כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

שר האוצר:"הרפורמה במיסוי עולים חדשים ותושבים חוזרים תסייע בהעלאת יהודים ובהשבת ישראלים, תחזק את הכלכלה הישראלית ותגביר את הצמיחה במשק"

17/03/2008

שר הקליטה, יעקב אדרי: " התוכנית היא פריצת דרך היסטורית, שתאפשר ליהודים רבים בעולם ולמאות אלפי ישראלים בחו"ל לקבל החלטה לבוא לישראל מבלי לחשוש לחוסנם הכלכלי"

שר האוצר, רוני בר – און, אימץ המלצות משותפות לרשות המיסים ומשרד הקליטה בנוגע לרפורמה במיסוי לעולים חדשים ותושבים חוזרים. 

הרפורמה, המעניקה שורת הקלות במס לעולים חדשים ותושבים חוזרים, גובשה בהנחיית שר האוצר במטרה לעודד עלייה לישראל ולהגדיל את מימדיה ולהשיב הביתה מאות אלפי ישראלים החיים בחו"ל, תוך הסרת חסמי מס משמעותיים. מטרתה לעודד השקעות בישראל ולהחזיר הון אנושי ובכך לתרום לפיתוח חוסנה הכלכלי וחברתי של ישראל. 

שר האוצר, רוני בר – און: "אנו מחויבים לפעול לעידוד העלייה ולהשבתם של ישראלים אשר מרכז חייהם אינו בישראל ולסייע בקליטתם בארץ ובתוך כך לחזק את מדינת ישראל כביתו של העם היהודי".

את התוכנית יזמו משרד הקליטה ורשות המיסים במסגרת פרויקט "חוזרים הביתה ב 60 לישראל" שמוביל משרד הקליטה. במסגרת המבצע מעניק המשרד לישראלים החוזרים סל הטבות כלכליות בתחומי תעסוקה ומסיר עבורם חסמים כלכליים אחרים בתחום ביטוח הבריאות. 

פרטי התוכנית המוצעת, גובשו בחודשים האחרונים על ידי צוות משותף בראשות מנכ"ל משרד הקליטה, ארז חלפון, וסמנכ"ל בכיר לעניינים מקצועיים ברשות המיסים רו"ח גידי בר-זכאי והוצגו לשר האוצר על ידי מנהל רשות המיסים, יהודה נסרדישי. ההמלצות נועדו להשלים את מאמצה של מדינת ישראל להגדלת מספר הישראלים והיהודים הבוחרים להעתיק את מרכז חייהם לישראל.

ההקלות המוצעות במסגרת הרפורמה כוללות מתן פטור ממיסוי ומדיווח לתקופה של עשר שנים על נכסים והכנסות שמקורן מחוץ לישראל, והן תוענקנה על כל סוגי ההכנסות, החל מהכנסות מריבית ומדיווידנד שמקורם בחו"ל,הכנסות משכירות, משלח יד ומשכורות מעבודה נוספת, הכנסות מעסק וכלה ברווחי הון במכירת נכסים מחוץ לישראל.

שר האוצר, רוני בר-און: " מעבר לחשיבות שבעצם השבתם ארצה של תושבים חוזרים ועידוד עלייתם של עולים חדשים, התוכנית תעשיר את ההון האנושי, תרחיב את מוטת הידע והניסיון בענפי השוק השונים ותתרום להגברת הפעילות הכלכלית במשק הישראלי. אמשיך לפעול להסרת חסמים בירוקראטיים אשר מסרבלים ומעכבים את התפתחותו של המשק."

שר הקליטה, יעקב אדרי : "הרפורמה מהווה מהפכה של ממש המשלבת לראשונה בין כדאיות ערכית ועלייה ממניעים ציוניים לבין כדאיות כלכלית. לדבריו, נטל המיסוי היווה מאז ומתמיד מכשול משמעותי בדרכם של עולים וישראלים לעלות ארצה והסרתו תביא לגידול משמעותי בממדי העלייה ותכפיל את מספר הישראלים החוזרים.

עוד הוסיף כי משרדו ימשיך לפעול להסרת כמה שיותר חסמים כלכליים ולפיתוח תוכניות אטרקטיביות לעידוד  עלייה ולהשבת מיטב המוחות הביתה".

