כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

איגוד הבנקים בועדת החוקה, חוק ומשפט: ”אנו חוששים ממהפכה בחוק ההוצאה לפועל”

5/03/2008

ועדת חוקה, חוק ומשפט קיימה שלשום דיון נוסף בהצעת החוק לביצוע רפורמה בדיני ההוצל”פ.

במסגרת הדיון בסעיפי הגנת בית מגורים, אשר ייאלצו את הנושים להעמיד לרשות החייב בתיק ההוצאה לפועל דיור חלופי במקרה של מימוש דירתו, התייחס היועץ המשפטי של איגוד הבנקים, עו”ד טל נד”ב, לנטיית הוועדה לקבוע כי על הנושה יהיה לנקוט בהליך חמור פחות, בטרם יפנה למימוש הדירה, אשר הועמדה כבטוחה בגין הלוואה שנטל החייב.

"אני חושש שהולכים לבצע מהפכה מבלי שהתכוונו לכך”, הסביר עו”ד נד”ב. ”נכון שקיים היום סעיף כזה בחוק ההוצאה לפועל". אז הוא קיים. אם סעיף זה ייכנס גם למסגרת של הגנת בית מגורים הוא יפתח את הליך מימוש המשכנתאות לפרשנויות”.

יו”ר ועדת חוקה, ח”כ פרופ` מנחם בן-ששון, הודיע כי לא השתכנע מנימוק איגוד הבנקים לעמדתם.

בדיון התעוררה מחלוקת גם באשר למשך הזמן בו יזכה החייב לדיור חלופי במימון הנושה.

בעוד הבנקים וחברות הביטוח התנגדו לתקופה של שלוש שנים וביקשו להגביל את את התקופה לשנה וחצי בלבד, טענו נציגי הארגונים המסייעים לחייבים, כי מוטב לא היה להגביל בזמן את הזכות לדיור חלופי.

עו”ד צבי רוזנברג, אשר ייצג בדיון את בנק אדנים: ”36 חודשים הם מכשלה. במקום שההנושה והחייב יפתרו בינם לבין עצמם את הבעיה, כפי שקורה בכתשעים אחוז מהמקרים, הבנקים ימהרו עכשיו לפנות את החייב מדירתו, כדי למנוע תפיחה של החוב”.

לעומת זאת, עו”ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח אמר כי אין להגביל את פרק הזמן בו יהיה החייב זכאי לדיור חלופי. ”ההגבלה בעייתית משום שהיא תיצור סטנדרט, וכולנו יודעים שיש נסיבות שבהן שלוש שנים לא יספיקו לחייב”.

יצוין כי על פי הצעת החוק, רשאי רשם ההוצאה לפועל להחליט כי על הזוכה להעמיד לרשות החייב סידור חלוף לפרק זמן ארוך יותר, אם סבר כי קיימות נסיבות חריגות במיוחד המצדיקות זאת.

ח”כ מנחם בן-ששון הביעה תמיכה בגרסה לפיה יעמיד לטובת הנושה דיור חלופי למשך שלוש שנים. ”מדובר באנשים השרויים במצוקה קשה”, נימק בן-ששון ”ויש להותיר להם זמן סביר להתארגנות. צריך לזכור שהיום אין בחוק מגבלת זמן, ולכן התיקון הוא מאוזן ונכון”.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.