כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

אוריאל לין: "חברת הדואר אטמה את שערי התחרות בשירות שעד היום היה פתוח לתחרות"

6/03/2008

איגוד לשכות המסחר וחברת עמילות מכס ותחבורה עמית בע"מ, באמצעות משרד עורכי הדין שמואל גרוסמן ורועי גלעד ושות', עתרו שלשום לבג"צ כנגד שר התקשורת, ח"כ אריאל אטיאס, וחברת דואר ישראל בע"מ בבקשה דחופה להוצאת צו ביניים שימנע לאלתר מחברת הדואר לכפות על יבואנים שירותי עמילות מכס ושירותי מימון נלווים בקשר למשלוחי דואר מהיר בינלאומי (EMS), וליתן את אותם שירותים אך ורק ליבואנים אשר הזמינו שירותים אלה מחברת הדואר.

הבקשה הדחופה מוגשת לאור התנהגות פסולה וחמורה של חברת הדואר שלאחרונה החלה כופה מתן שירותי עמילות המכס, גם על אותם היבואנים אשר דורשים מפורשות מחברת הדואר, בכתב ובע"פ, שלא ליתן להם את שירותי עמילות המכס: "השירותים נכפים על היבואנים תוך חיובם בעמלות כפויות ומופרזות, הגבוהות פי כמה הן מהעמלות שהיו נהוגות עד עתה, והן מהעמלות המוצעות כיום על ידי סוכני מכס אחרים".

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, אמר בתגובה כי "ההתנהלות של חברת הדואר גובלת בשערורייה. כבר בתחילת דרכה כחברה ממשלתית, היא פועלת על מנת לפגוע בתחרות החופשית במשק תוך ביצור המונופול שניתן לה כרשות דואר לאומית". לדבריו, התנהלותה של חברת הדואר פוגעת בראש ובראשונה בעסקים קטנים ובאנשים פרטיים המבקשים לייבא באופן אישי.

העותרים מוסיפים כי חברת הדואר מפרה באופן בוטה את הסיכום בין מנכ"ל משרד התקשורת לבין סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר מיום 8.1.2004, בדבר הנהגת שירותים חדשים בחברת הדואר ובכלל זה שירותי עמילות המכס. כמו כן, היא מתעלמת מהוראת רשות המיסים לפיה ניתן להתיר משלוח מהמכס באמצעות כל סוכן מכס וכן באמצעות לשכת השירות או לשחרר את המשלוח עצמאית ישירות ממרכז המיון בתל אביב, ללא כל מגבלה.

עוד טוענים העותרים כי חברת הדואר פועלת באופן בלתי חוקי בעליל ומתעלמת מעתירתן התלויה ועומדת של העותרות במסגרת עתירה זו (הוגשה ב-20.6.07 בג"צ 5444/07).  "בעוד שהעתירה, התלויה ועומדת, מכוונת למניעת חסמי תחרות על מתן השירותים, כגון גביית הסך של 70 ₪ כקנס בגין העברת המסמכים לסוכן מכס אחר, יוצרת חברת הדואר, בעזות מצח של ממש, מצב דברים במסגרתו חוסלה התחרות לחלוטין….. יבואן המוחה על כפיית השירותים ומסרב לשאת בעלויות המופרזות הנכפות עליו, "נענש" והטובין שנשלחו אליו מוחזרים לחו"ל".  

זאת ועוד, חברת הדואר, מפרה את הוראות ארגון הדואר העולמי המאגד תחתיו כ- 200 מדינות כולל ישראל ואחראי על הפעלת שירות EMS בעולם, לפיהן שירותי EMS הינם שירותים מדלת לדלת ((D2D וכי הם משולמים מראש (Prepaid) על ידי השולח במלואם למעט תשלום מסי יבוא לרשות המכס במדינת היבוא לצורך שחרורם ממכס.

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.