודי הרשברג. "צריך לזכור שיותר אנשים זוכים לפנסיה, מאשר כאלה המפעילים את הביטוח לאבדן כושר עבודה, כך שכספים שהיו שימושיים באופן ודאי יותר, הועברו לאפיק בעל שימוש זניח יחסית.

נקודה נוספת הראויה לציון ומתאימה לבעלי השכר הגבוה במיוחד – החקיקה יצרה תקרת שכר להפרשה לכיסוי אובדן כושר עבודה עד שכר 30,652 ₪ (4 פעמים השכר הממוצע במשק). לעומת המצב הקודם  לפני החקיקה שלא היתה תקרה להפרשה כלל.

לסיכום
"תחום הפנסיה היה ונשאר סבוך מאד" אומר יועץ פנסיוני דודי הרשברג. "אי הבנת החוקים החדשים עלולה לגרום הן למעסיקים והן לעובדים שלא ליהנות מהטבות המגיעות להם על פי חוק, ועל כן מומלץ שיתייעצו עם אנשי מקצוע המצויים בתחום, ויבטיחו כי זכויותיהם ניתנות להם במלואן".

חברת רול ייעוץ פנסיוני בע"מ היא בעלת רשיון יעוץ פנסיוני לתאגיד, ועוסקת בייעוץ פנסיוני בלבד, להבדיל ממכירת מוצרי ביטוח או פנסיה.

חברת רול מצטיינת ביועצים בעלי ניסיון רב (20 שנה) בעלי רשיון יעוץ פנסיוני אשר עוסקים שנים רבות בתחום הפנסיוני דרך היבטים של מיסוי, דיני עבודה לרבות הסכמים קיבוציים), ואפיקי ההשקעה השונים.

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.