כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

ממחקר שערך בנק ישראל עולה כי שיפור איכות כוח העבודה במגזר העסקי מסביר כשליש מהגידול של הפריון הכולל במגזר העסקי

5/03/2008

איכות כוח העבודה בישראל גדלה בשנים 2005-1987 בשיעור שנתי ממוצע של 0.36 אחוז, תוך שונות בין-תקופתית ניכרת. שיפור איכות כוח העבודה במגזר העסקי מסביר כשליש מהגידול של הפריון הכולל במגזר העסקי.  

העלייה ברמת ההשכלה ובתשואה לה תרמו לשיפור איכות כוח העבודה; ומנגד הגידול בחלקם של העובדים הלא-ישראלים, שההון האנושי שלהם נמוך יחסית, פגע באיכות.  

העולים החדשים תרמו לשיפור איכות כוח העבודה בעשור הנוכחי, לאחר שבעת השתלבותם בשוק העבודה בשנות התשעים הם גרעו מהאיכות.   

העלייה באיכות כוח העבודה בישראל במהלך תקופת החקירה הייתה נמוכה מזו במדינות מפותחות אחרות בגלל דריכה במקום של איכות כוח העבודה במהלך שנות התשעים, ממצא המסביר חלקית גם את הקיפאון של הפריון הכולל באותו עשור.  
   
עלייה באיכות כוח העבודה היא גורם מפתח בתהליך צמיחה בת-קיימא של משק מפותח, וחשיבותה גדלה במרוצת השנים בשל שיפורים טכנולוגיים הדורשים מועסקים בעלי הון אנושי גבוה.

איכות כוח העבודה משתנה כתוצאה מתמורות בהרכב תכונות המועסקים ובתשואה לתכונות.

חישוב האיכות מניח כי שכרם של העובדים משקף את איכות עבודתם, כפי שמתקיים בשוק עבודה תחרותי בו שכר העובדים שווה לערך תפוקתם השולית.

במחקר שנערך על ידי נעם זוסמן ועמית פרידמן ממחלקת המחקר בבנק ישראל מוצגים לראשונה אומדנים שנתיים לשינויים באיכות כוח העבודה בישראל בתקופה 2005-1987, ומנותחים הגורמים להם.

תשומת העבודה המתוקנת לשינויי איכות גדלה בממוצע ב-0.36 אחוז לשנה יותר מהגידול בתשומת העבודה הנמדדת בשעות, תוך שונות בין-תקופתית ניכרת ובניגוד למחזור העסקים.

שיפור איכות כוח העבודה במגזר העסקי מסביר כשליש מהגידול של הפריון הכולל במגזר העסקי.

התמורות בהרכב תשומת העבודה שהשפיעו הרבה על איכותה (תרשים 1) הן בראש ובראשונה העלייה בחלקם של העובדים המשכילים, ששיפרה את האיכות, ומנגד הגידול בחלקן של הנשים בתשומת העבודה, שגרע במידת מה מהאיכות – שני ממצאים מקובלים בספרות המחקרית מהעולם; התרחבות חלקם של העובדים הלא-ישראלים בתשומת העבודה פגעה באיכות כוח העבודה; העולים החדשים מראשית שנות התשעים תרמו לשיפור האיכות בשנות האלפיים לאחר שגרעו ממנה הרבה קודם לכן.

העלייה בתשואה להשכלה, והגידול בשכרם היחסי של הנשים והעולים החדשים, תרמו תרומה חיובית לשיפור איכות כוח העבודה במרוצת שנות החקירה.

העולים החדשים, רובם מבריה"מ לשעבר, הפחיתו מאוד את איכות כוח העבודה בשנות התשעים – למרות היותם משכילים – משום שההון האנושי המיובא שלהם לא התאים בדרך כלל במלואו לצורכי שוק העבודה הישראלי, ותהליך ההשתלבות בו היה מלווה לפחות בתחילתו בעבודה במשרות שאינן הולמות את משלח ידם המקורי.

תרומתם הכוללת של העולים לאיכות כוח העבודה הפכה לחיובית בשנות האלפיים. 

הירידה באיכות כוח העבודה בראשית שנות התשעים, כתוצאה מקליטתם של העולים בשוק העבודה, מסבירה חלקית את הקיפאון בפריון העבודה הכולל באותה התקופה, ואת הממצא לפיו השיפור באיכות כוח העבודה בישראל בתקופת החקירה היה נמוך מזה במדינות המפותחות (תרשים 2), וכך גם הגידול בפריון הכולל. 
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.