כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

מסימני השינויים בחוק הפנסיה: מהפכה בתחום הפיצויים

9/03/2008

תחום הפנסיה בישראל עבר לאחרונה שינויים נרחבים, בין השאר עקב קבלת החוק לפנסיה חובה במשק.

דודי הרשברג, יועץ פנסיוני בכיר מחברת רול ייעוץ פנסיוני, טוען כי החוקים החדשים יוצרים מהפכה באחד מהתחומים החשובים ביותר ביחסי העבודה בישראל – תחום הפיצויים.

השינויים בחוקים הפנסיוניים בישראל לא מפסיקים. לפני כמה שנים הונהגה רפורמה עמוקה בתחום הפנסיה. לפני שהתרגלנו לכל משמעויותיה, התקבלו לאחרונה שורה של חוקים ותקנות המסדירים מחדש את התחום, ויוצרים מהפכה בתחומים רבים. אחד התחומים הללו הוא תחום הפיצויים לעובדים במשק. יועץ פנסיוני דודי הרשברג מציג את השינויים בתחום הנוגעים באחת גם למעסיקים וגם לעובדים בישראל.

פנסיית חובה – הפיצויים חלק בלתי נפרד מהפנסיה
"כחלק מקבלת חוק פנסיה חובה לכל עובד בישראל, הוכלל בפנסיה הזו גם רכיב הפיצויים לעובד" אומר דודי הרשברג. לדבריו, החוק אמנם נוגע אך ורק לעובדים שאינם נהנים מפנסיה כיום, אך בכל זאת מדובר על כמיליון עובדים ויותר. לפי החוק שליש מההפרשה לתוכנית פנסיונית  של עובדים אלה תיועד מעתה לצבירת פיצויים לעובד. כאשר בשנת 2008 יפריש המעביד סכום נמוך יחסית של 0.83% ממשכורתו של העובד (לפי החוק המעסיק לא חייב מעבר לשכר הממוצע במשק 7663 ₪, נכון 2008), אך הוא עתיד לצמוח ל-5% מהמשכורת, משנת 2013 ואילך. משמעות הדבר היא שלא כל כספי הפיצויים של העובדים הזכאים לפנסיית חובה יופקדו בתוכנית הפנסיונית, משמעויות הן:
1. במקרה של סיום עבודה משנת 2013 המעסיק יצטרך להשלים 40% מהפיצויים.
2. מאחר ורוב העובדים שיהנו מפנסיית חובה הם בעלי שכר נמוך, אי הפרשה מלאה לפיצויים בתוכנית הפנסיה מקטינה להם את הפנסיה העתידית.

קופות המרכזיות לפיצויים תיעלמנה בקרוב
לדברי יועץ פנסיוני דודי הרשברג, הקופות המרכזיות לפיצויים עומדות להיעלם מנוף העסקים בישראל. עד היום היו יכולים המעסיקים להפריש את כספי פיצויים של עובדיהם לקופה מרכזית לפיצויים, ובכך היו נהנים מטבות מס, מרווחי הון  על הצבירה ושליטה בכספי הפיצויים, כאשר עובדים התפטרו ולא היו זכאים לכספי פיצויים, נשארו הכספים בקופות אלה לזכותו של המעסיק. לדברי דודי הרשברג, החקיקה החדשה  של האוצר מביאה לסיום השימוש בערוץ זה. מה-1 בינואר 2008 לא יותר לקופות להכניס למסגרתן עובדים חדשים, וההפרשות לעובדים הקיימים ייפסקו ב-31 לדצמבר 2010. כמו כן, לעובדים קיימים המעסיק יצטרך להפריש משנת 2008 0.0833% לתוכנית פנסיונית (חוק פנסיית חובה) ואת ההפרש יוכל להמשיך להפריש לקופה מרכזית לפיצויים, ובשנת 2009 יצטרך להפריש לתוכנית פנסיונית 1.66% ואת היתרה לקופה מרכזית לפיצויים, ומשנת 2011 לא יוכלו יותר המעסיקים להפריש כספים לקופות מרכזיות לפיצויים ויצטרכו להפריש אותן במסגרת תוכניות פנסיוניות של העובדיהם, אומר הרשברג.

הרשברג מוסיף כי אם עד היום יכול היה המעסיק להפריש פיצויים לקופה מרכזית בתקופה טובה לעסק, ובכך לשלם פחות מס, והיה יכול להימנע מהפקדה לפיצויים בתקופות קשות יותר, הדבר יהווה בעיה בעתיד לעסקים אלה. כמו כן, בעתיד במקרה של פיטורים, כספי הפיצויים שהיו בתוכניות הפנסיוניות יהיו של העובד ולא של המעסיק שיכול היה להפקידם בקופה מרכזית לפיצויים שהיו רשומים ע"ש החברה ולא ע"ש העובד.

לסיכום
"תחום הפנסיה היה ונשאר סבוך מאד, אם כי החוקים החדשים מפשטים ומקלים במקומות רבים בהם היתה המציאות סבוכה ביותר" אומר דודי הרשברג. אי הבנת החוקים החדשים עלולה לגרום הן למעסיקים והן לעובדים שלא ליהנות מהטבות המגיעות להם על פי חוק, ועל כן מומלץ שיתייעצו עם אנשי מקצוע המצויים בתחום, ויבטיחו כי זכויותיהם ניתנות להם במלואן.
חברת רול ייעוץ פנסיוני בע"מ היא בעלת רשיון יעוץ פנסיוני לתאגיד, ועוסקת בייעוץ פנסיוני בלבד, להבדיל ממכירת מוצרי ביטוח או פנסיה.

חברת רול מצטיינת ביועצים בעלי ניסיון רב (20 שנה) בעלי רשיון יעוץ פנסיוני אשר עוסקים שנים רבות בתחום הפנסיוני דרך היבטים של מיסוי, דיני עבודה (לרבות הסכמים קיבוציים), ואפיקי ההשקעה השונים.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.