כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

מנתוני בנק ישראל עולה כי קצב הגידול באשראי לסקטור העסקי הוסיף לעלות גם ב-2007 והגיע לשיעור של 11%

12/03/2008

מנתוני בנק ישראל עולה כי :

קצב הגידול באשראי לסקטור העסקי, שעלה כבר בשנתיים הקודמות, הוסיף לעלות גם ב-2007 והגיע לשיעור של 11%.  

היקף הנפקות האג"ח על ידי חברות (אג"ח קונצרניות) הגיע השנה לשיא של 76 מיליארדי ש"ח, אך הוא התמתן במחצית השנייה של 2007, בעקבות הזעזועים בשווקים.  

בניגוד לציפיות להתרחבותו המהירה, סך האשראי למשקי בית גדל גם השנה בקצב מתון (4%). עם זאת, קצב הגידול באשראי "הצרכני" גבר בשלוש השנים האחרונות ועמד בממוצע שנתי על 7%.   

סך האשראי במשק, הכולל אשראי לממשלה, לסקטור העסקי ולמשקי הבית מכל המקורות, עמד בסוף 2007 על 1,538 מיליארדי ₪. כאשר סך האשראי במשק התרחב בשנת 2007 בשיעור שנתי של 3.4%. שיעור זה דומה לשיעורי הגידול שנרשמו בחמש השנים האחרונות (3%-5%).

יחד עם זאת, השינויים ברכיבי האשראי במשק היו הפוכים: האשראי לממשלה ירד חדות בכמעט 6%, בעוד קצב הגידול באשראי לסקטור הפרטי המשיך לעלות גם השנה והגיע ל-9%. 

קצב הגידול השנתי באשראי לסקטור העסקי, שגבר כבר בשנתיים הקודמות - 9% בשנים 2005-2006 לעומת 1%-4% בלבד בשנים 2002-2004, המשיך לגדול גם השנה , והגיע לשיעור גבוה של 11%.

בשלוש השנים האחרונות קצב הגידול באשראי לסקטור העסקי עומד על כמעט 10% בממוצע שנתי, בעוד התוצר העסקי גדל בממוצע שנתי ב-6.3%. 

הגידול באשראי לסקטור העסקי בשנת 2007, כמו בשנים הקודמות, נבע בעיקר ממקורות חוץ-בנקאיים, אך השנה נוספה לכך התרחבות באשראי הבנקאי, לאחר שהתכווץ באופן רציף בשנים האחרונות.

למרות העליה באשראי הבנקאי, חלקם של הבנקים באשראי לסקטור העסקי הוסיף לרדת באופן מהיר גם בשנה זו והגיע ל-51% בלבד לעומת 74% בשנת 2002.

חלק גדול מתוספת האשראי החוץ-בנקאי לסקטור העסקי הגיע בשנה זו, כמו בעבר, מהמשקיעים המוסדיים (קופות הגמל, חברות הביטוח וקרנות הפנסיה), באמצעות אג"ח סחירות ולא סחירות, וקצב הגידול שלו נותר גבוה - 30%, בדומה לשנים האחרונות.

גם משקי הבית תרמו בשנה זו לגידול באשראי לסקטור העסקי: יתרת ההחזקות (באמצעות קרנות נאמנות) של משקי הבית באג"ח סחירות, שהנפיקו חברות בבורסה בת"א, הוכפלה השנה - מ-25 מיליארדי ש"ח בסוף 2006 ל-50 מיליארד בסוף 2007. 

שינויים אלה באו לידי ביטוי גם בהרכב המימון של הסקטור העסקי - יותר באמצעות אגרות חוב, סחירות ולא סחירות, ופחות באמצעות הלוואות: בשנת 2007 הנפיק הסקטור העסקי בבורסה לני"ע בת"א בלבד אג"ח (לציבור ולמשקיעים המוסדיים) בסכום שיא של 76 מיליארדי ₪.

נציין, כי במחצית הראשונה של השנה קצב הנפקות האג"ח היה גבוה ובעקבות כך הואץ מאוד הגידול באשראי לסקטור העסקי. אך בעקבות הזעזועים בשווקים הפיננסיים, במחצית השנייה של השנה עלו מרווחי הסיכון, והצטמצמו ההנפקות ולכן התמתן קצב הגידול באשראי.

יתרת האג"ח כולו (הסחיר והלא סחיר, בארץ ובחו"ל) שהנפיק הסקטור העסקי הגיעה בסוף 2007 ל-263 מיליארד ₪, ומשקלה בסך האשראי לסקטור העסקי המשיך לעלות במהירות, והוא כבר מהווה למעלה משליש מהאשראי - פי שלוש מאשר בשנת 2002. 

האשראי למשקי בית, הניתן רובו ככולו ע"י הבנקים, עלה השנה בשיעור מתון של 4% - מעט גבוה יותר משיעורי הגידול בשנים הקודמות (1.5%-3%). זאת, בניגוד לציפיות להתרחבות מהירה באשראי למשקי בית, שגברו על רקע הגברת התחרות על האשראי לסקטור העסקי, שהוא תחליפי מבחינת הבנקים, ועל רקע הגיאות המתמשכת במשק.

עוד נציין, כי 60% מהאשראי למשקי בית הינו אשראי לדיור, שאמנם רשם השנה התאוששות מסויימת ועלה ב-2.5%, לאחר קפאון בשנים קודמות, אך חלקו בסך האשראי הוסיף וירד לטובת האשראי שלא לדיור ("צרכני"). האשראי "הצרכני", הכולל כרטיסי אשראי, הגיע השנה כבר ל-97 מיליארד ₪, לעומת 79 מיליארד ב-2004 - קצב גידול של כמעט 7% בממוצע שנתי.  
 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.