כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

אוריאל לין לקראת יום הצרכן הבינלאומי שיצויין היום בכנסת:" יש לבלום את המגמה המסוכנת של עודף חקיקה צרכנית"

17/03/2008

"ישראל מעניקה דרך החקיקה את אחת מרמות ההגנה הגבוהות בעולם בתחום הגנת הצרכן. בשלב זה יש לבלום את המגמה המסוכנת של עודף חקיקה צרכנית אשר בסופו של דבר תפר את האיזון הנכון שבין ההגנה על הצרכן לבין התנאים הבסיסיים של מסחר חופשי וחופש ההתקשרות". כך אמר אמש אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, לקראת יום הצרכן הבינלאומי שיצוין היום בכנסת.

לין הוסיף כי מגוחך להתייחס אל הצרכן כחסר דעת לחלוטין או כמי שאין לו שמץ של אחריות. "הצרכן הישראלי אינו אידיוט. הפרת האיזון הנכון תהיה בסופו של יום לרעת התפתחות הכלכלה, תפגע קשות במסחר ותהיה לרועץ לצרכן עצמו."

לדבריו, "מובן כי ישנה הצדקה להגן על הצרכן על מנת להבטיח שיוציא את כספו על פי רצונו האמיתי ומבלי שייגרם לו עוול. יחד עם זאת, יש לעודד צרכנות נבונה ואחראית מבלי להטיל עול כבד מדיי על העוסקים. גם במדינות אירופה מודגשת חשיבותן של זכויות הצרכן, אך בד בבד מאפשרת החקיקה שם לפעול על פי הנחיות ברורות וכלליות מבלי להטיל צרור של חובות פרטניות שלעיתים אף בלתי אפשריות ליישום. דוגמה טובה לכך הינה חובת סימון מחירים על גבי מוצר: רק בארץ קיימת חובה ספציפית וכמעט גורפת לסמן מחירים על גבי כל מוצר ומוצר."

כדוגמאות להגנה הניתנת כבר היום בחוק לצרכן הישראלי הזכיר לין אפשרות לבטל עסקה ולקבל החזר כספי במקרה של אי גילוי מדיניות השבת הטובין מצד העוסק, אפשרות ביטול עסקה ברכישת דירת נופש או במקרה של מכר מרחוק, וכן ביטול עסקה במקרה שהעוסק לא מגלה פרטים באשר לחלקי חילוף ומתן שירות למוצרים כגון: אופניים, עגלות ילדים, שעונים דיגיטליים, מכשירי טלפון ועוד.

לטענת לין, בנוסף לרשת הגנה רחבה זו נמשכות כיום יוזמות החקיקה, דוגמת מספר תיקונים לחוק הגנת הצרכן הנידונים בימים אלו בוועדות הכנסת, כך בין היתר, התקנות לביטול עסקה והחזר כספי, קנס על איחור טכנאי ועוד.

"גם אם הצעות החוק נועדו למטרה ראויה כשלעצמה, אין ספק כי קיימת התערבות יתרה במסחר החופשי. כך למשל, רק בקדנציה הנוכחית של הכנסת התקיימו עשרות דיונים ביוזמות/ הצעות חוק בתחום הצרכנות", הדגיש.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.