כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

רובי גינל: "ההאטה במשק ובתעשייה כבר כאן - תורגש ביתר שאת במחצית השנייה של השנה"

4/03/2008

רובי גינל, ראש אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים מציין, כי למרות נתוני הצמיחה המרשימים ברבעון האחרון של 2007 -בשבועות האחרונים ניכרת הצטברות של סימנים ראשונים להאטה בפעילות בתעשייה ובמשק כולו.

הדבר בא לידי ביטוי בנתונים הבאים:

נתונים מדאיגים של היצוא התעשייתי
גינל מציין, כי היצוא הישראלי, אשר הוביל את צמיחת המשק בשנים האחרונות, נמצא כיום תחת תנועת מלחציים של התמתנות הביקושים העולמיים במדינות המפותחות, אליהן מופנה עיקר היצוא הישראלי, לצד פגיעה מהותית ביכולת שלו להתחרות דרך המחירים בשל התחזקות חדה של השקל מול רוב המטבעות בעולם.

כך, נתוני היצוא לחודש ינואר מצביעים על נסיגה ריאלית של 5% ביצוא ענפי ההיי-טק וקפאון ביצוא התעשייתי.  גינל מציין, כי יצוא ההיי טק אחראי ל- 70% מהצמיחה ביצוא בשנים האחרונות ונסיגה ביצוא בענפים אלו הינה בעלת השפעה על היצוא כולו. בסקר הציפיות, שהקיף את היצואניות הגדולות במשק, צופים תעשייני האלקטרוניקה נסיגה ביצוא ובמכירות לשוק המקומי ברבע הראשון של השנה.

האטה בשוק העבודה בתעשייה
סימנים ראשונים להאטה ניכרים גם בשוק העבודה בתעשייה, כאשר ברבע האחרון של שנת 2007 נרשמו 3 חודשים רצופים של ירידה בשעות העבודה למועסק בתעשייה.

ראש אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים מציין, כי לרוב, בעת כניסה להאטה כלכלית בטרם מתחילים לפטר עובדים, נוטים המעסיקים לצמצם את היקף שעות העבודה של העובדים הקיימים.

האטה בגיוסי הון בבורסה
נתון מדאיג נוסף, אותו מציין גינל, הינו שבחודשים האחרונים חלה ירידה ניכרת בהיקף ובמספר גיוסי ההון בבורסה אשר עשויה להצביע על כך שקשיי גיוסי ההון, הניכרים בארה"ב ובאירופה, מתחילים להופיע בישראל ועתידים להביא השפעה מרסנת על המגזר העסקי. כך, נרשמה בינואר 2008 ירידה של קרוב ל- 70% במספר ובהיקף גיוסי ההון בבורסה בת"א לעומת התקופה המקבילה אשתקד: זאת, בהמשך לירידה של כ- 38% בהיקף גיוסי ההון בדצמבר 2007 (לעומת תקופה מקבילה ב- 2006).

ירידה ריאלית בהכנסות המדינה ממיסים
גינל מדגיש, כי גם בפעילות הכלכלית של המשק כולו  גוברים הסימנים  להאטה בקצב ההתרחבות. כך למשל, בחודש ינואר 2008 נרשמה ירידה ריאלית בהכנסות המדינה ממיסים, בשיעור של 2.2%.

סימנים להאטה בצריכה הפרטית
במקביל, ניתן להבחין בסימנים להאטה בצריכה הפרטית, אשר באים לידי ביטוי במגמת האטה ממשית בקצב התרחבות הפדיון בענפי המסחר והשירותים, לצד האטה מקבילה בקצב גידול רכישות הצרכנים הפרטיים בכרטיסי אשראי.

סימנים לחולשה בשוק העבודה במשק
מנתוני הלמ"ס עולה כי ברבע האחרון של 2007 נבלמה קליטת העובדים במשק, חלה ירידה קלה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה. בסוף 2007 אף נרשמה ירידה בביקוש לעובדים במגזר העסקי, לאחר כשנתיים וחצי של גידול.

האטה בקצב עליית המדד המשולב למצב המשק
סימן נוסף להאטה בקצב התרחבות הפעילות הכלכלית הינו ההאטה בקצב עליית המדד המשולב למצב המשק שפרסם בנק ישראל -  בחודש ינואר עלה ב- 0.3% בלבד, לאחר גידול מתון של 0.4% בדצמבר 2007.

לדעת התאחדות התעשיינים, החלטתו האמיצה של נגיד בנק ישראל לתמוך בצמיחה באמצעות המדיניות המוניטרית צריכה להיות מלווה בהחלטה אמיצה דומה של הממשלה למהלך פיסקלי של יצירת אקלים עסקי אופטימלי לצמיחה. זאת, באמצעות הפחתת עלויות, האצת מתווה הפחתת המיסים וחיזוק תקציבים מגבירי צמיחה.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.