שר האוצר הנחה את רשות המיסים לנסח תזכיר חוק בהתאם לתוכנית שאישר  בימים הקרובים.

ההצעה מרחיבה, מפשטת ומפרטת שורת הקלות ממס בקשר לחבות המס וכללי הדיווח של עולים חדשים ותושבים חוזרים שיסווגו כעולים לצורכי מס הכנסה באשר להכנסותיהם שמופקות מחוץ לישראל:

1. הענקת פטור ממס לכל סוגי מקורות ההכנסה בחו"ל לתקופה של 10 שנים

ע"פ המצב היום, ניתן פטור ממס למשך 5 שנים רק על הכנסות פאסיביות מנכסים שרכש בחו"ל (ריבית, דיווידנד, קיצבה, תמלוגים ודמי שכירות); וכן זכאות לפטור למשך 4 שנים על הכנסות מעסקים ובתנאי  שהיו בבעלותו לפחות 5 שנים טרם עלייתו. עם זאת ובמקביל, קובע הדין הקיים פטור ממס למשך 10 שנים, על הכנסות ממימוש הנכסים וההשקעות בחו"ל שהניבו את אותן הכנסות פטורות.

מוצע לקבוע באופן אחיד רחב וברור, פטור לכלל הכנסותיו של העולה, המופקות מחוץ לישראל, למשך 10 שנים מיום עלייתו לישראל, באופן שיכלול את כל הכנסותיו, בין אם מקורן במימוש נכסים והשקעות בחו"ל, ובין אם מקורן בהכנסות שוטפות שהופקו מחוץ לישראל .

2. הרחבת ההקלות במיסוי לתושבים חוזרים

קביעת מעמד מיסויי חדש " תושב חוזר שיסווג כעולה לצורכי מס הכנסה" למי ששהה מחוץ לישראל לפחות 10 שנים מהמועד שעזב.  מעמד זה ירחיב את ההקלות ממס הניתנות כיום לתושב חוזר וישווה אותם להקלות המוענקות לעולה חדש. כדי לעודד חזרתם של ישראלים במסגרת מבצע משרד הקליטה לשנת ה-60, מוצע לקבוע, כהוראת שעה, כי בין השנים 2009 - 2008 התקופה שתזכה את היחיד להיחשב "כעולה לצרכי מס הכנסה" תעמוד על 5 שנים בלבד, במידה ונחשב תושב חוץ ביום 1 בינואר 2008.

3. קביעת מסלול התאקלמות

מתן תקופת הסתגלות בת שנה אחת ממועד הגעתו ארצה של היחיד אשר בה, לבקשתו, לא יחשב תושב ישראל לצרכי מס הכנסה. לאחר תקופת הסתגלות זו,  יוכל היחיד לקבל החלטה מושכלת לגבי  מקום מושבו.

4. קביעת פטור ממס לחברות המנוהלות על ידי עולה

חברות הנשלטות על ידי עולים לא יסווגו כחברות תושבות ישראל רק בשל עליית בעלי מניותיהם לישראל. מטרת הוראה זו הנה להסיר את חוסר הוודאות של יחידים שבחרו לעלות ארצה בשאלה האם החברה בה מחזיקים הפכה תושבת ישראל ומשכך כפופה למס בישראל. כך שלמעשה יוכלו להפיק הכנסות הפטורות על פי הכללים גם במסגרת חברות בשליטתם, הפועלות בעולם כולו בכפוף לכך שההכנסות אינן מופקות בישראל.

5. קביעת פטור מחובת הדיווח על הכנסה שמקורה בחו"ל:

היחידים והחברות שבשליטתם, לא יהיו חייבים בדיווח  על ההכנסות שנהנות מהפטור.
הכנסותיהם של העולים והתושבים החוזרים מפעילות בישראל והשקעות בנכסים ישראליים, שיופקו לאחר עלייתם/חזרתם יהיו חייבים בדיווח ויתחייבו במס בהתאם להוראות החוק הרגילות.

מצ"ב טבלה מסכמת את הדין הקיים לעומת הדין המוצע:

  

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.